Ultrasonik Alıcı Verici Devresi

Cobain*

Üye
S.a herkese iyi forumlar

yapacagım robot için bi ultrasonik devresine ihtiyacım var digerlerinden bir farkı olmasını istiorum. Çift sensörlü hem arkada hem önde ön tarafı halletmek kolay ama arka taraf zorluyor beni rakip arkadan yaklastıgı zaman farkedicek ve savuşturacak bunu nası yapabilirim bi fikri olan varmı :confused:

ultrsonic algilayicilar ile aslinda olctugunuz mesafedir. Yani yanki suresinden mesafe olcersiniz.

On ile arka arasindaki ne gibi bir fark olabilir ben anlayamadim, sorunu biraz daha detayli aciklayabilirmisinz?

hazır park sensoru kullan hem seslı hem ekranlı ıstedığın mesafede mudahale edebılırsın

ultrsonic algilayicilar ile aslinda olctugunuz mesafedir. Yani yanki suresinden mesafe olcersiniz.

On ile arka arasindaki ne gibi bir fark olabilir ben anlayamadim, sorunu biraz daha detayli aciklayabilirmisinz?

On ile arka arasındaki bi farkdan bahsetmiorum zaten benim anlatmaya calıstıgım şey maç sırasında arkadan yapılıcak darbelere karsıda robotun uyarılması yani arkadan gelebilcek darbeleri algılayabilmesi

park sensörü biraz pahalı degilmi hocam :confused:

park sensoru 40 tl ıle 250 tl ye kadar satılıyor robot yapıyorsun 50tl lık sensor kullanması pahalı değıl bence ayrıca arabalar için yapılmış sensorler 4 adet istedığın yerıne takabılırsın robotunun

:)10 usd ultrasonic alıcı verıcı modulu 18 tl yapar araba sensorlerınde dort sensor takımı var hesabını yapalımmı:) sadece 36 tl sensorler tutar drenç netten alırsan artı işlemcı lcd bizer vs 70-80 tl yı bulur uğraştığında cabası:) sen 85 tl verdınmı dort takım sensor bunlar alici verıcı akuble yanı tek modulde bırleştırılmış lcd ekranlı seslı seslı derken bizerlı lcd ekranda metresını gorebılırsın montaj kablosu iki yıl garantılı cıhaz

bilginin onunde sapkami cikaririm,

ozur dilerim, yanlis yonlendirdim,

gidip karakoydeki carsidan, cinden ucuz park sensoru ithal edip satanlardan al, arkadasin soyledigi gibi uc bes kablo bagla, LCDden mesafeyi gor,
Aslinda biraz beklersen senin dusundugun robotuda cinliler yapacaktir, senden ucuza maledeceklerine hic suphem yok,EE bir ithal edip satanda bulunur. Onuda ordan alirsin.

Sakin ha kendin yapmaya calisma, ugrastigina degmez, ithal et, kablo tak calisir. Hem calismazsa ucuz oldugu icin gider bir daha alirsin. Iyi olur bozuk olan yedek parca olur.

Aslinda okula filan niye gittinki, 4 islem bile bilmene gerek yok, oyle carpim tablosu, ohm kanunu neymis, hazir karakoye inmisken birde Casio calculator al 5 liraya, okuma yazma bilmene bile gerek yok, harfleri tani yeter.

Karakoyde pasaji her hafta bir kere dolassan, ithal malzeme ile herseyi yaparsin.

Kolay gelsin

NOT: yukarida yazdiklarimda cok ciddiyim.

bilginin onunde sapkami cikaririm,

ozur dilerim, yanlis yonlendirdim,

gidip karakoydeki carsidan, cinden ucuz park sensoru ithal edip satanlardan al, arkadasin soyledigi gibi uc bes kablo bagla, LCDden mesafeyi gor,
Aslinda biraz beklersen senin dusundugun robotuda cinliler yapacaktir, senden ucuza maledeceklerine hic suphem yok,EE bir ithal edip satanda bulunur. Onuda ordan alirsin.

Sakin ha kendin yapmaya calisma, ugrastigina degmez, ithal et, kablo tak calisir. Hem calismazsa ucuz oldugu icin gider bir daha alirsin. Iyi olur bozuk olan yedek parca olur.

Aslinda okula filan niye gittinki, 4 islem bile bilmene gerek yok, oyle carpim tablosu, ohm kanunu neymis, hazir karakoye inmisken birde Casio calculator al 5 liraya, okuma yazma bilmene bile gerek yok, harfleri tani yeter.

Karakoyde pasaji her hafta bir kere dolassan, ithal malzeme ile herseyi yaparsin.

Kolay gelsin

NOT: yukarida yazdiklarimda cok ciddiyim.

öncelikle teşekkürler ilginiz için ama şu anlık sorunum sensör degil :) sorunum robotun önündeki sensörler rakibi gördümü saldırıcak, arkadaki sensörler rakibi gördümü kacıcak buna uygun devre lazım bana hocam

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri