Ufo vantilatör anakart sorunu... ?

Ekli resimdeki artta SWE tuşuna cereyan gelmiyor. Haliyle sözkonusu tuşun çıkışı kahverengi SWE çıkışında da cereyan yok. Hangi devre elemanı yada elemanları arızalıdir ?
Düzeltiyorum.Karttaki cereyan gelmeyen tuş SWING tuşudur. Aynı tuşun çıkış ucu kahverengi kablodur.

Ekli dosyalar

• 20200809_203133.jpg
    20200809_203133.jpg
    534.4 KB · Görüntüleme: 95
Moderatör tarafında düzenlendi:
Soldaki kahverengi kablonun hemen yaninda sigorta görünüyor, onu kontrol ediniz. Kartın arka yüzünün fotosunuda buraya ekleyiniz. Son olarak bu cihazın kitapçığında vy üzerinde elektrik şemasını da buraya ekleyiniz. Kolay gelsin.

Soldaki hahverengi kablo faz girişi..., karta cereyan geliyor. Sorun sağdaki kahverenkli kabloya cereyan gelmiyor. O çıkışa cereyan veren de SWING tuşu, o tüş işlevini yerine getirmiyor.... Ben bu duruma dair soru sormuştum...
..

220 voltun girdiği P, N noktalarından itibaren prizden çekiliyken avometreyle çok detaylı devre takibinin yapılması gerekiyor, Herhangi bir eleman (triyak, transistör, vb) arızası olmadan sadece tuş sıkıntısıyla, bu tuşun içten sıkıntısıyla, vb. yüzünden 220 volt AC elektrik UFO'ya girememiş olabilir. Ancak bunu tam ortaya çıkarabilmek çok detaylı yapılacak ölçüm ve incelemelerle belli olabilecektir. Kolay gelsin.

Sayın Binbaşı, öncelikle ilginize teşekkür ederim. Karttaki devre elemanlarının tamamı avometre ölçümlerinde değerler veriyor. Swıng tuşunu değiştirdim ancak lehimleme esnasında oyalandım, tuş ısınmadan dolayı bozulmuş olabilir mi ? Birde devre elemanlarının ölçümünü kart üzerinde yaptım, devreye bağlı elemanlardan ölçümde yanıltıcı elemanlar olabilir mi? hangileri olabilir... ? Örneğin kondansatör ve yanındaki diyotu değiştirdim.

Merhaba. Başka bir fiş-kabloyla kartın girişine elektriğin (P-N) girmesini denediniz mi? Olasılıkla fiş-kablo içten kırılmış olabilir. veya şunu yapın; avometreyle faz ve nötr ucunu taşıyan kordon içindeki kabloları en sondan başa omaj ölçümünü yapın, bir kabloda 0 omaj okunmazsa içten kırılmıştır. Swing tuşunun lehimlenen alt bacakları yeterince uzunsa lehimleme biraz uzun sürse bile hemen bozulmuş olabileceğini düşünmüyorum. Swing tuşu olmadan by-pass'lı geçici kablo bağlantılarıyla UFO'yu çalıştırma imkanınız varsa bunu deneyin, bu durumda eğer UFO çalışırsa swing'in kesin arızalandığı yenisinin tekrar takılması gerektiği ortaya çıkar. Ama öncelikle kordon içinin kablo kırık testini avometreyle yapmanız lazım, çünkü kablo iç sıkıntısıyla faz veya nötr 'ün biri karta girmiyor olabilir. Kolay gelsin.

Sayın Binbaşı, öncelikle ilginize teşekkür ederim. Karttaki devre elemanlarının tamamı avometre ölçümlerinde değerler veriyor. Swıng tuşunu değiştirdim ancak lehimleme esnasında oyalandım, tuş ısınmadan dolayı bozulmuş olabilir mi ? Birde devre elemanlarının ölçümünü kart üzerinde yaptım, devreye bağlı elemanlardan ölçümde yanıltıcı elemanlar olabilir mi? hangileri olabilir... ? Örneğin kondansatör ve yanındaki diyotu değiştirdim
Merhaba. Başka bir fiş-kabloyla kartın girişine elektriğin (P-N) girmesini denediniz mi? Olasılıkla fiş-kablo içten kırılmış olabilir. veya şunu yapın; avometreyle faz ve nötr ucunu taşıyan kordon içindeki kabloları en sondan başa omaj ölçümünü yapın, bir kabloda 0 omaj okunmazsa içten kırılmıştır. Swing tuşunun lehimlenen alt bacakları yeterince uzunsa lehimleme biraz uzun sürse bile hemen bozulmuş olabileceğini düşünmüyorum. Swing tuşu olmadan by-pass'lı geçici kablo bağlantılarıyla UFO'yu çalıştırma imkanınız varsa bunu deneyin, bu durumda eğer UFO çalışırsa swing'in kesin arızalandığı yenisinin tekrar takılması gerektiği ortaya çıkar. Ama öncelikle kordon içinin kablo kırık testini avometreyle yapmanız lazım, çünkü kablo iç sıkıntısıyla faz veya nötr 'ün biri karta girmiyor olabilir. Kolay gelsin.
Diğer tuşların çalışması ve çıkış uçlarına akım iletmeleri, cereyan girişi yapılan kablonun-fişin saglam oldugunu göstermezmi ?

Soldaki hahverengi kablo faz girişi..., karta cereyan geliyor. Sorun sağdaki kahverenkli kabloya cereyan gelmiyor. O çıkışa cereyan veren de SWING tuşu, o tüş işlevini yerine getirmiyor.... Ben bu duruma dair soru sormuştum...
..
Kumandada bu tuş yok mu? Tepkisiz mi yine kumandadan basınca? Bu tuşa basınca alttaki küçük motor kontrol edilmekte yani fani sağ sol yaptıran 2. Motor. Bunu harici 220vac vererek denediniz mi?

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri