UFO buharlı Pervane içindeki buhar kazanındaki parçalar...

elektrofizikci

Usta Üye
UFO ATSFI_01 modelini dağıttım, meraktan. buhar la alakalı kısmı dağıttım. 2 parçanın ne olduğunu çözeömedim.

Mekanizmanın çalışma sistemini ve kazanın dibindeki yassı (hoparlör gibi (görünüşü öyle)) malzeme ile , su havuzuna dik giren lamba gibi parça nedir ne işe yarar...

sağlıcakla...

UFO ATSFI_01 modelini dağıttım, meraktan. buhar la alakalı kısmı dağıttım. 2 parçanın ne olduğunu çözeömedim.

Mekanizmanın çalışma sistemini ve kazanın dibindeki yassı (hoparlör gibi (görünüşü öyle)) malzeme ile , su havuzuna dik giren lamba gibi parça nedir ne işe yarar...

sağlıcakla...

Merhaba.Bu sistem aslında çok basit bir prensiple çalışır,yani piezoelektrik transduser (dönüştürücü) ile alt hazneden gelen musluk suyu,çok yüksek frekansta mekanik titreşimlerle (Osilasyonlarla) aslında insan kulağının duyamadığı seslerle çalışan,bu piezoelektrik transduseriyle üretilen ultrasonik ses enerjisi,suyu çok küçük su parçacıklarına böler ve soğuk buhar dediğimiz olay bu yolla oluşmuş olur.Buharı oluşturan asıl neden ise,kuvars (SiO2) kristaline uygulanan yüksek frekanslı ac. akımdır ve akımın uygulanmasıyla SiO2 kristali,çok yüksek frekansta titreşerek mekanik titreşimlerin (Ultrasonik gücün) oluşmasına ve suyun çok küçük parçacıklara bölünerek soğuk buhar üretimini sağlamış olur.Söktüğünüz su havuzuna dik giren ve hoparlör biçimli parçanın muhtemelen ultrasonik kaynatıcının suya kılcallık yoluyla,bir lamba fitili gibi batırılmış alt ve suyu yukarı emici yüzeyi olmalıdır diye düşünüyorum.Bu cihazları sökme imkanım şimdiye kadar henüz olmadı.Ultrasonik oda nemlendiricilerinin çalışma prensibini de detaylı olarak, Humidifier - Wikipedia, the free encyclopedia 'dan inceleyebilirsiniz.Kolay gelsin.Selamlar.

teşekkür ederim binbaşı... yarın inşallah devrenin tamamının resmini çekip koyarım buraya. sende bir görmüş olursun resimden de olsa. tekrar sağolasın...

elektro6.jpgANAKARTI
elektro5.jpg Su HAVUZU
elektro4.jpg HAVUZUN ÜST KAPAĞI
elektro2.jpg HAVUZA GİREN PARÇA ????

HAVUZUN TABANINDAKİ PARÇA ????
elektro1.jpg

Merhaba,sn elektrofizkçi bu fotoğraflar için ayrıca teşekkür ederim.Birçok kişinin özellikle de benim gibi bu cihaza biraz uzak olanların ufkunu oldukça açmış oluyor.Bu konuda kendi özel yorumumu da yapayım resimlerle ilgili olarak isterseniz.

1.5 litrelik su havuzunda yer alan yarıklı kuleye (silindir şeklinde,üst ucu yarıklı olan yükseltiye) 4. resimdeki sıvı (Su) seviye sensörü (algılayıcısı) dikey olarak daldırılmış olarak da giriyor sanırım.Su az olursa anakarttaki buzzer alarm sesiyle bu az olan su seviyesini belirtip su eklememizi istiyor.

5.resimdeki (En alltaki resim) piezoelektrik transduseridir (Yuvarlak,kulaklıklardaki piezo hoparlöre benzeyen) yerleşim yeri de 3. resimdeki kabın en altında yer alan daire şeklindeki boşluğa,piezonun yanlarında yer alan sızdırmazlık contalarıyla bu deliğe tam sıkışıp,su sızdırmayacak şekliyle de,ayrıca montaj kablosunun lehimli kısmı da aşağıya gelecek şekilde (Tersi olursa,bu açık lehim yerleri gelen ac. elektrikle korrozyona,elektrolize de az da olsa maruz kalabilir çünkü) monte ediliyor sanırım.Benim tüm bu yorumlarım bu şekilde,ama ne derecede doğrudur, tam %100 emin olarak da söyleyememiyorum bunu,hatalı da olabilirim bu konuda..Kolay gelsin.Selamlar,sağlıcakla kalın.

şuaan bu cihazı tamamen dağıttım... bir kaç güne videosu hazır olur inşallah...

ilk söktüğüm zaman bu video işine bulaşmamıştım. Önceki gün tekrar bir tane daha düştü. arkadaş al senin olsun dedi, KADAVRA dedi :) sağolsun.... Baya birşeyler kaptık yine...

Şimdilik şöyle diyeyim: Uzun bir yıldız ve çatal tornavidanınız yoksa bu işi hiç girişmeyin... Tam bitti dediğiniz anda bu iki vida tipi ile karşılaşıyorsunuz.....Çatal tornavida dediğim düz tornavidanın ortası boş olanı...Bu da her evde olmuyor malum... Sonuncu vida da çok derinde normal tornavidaların boyu yetmiyor....

Ayrıca buharı oluşturan piezoelektrik parçanın suyu nasıl titreştirdiğini de çektim... sağlıcakla...

Ericsson telefonlarında bu vidalarından ilk kullandığından piyasada erikson tornavida diye bilinir, ben de ilk olarak elimde olmadığında kontrol kaleminin ortasını aynı senin teknikle aldım Ümit :)