UBuntu 16.04 kurdum iki programa ihtiyacım var

elektrikçicüneyt

Profesyonel Üye
Ben yıllardır windows kullanıyordum.Geçen gün burada okuduğum bir konudan sonra linux kurmaya karar verdim çünkü bilgisayarım windows8 ve bir çok sorunla karşılaşıyordum.İnternet tarayıcımın ana sayfası kaç sefer hiç istemediğim ve bilmediğim virüsler tarafından esir alındı.O sayfayı düzeltmek için günlerce uğraştığımı biliyorum.Herhangi bir program yüklüyorum yanında istemediğim antivirüs de geliyor veya başka başka programlar bu nedenle ubuntu16,04 kurdum.genel olarak güzel ama iki programı bir türlü kuramadım.
1-mouse hareketlerini kaydedip yeniden oynatacak program iki tane var linux sistemlerde biri GNU xnee diğeri ise xmacro ama ben bunları bir türlü kuramadım.
Xnee uygulamasını uğraşa uğraşa ubuntu software de gördüm indirdiğim bir dosya sayesinde kur dedim kurdu ama bilgisayar içinde bulamadım daha sonra baktığımda kurulmuş programların en alt kısmında gördüm ama ne kadar tıkladıysam açılmadı çalışmadı
xmacro ya gelince onunda tarz. diye bir dosyasını buldum açtım içinden metin dosyaları çıktı windows taki gibi setup dosyası bulamadım sanırım linux sistemlerde setup dosyası yok yada ben bulamıyorum.
2-DWG uzantılı dosyaları açacak uygulama.Windows ta ücretli programlar var veya herkesin bildiği gibi crak li programlar.Bu programları bırakın indirmeyi ararken bile bir sürü virüs bulaşıyor windows ta.
Ubuntuyu kuralı 20 gün oldu sanırım bir çok defa sisteme bozdum ama windows gibi saatlerce sürmedi tamir etmem.Bir acemi olarak tabi ki@Kurt_Kurt ve _weron_ dan çok yardım aldım sağolsunlar.
Benim windows ta zaten dwg dosyasını açacak program yok mouse recorder diye bir program var onuda bir arkadaşım kurdu nasıl kurdu bilmiyorum.Windows8 de bir program indiriyorum indirdiğim dosyaları bozuyor.

1- Yazılım vs. tanıtmak için ekran videosu falan mı çekeceksiniz? Eğer bunun içinse daha iyi yazılımlar var. Mesela "RecordMyDesktop" Ubuntu Software Center'da (yazılım deposunda) aratabilirsiniz.
2- DWG dosyaları için ise "LibreCAD" veya "FreeCAD" yazılım deposundan kurabilirsiniz.

1- Yazılım vs. tanıtmak için ekran videosu falan mı çekeceksiniz? Eğer bunun içinse daha iyi yazılımlar var. Mesela "RecordMyDesktop" Ubuntu Software Center'da (yazılım deposunda) aratabilirsiniz.
2- DWG dosyaları için ise "LibreCAD" veya "FreeCAD" yazılım deposundan kurabilirsiniz.
Video çekmek için değil di ama ubuntu-tr den buldum gerekli programı
2.ise libreCad i indirdim ama açmıyor.Hatta Lİbre DWG diye bir program buldum uç birimden yükledim bir sürü dosya indirdi ama program kurulmadı.Freecad i ne yapsam indiremedim QCAD diye bir program duydum onuda indiremedim bilgisayara belki açar diye
bende autocad2007 de çiizlmiş projeler var onları açmak için bu programı arıyorum.

Eski bilgisayarımda (atom n270 işlemci var) xubuntu 12.04 kullanıyorum. librecad 1.0.1 indirdim, sadece DXF dosya desteği mevcut. Windows 7 laptopımda autocad 2017 kurulu, burada 9 mb'lık dwg dosyasını dxf'ye çevirdim boyutu 47 mb'a çıktı. Librecad dxf dosyasını açtı ama açarken de çok zorlandı muhtemelen işlemci kaynaklı. Burada librecad 2.1.1 sürümü için dwg dosyalarını okuyabilir demiş.
Aklıma virtualbox içinde sanal win xp kurup burada autocad 2007 ile açmak çözümü geliyor. Varsa başka kullanan onların da cevaplarını alalım.

benim pc de celeron847 var bende iki işletim sistemi mevcut şuan hem ubuntu hemde windows8 ama autocad yok crack li program bulamadım zaten windows 8 e ne indirsem dosyaları çoğunlukla bozuyor win7 varken böyle değil di win8 de dosyaları bozuyor ubuntu software den librecad indirdim kurdum ama dosyayı açmadı bir iki tane daha cad programı indirdim kurdum ama sonuç olumsuz ben çizimden anlamam benim derdim bende deki mevcut dosyaları açacak bir program yani görüntüleme için

benim pc de celeron847 var bende iki işletim sistemi mevcut şuan hem ubuntu hemde windows8 ama autocad yok crack li program bulamadım zaten windows 8 e ne indirsem dosyaları çoğunlukla bozuyor win7 varken böyle değil di win8 de dosyaları bozuyor ubuntu software den librecad indirdim kurdum ama dosyayı açmadı bir iki tane daha cad programı indirdim kurdum ama sonuç olumsuz ben çizimden anlamam benim derdim bende deki mevcut dosyaları açacak bir program yani görüntüleme için
DRAFTSİGHT var onu indir kur bedava autocad le yarışacak bir program kolay gelsin..

Öncelikle biraz geç yazıyorum ama belki başka birisi faydalanır.
hocam öncelikle benim bildiğim Cad programı yok linux için.
AUTOCAD in mac versiyonu falan var ama ...
Bu linkteki bazı programları deneyebilirsiniz. (denemeyenler için )
https://itsfoss.com/cad-software-linux/
bu linkteki bazılarını denemişsiniz ve çalışmamış olabilir
belki başka component de istiyor olabilirler vs (java vs)

Asıl değinmek istediğim;
çözüm olarak playon linux ile istediğiniz herhangibir windows uygulamasını wine gibi emülatörlerle çalıştırmanıza yarıyor bu program. Daha başka emülatörler var ancak yeterli olur diye düşünüyorum

ayrıca wine de manuel olarak içine java ve bazı C++ kütüphanelerini yüklemeniz gerekebilir.
[örneğin Visual C++ 2013 redistruble packages]
Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri