TwinCat 3 HyperV Kullanılıyor Sorunu

Okorkmaz

Üye
TwinCat ile basit bir programı derlemeye çalıştığımda aşığıda'ki resimde görülen hatayı alıyorum . Sebebini çözemedim , yardımcı olacak kimse var mı acaba ?

Z8Gz1S.png

Ayrıcı yurtdışı kaynaklı bir kaç forumda gördüğüm kadarıyla Hyper-v yi kapatmama rağmen hata devam etmekte .

K5QlBQ.png

Dünden beri düzeltmek için uğraşıyorum şuan hata şuna dönüştü :

2JDEkE.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba. Öncelikler hyper - v kapatmayı deneyin. Bu işlem için

CMD yi run as administrator olarak açıp
Aşağıdaki komutları çalıştırmak gerek
Sonra restart edin.

To disable:

bcdedit /set hypervisorlaunchtype off

To enable:

bcdedit /set hypervisorlaunchtype auto

Ardından C:\TwinCAT\3.1\System klasörü altındaki settick.bat dosyasını çalıştırıp restart edin.

hypervisorlaunchtype Seçeneği auto bırakıldığında 'dont use hyper v ' hatası alıyorum . 'off' yapıp denediğimde run mode alma esnasında bilgisayar kitleniyor . 2 bilgisayarım var 2 sindede win 10 pro yüklü , 2 sindede aynı durumla karşılaşıyorum . Takıntı haline geldi 2 gündür bu programı çalıştırmaya çalışıyorum :D

Pc'nizin bios ayarlarından Intel Vt-X Virtualization ayarı açıksa kapatmayı deneyebilir misiniz?

Programı ilk yüklediğimde bu ayar disable konumundaydı ve twincat hata verdi . Bende aktif konuma getirdim . Daha sonra farklı türde hatalarla karşılaştım . Ama sizin için tekrar disable edip denedim sonuç resimdeki gibi . Anladığım kadarıyla Windows 10 x64 ile alakalı bir problem olduğunu düşünüyorum .

Z98y3Z.png

ftp://ftp.beckhoffautomation.com/Upload/Spectre_Meltdown_TC3Doc/SpectreMeltdown_HowTo_TwinCAT3.pdf Beckoff böyle bir patchde paylaşmış ama yinede sorunumu çözemedim . Aynı hatayı almaya devam ediyorum ..

3Em4bO.png

Project altından System sekmesi altında Realtime bölümünden Settings kısmında Available CPUs kısmı vardır.
Orada Önce read from target'a tıklayın. Ardından Set on Target'a tıklayın. Çıkan pencerede Windows'u 1 adet azaltın. Böylece işlemcinin 1 çekirdeğinin Windows'tan izole edeceksiniz. Pc nizi 1 kere restart etmeniz gerekecektir.

Ardından yine Realtime bölümünde seçili olan (windows) yazılı işlemcinin seçeneğini kaldırıp (isolated) olarak ayarladığınız işlemciyi seçerseniz tüm taskları isolated olana ataması gerekir. Bu şekilde kodunuz izole çekirdekte çalışacak ve Run'a geçebiliyor olmanız gerekir.

Bahsettiğiniz ayarları yaptım .
m2OG31.png

Aşağıda resimde görülen hatayı alıyorum .
LbkpyG.png

Bu yazılım neden bu kadar kullanıcı düşmanı anlamış değilim..

08.30 - 17.30 saatleri arası 0216 580 9830 no'lu telefondan arayabilir misiniz, TeamViewer ile bakalım birlikte.

Project altından System sekmesi altında Realtime bölümünden Settings kısmında Available CPUs kısmı vardır.
Orada Önce read from target'a tıklayın. Ardından Set on Target'a tıklayın. Çıkan pencerede Windows'u 1 adet azaltın. Böylece işlemcinin 1 çekirdeğinin Windows'tan izole edeceksiniz. Pc nizi 1 kere restart etmeniz gerekecektir.

Ardından yine Realtime bölümünde seçili olan (windows) yazılı işlemcinin seçeneğini kaldırıp (isolated) olarak ayarladığınız işlemciyi seçerseniz tüm taskları isolated olana ataması gerekir. Bu şekilde kodunuz izole çekirdekte çalışacak ve Run'a geçebiliyor olmanız gerekir.
merhaba, bu aralar ben de tc3 ile calısıyorum.run moduna alamıyordum yaptıgım basit projesi, login dedigim zaman hiç bir değişiklik olmuyor.eğitim videolarınızda login dendiginde sistem run moduna gelmiş oluyor

kafamda şöyle bi soru var, simülasyonla calısmamız icin herhangi bir sanal makina veya simülasyon modu secmemiz gerek degil mi

bunun dışında dediklerinizi yaptım, cekirdegi izole ettim.malesef ama malasef restart atınca bilgisayar mavi ekran hatası verdi, oysa donanımı da iyi olan bir bilgisayar.kitlendi mouse oynatamadım

windows sistem geri yükleme yapmak zorunda kaldım, bunun sebebi nedir sizce, twincat direkt donanıma müdahale edip hyper threadingi etkilemiş olamaz herhalde değil mi :/

gercekten user friendlyden epey uzak bi yazılım, cok mutlu olacagım ilk simülasyonumu yaptıgımda :)

merhaba, bu aralar ben de tc3 ile calısıyorum.run moduna alamıyordum yaptıgım basit projesi, login dedigim zaman hiç bir değişiklik olmuyor.eğitim videolarınızda login dendiginde sistem run moduna gelmiş oluyor

kafamda şöyle bi soru var, simülasyonla calısmamız icin herhangi bir sanal makina veya simülasyon modu secmemiz gerek degil mi

bunun dışında dediklerinizi yaptım, cekirdegi izole ettim.malesef ama malasef restart atınca bilgisayar mavi ekran hatası verdi, oysa donanımı da iyi olan bir bilgisayar.kitlendi mouse oynatamadım

windows sistem geri yükleme yapmak zorunda kaldım, bunun sebebi nedir sizce, twincat direkt donanıma müdahale edip hyper threadingi etkilemiş olamaz herhalde değil mi :/

gercekten user friendlyden epey uzak bi yazılım, cok mutlu olacagım ilk simülasyonumu yaptıgımda :)
bahsi geçen sorunların tamamını ben şu an yaşıyorum. pc mi formatlamak zorunda kaldım ve Asla run timeye geçemiyorum, beckhff'a bulaştığıma pişman oldum desem abartmış sayılmam
aşağıda sorunlar görülüyor. Acaba bu problemin çözümünü bilen varmı?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    181.6 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905