Tuş takımı devresi nasıl yapılır ?

Kodlayıcı devresi tuş takımındaki desimal değerler, 74147 entegresi ile BCD’ye
dönüştürülür. 7404 entegresinde bulunan ‘DEĞİL’ kapıları ile tersleri alınan BCD kodlu
değer, 7447 entegresine (BCD’den yedi parçalı entegreye kod çevirici) uygulanır. Kod
çevirici devresi, BCD girişlerdeki değerlere bağlı olarak yedi parçalı göstergede sayılar
oluşturur. Kod çevirici çıkışındaki değerler aktif ‘0’ olduğundan, ortak anotlu yedi parçalı göstergeleri sürmek için kullanılabilir.Devrede bir tuşa basılması durumunda, basılan tuşun temsil ettiği desimal değer yedi parçalı göstergede okunur.
==>>>bunda sıkıntı yok ama benim amacım tuşa basıp elimi çektiğimde de displayda bastığım rakam kaybolmayacak..(""Ayrıca bunu PIC kullanmadan yapacağız"")Ben bunu istiyorum Bİlgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..Şimdiden kolay gelsin

Mikrodenetleyici çıktı mertlik bozuldu :) diyebiliriz, bir zamanlar çok iyi bildiğim sayısal elektronik ve kullandığım entegreler hakkında çok az işey hatırlıyorum ancak işime lazım olduğunda tekrar bakar hatırlarım. Sizin derdinizin dermanı hatırladığım kadarıyla latch-tutucu (mandal) entegreler ile çözülecek, bu entegreye bir defa değer girdiğinizde değiştirene kadar o değeri üzerinde tutar. 8 bit datayı tutmak (latch) istiyorsan.
Paralel çalışmalar için 74hc573
Seri çalışmalar için 74hc595

ISIS de bir deneyim o zaman inşallah olur...
Teşşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri