Triyak ve optokuplor ile rezistans sicaklik kontrolu

3041 faz kıymaz. Triyak kıymaz mı? Dimmerler faz kıyıyor dye biliyorum. Bunu triyak ile yapmıyor mu BTA16 ile bunu yapamazmıyım?

zoro croos ile olmaz non zero cross (random) olması gerekir mesela moc3051moc3052. gibi.
zero cross opto triyakı sadece sıfır geçişinde ateşleyebilirsiniz ara zamanlarda tepki vermez.

opto coupler main terminal girişine seri olarak kutupsuz 100uf 300v luk bir kapasite takarak fazı kayırabilirsin. kapasite değeri ile oynayarak faz kayması ile oynarsın. buda triyakın tetikleme açısını değiştireceği için çıkıştaki gücün değişir. isis te bir şema çizdim. lambaya bağlı bir voltmetre var oradaki voltaj değerinden görebilirsin. anahtar açık iken kondansatör devrede faz kayıyor ve güç düşüyor.
tek bir kondansatör takmayada müşteri bişey demez herhalde :)

devrede akım direk opto triyak içindeki triyaktan geçiyor. ama gerçekte bta41 i sürecek. yani kondansatörü çok büyük seçmene gerek yok sığa olarak. sadece mantığı anlatmak için simulasyon yaptım.

47uf de yükte 50v
120uf de yükte 110v gibi değerler aldım.

@deltas merhabalar.

Aradığım zero crossing devresi değil. Devrem aşağıdaki gibidir. Devrede MOC3041 opto izolatör triyak sürücü var. Bu sürücü mikroişlemci devresi ile sürülüyor. opto izolatör de BTA16 triyakı sürüyor.

Bu devre tamamen on off anahtar şeklinde çalışıyor. Yük olarakta bir rezistans var.

Bu sistemde ısıtılan nesne yüzünden sıcaklık dalgalanması oluyor. Bu istenmeyen bir olay.

Amacım bu devremizde hali hazırda triyak mevcut. Bu devreyi bir dimmer gibi düzenleyip modifiye etmek ve bu modifiye ettiğim devrede yükü ekleyeceğim potansiyometre ile daha az ısınmasını sağlamak istiyorum. Sistem yine opto üzerinden anahtarlanacak ama triyak fazı kıyarak yükümü daha az ısıtacak.

Amacım bu bunu yapabilir miyim?

Ekli dosyayı görüntüle 72686

tekrar şemadan da belirteyim. r8 ile optonun 6 nolu bacağı arasına takılacak bu dediğim kapasite. hatta kapasiteyi sabit tutup 100uf veya 200uf deneyerek. oradaki 330r yerine pot takılabilir. pot ile kapasitor faz geciktirme zamanı değişir. yada direk power ı %50 yapmak istersen ona uygun bir kapasitor takılabilir.

Ekli dosyalar

• cap bypass.jpg
    cap bypass.jpg
    228.9 KB · Görüntüleme: 33
  • cap devrede.jpg
    cap devrede.jpg
    233.9 KB · Görüntüleme: 33
Bu şekilde sabit iki deger arasında ayar imkanı oluyor. Benim istediğim tam oransal kontrol.

Yinede bilgi için teşekkür ederim.

tam oransal kontrol için zrc ve mcu gerekir. ama o şekilde olunca pid ile çok güzel kontrol yapılabilir tabiki.

tam oransal kontrol için zrc ve mcu gerekir. ama o şekilde olunca pid ile çok güzel kontrol yapılabilir tabiki.
Mcu olmadan analog olarak yapılamaz mi?

Oradaki optokuplor on off görevi görse, ben normal dimmer gibi gücü potansiyometre ile kontrol edemez iyim?

Yada bta41-600 ile bir dimmer devresi kursam bu dimmer devresini moc3041 ile ( içinde zero cross devresi olan ) anahtarlayamaz miyim?

images (2).png

Son düzenleme:
Bakıyorum herkez devrenin çıkış kısmına kilitlendi,beni şöyle bir önerim olacak;giriş kısmına basit bir fliflop devresi eklense,frekansı potansla ayarlanabilir olsa,devreyi sürekli aç kapa yapsa,frekası ilede oynayarak sıcaklık kontrolu saglansa daha basit olmazmı.İlla sinüsü kıymaya gerek yok.

Reziztans kontrolünü AC ile değilde DC ile yapsak nasıl olur voltaj kontrolü ile

Potansiyometreli dimmerde potansiyometreye seri olarak MOC3020 vs ekle. MCU on sinyalini verince dimmer devreye girer ve ayarladigin acida isiticiya voltaj uygular. MCU sinyali kesince dimmer devreden cikar.
1.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri