Tristör ile rezistans sürme

akayom2002

Üye
Selamun Aleyküm;

Firmamızda bir ısı fırını var. rezistansları tristör ile sürülmüş. SSR ile sürsek ne olur? Bazı arkadaşlar tristör ile sürülürse rezistans uzun ömürlü olur diyorlar. Eğer durum böyleyse tristör sürebilen ve ısı profili yapacağımız markalar hakkında bilgi sahibi arkadaşlarımızdan yardım rica ediyorum.

Teşekkür ederim.

Ömer

Tristör değil triak'tır o. Ssr ler de saten triak içerir.
Birçok marka ssr çıkışlı pıd kontrollü termostat var.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
SSR, kontaktör gibi , direkt olarak gerilim uygular, anahtar gibi düşünün. thrıstör ıle, 0 dan başlıyarak oransal olarak getriimi kısma/ ayarlama ımkanı var demek istemiştir. Belkı de ısı kontrol sistemi, PID (oransal) kontrol ımkanı var ise, istenen maksimum ısı degerıne yaklaştıkça , gerilimi düşürerek, aç / kapa yapmadan, ısı derecesini düz bir çizgiye yakın tutmak için kullanabilirler.

büyük güçlerde tristör daha kolay bulunuyor kaç kw bu fırın belki ondandır. birde tek tristorse alternansların birinde kapalı kalacağını düşünürsek tristörle max yarı güç ile sürersiniz(tasarım buna göre yapıldıysa belki ondan demiştirler) ssr lerin zero cros non zero cros olayları falan var ama çok hassas bi fırın tasarımı yoksa farkedeceğini düşünmüyorum bizdeki fırınların alayı karambol ssr

Selamun Aleyküm;

Firmamızda bir ısı fırını var. rezistansları tristör ile sürülmüş. SSR ile sürsek ne olur? Bazı arkadaşlar tristör ile sürülürse rezistans uzun ömürlü olur diyorlar. Eğer durum böyleyse tristör sürebilen ve ısı profili yapacağımız markalar hakkında bilgi sahibi arkadaşlarımızdan yardım rica ediyorum.

Teşekkür ederim.

Ömer
Enda markanın power regülatör leri var bunları incele
Selamun Aleyküm;

Teşekkür ederim.

Ömer
https://enda.com/en/automation/güç regülatörleri/erpa1/

Tristör değil triak'tır o. Ssr ler de saten triak içerir.
Birçok marka ssr çıkışlı pıd kontrollü termostat var.
tristör kodu mcma140p1600ta . maksimum güçte 60 amper civarı akım okuyorum. Yudian marka ısı kontrol var üzerinde. Otomasyona uygun değil. yine piyasadaki ürünlerde ısı profili yok.

Çalıştığım firmada extrüder makineleri vardı 300 dereceye kadar çıkıyordur . Ordaki rezistansalar SSR ile sürülüyordu dediğiniz şeyin bu şekilde hazır olanı varmıdır ; zor ama hazır şekilde SSRleri kullanmanız daha iyi olur . SSRler ne kadar yük geçireleçek ve ve 4-20 mi veya 0-30vdc kumanda girişleri olur . Ona göre seçim yapabilirsiniz . Ayrıca SSRin önüne koruma sigortası takınız. Kısa devre anında ssr içerindeki triaklar sürekli çıkış vermeye başlıyor