Tristörü sönümlenmiyor?

theasus

Üye
Tristörü sönümlendirmenin metodlarından biri olan "ters polarma" yı Proteus da denemek için kurduğum devreden sonuç alamadım acaba bu devrenin neresinde hata var?
Veya bununla ilgili örnek bir devre koyabilir misiniz?

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Siteden araştırıp nasıl sönümleneceğini okudum fakat yukarıda görüldüğü gibi çalıştıramadım. Sorum; Tristörün gate ile katoduna nasıl bir ters gerilim uygulamamız gerekiyor??

En basitinden asagidaki secenekleri deneyebilirsin.

Tristorun anod katod uclarina paralel olarak buton koy.
Tristore seri bagli anahtar koy.

Gate katod uclarina ters gerilim vererek tristoru kesime sokamazsin.

ters gerilimi, tristörün anot katot uçlarına uygularsan problem ortadan kalkar.yani tek yapman gereken, gate ucundaki bağlantıyı keserek aynı ucu anot ucuna bağlamak. görüceksin ki switchi kapattıgın zaman lamba sönecek

evet yukarıdaki devre yanlıs katot gate e baglamıssın katot anotaa baglıcaksın edoo arkadasımızda belirtmiş

Arkadaşların dediklerini yaptıktan sonra yine de sonuç alamıyorsan sorun proteusun ta kendisi. Tristör, transistör vb. elektronik elemanlarla kurulan devrelerle çok çok hatalı sonuçlar veriyor. Bu konuda en başarılı program PSpice. Ama tabi o da bu konuda %80 başarılı. Elektroniğin üstadlarından birine proteusta yaptığım çalışmadan bir türlü doğru sonuç alamadığımı söylediğimde benzeri bir cevap vermişti.

proteus hata veriyor dedidiğin gibi ysnclskn arkadaşım...

Forum istatistikleri

Konular
128,384
Kullanıcılar
450,270
Son üye
beratasd

Yeni konular

Geri