Trimbox Parafudr

Merhabalar aklıma takılan bir kaç şeyi paylaşmak istiyorum.

Eve yıldırım gelmesi sonucu, modem yanmıştı.
İnternetten bakarken monofaze trimbox ürününü gördüm ve sisteme dahil etmek istedim.

Sorularım şöyle

-kolon hattı 4mm elektirikci 6mm kablo önerdi değiştirmeye gerek var mı?

-Görselde göründüğü gibi, "B" sigorta kutusuna sığmayan Parafudr PARALEL bağlantı ile "C" sigortasına atlama yaparsak, olur da gelecekte başka biri gelir anlamaz kaçak elektrik der(olur mu olur) sorun çıkarır mı?

-Sayaç mührünü elektirikci mi açıp kabloları değiştirecek, veya herhangi biri. Elektrikçi veya Tedaş tarafından mühür'e müdahale ücretli mi, mühür ücreti çıkar mı?

-Bu Gold trimbox parafud koruma yapacak mı?

Elimin yettiğince çizmeye çalıştım daha iyi anlatabilmek için, umarım başarabilmişimdir.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    13.3 KB · Görüntüleme: 30
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

İnternetten bakarken monofaze trimbox ürününü gördüm ve sisteme dahil etmek istedim.

Sorularım şöyle

-Görselde göründüğü gibi, "B" sigorta kutusuna sığmayan parafudr PARALEL bağlantı ile "C" sigortasına atlama yaparsak, olur da gelecekte başka biri gelir anlamaz kaçak elektrik der(olur mu olur) sorun çıkarır mı?

-Sayaç mührünü elektirikci mi açıp kabloları değiştirecek, veya herhangi biri. Elektrikçi veya Tedaş tarafından mühür'e müdahale ücretli mi, mühür ücreti çıkar mı?

Elimin yettiğince çizmeye çalıştım daha iyi anlatabilmek için, umarım başarabilmişimdir.
Kolon hattı kesiti en az 4mm2 olmalı fakat hesaplama yapılmadan kesit arttırmak mantıksız. Sayacı dağıtım şirketi gelip işlem yapması gerek çünkü sisteme o mühür kodları kaydediliyor. Sökülen mühür dağıtım şirketi onayında olmadıkça kaçak cezasına kullanıcı tabii tutuluyor.

Sorularım şöyle

-Görselde göründüğü gibi, "B" sigorta kutusuna sığmayan parafudr PARALEL bağlantı ile "C" sigortasına atlama yaparsak, olur da gelecekte başka biri gelir anlamaz kaçak elektrik der(olur mu olur) sorun çıkarır mı?

Yıldırımdan modem yanarmı ? Modem yanması nedir ?

Elektrik kablosu yolu ile .
Sadece modemin yanması ? yıldırımdan olurmu ? ( tesisata bağlı diğer ürünlerin durumu ?
Binadaki diğer abonelerin durumu ?

Modemin içindeki parçanın bozulması ( yanık parçanın kararması durumu )
Modemin içindeki yazılımın bozulması )

Telefon kablosu yolu ile
Modem bozulması telefon hattından gelen darbe .

Bence modem yanması dediğiniz gibi değildir .

Benim başıma gelenler
1 - Santraldaki kartlar yanmıştı benim telefon ( özellikli ) bozuldu çöp
2 - Eskiden zoom modem vardı 2 defa başıma geldi yazılımı uçtu yüklendi , devam .
3 - Modemin adaptörü sorunlu idi değişti devam .

Yıldırımdan nasıl korunur , araştırma yapmanız .

Konu başlığı hakkında .

3.png

Son düzenleme:
Şüpheye düştüm, kararımı gözden geçireceğim.

40a 300ma selektif AC tipi olmayan monofaze kakr mevcut mu? 30ma ile 300ma aynı anda atma yapıyor.

Şüpheye düştüm, kararımı gözden geçireceğim.

40a 300ma selektif AC tipi olmayan monofaze kakr mevcut mu? 30ma ile 300ma aynı anda atma yapıyor.

Kaçak akım rölesi çeşitleri hakkında araştırmalar yapmanız . ( forum , internet ve diğer firma )
Bağışık , selektif ve tüm diğer .

Örnek ve diğer firmalara bakmanız .

https://www.se.com/tr/tr/product-subcategory/1620-acti9-kaçak-akım-cihazları-rcd

https://www.se.com/tr/tr/product-range/7559-acti9-iid/?parent-subcategory-id=1620

Videonun tamamını izlemeniz .ve diğer aydınlatıcı ( bilği verici ) videoları .
ve 5 adım siğorta konusu .

Kaçak akım rölesi çeşitleri hakkında araştırmalar yapmanız . ( forum , internet ve diğer firma )
Bağışık , selektif ve tüm diğer .

Örnek ve diğer firmalara bakmanız .

https://www.se.com/tr/tr/product-subcategory/1620-acti9-kaçak-akım-cihazları-rcd

https://www.se.com/tr/tr/product-range/7559-acti9-iid/?parent-subcategory-id=1620

Videonun tamamını izlemeniz .ve diğer aydınlatıcı ( bilği verici ) videoları .
ve 5 adım siğorta konusu .

Bilgi ve link için teşekkürler, sanırım benim iki sigortayı birden açmam benim için sorun çıkarmaz (biraz tuzlu geldi)

Type A 40a 300ma/63a 30ma varmış. Elektrikçi böyle önerdi.

Kolon hattı kesiti en az 4mm2 olmalı fakat hesaplama yapılmadan kesit arttırmak mantıksız. Sayacı dağıtım şirketi gelip işlem yapması gerek çünkü sisteme o mühür kodları kaydediliyor. Sökülen mühür dağıtım şirketi onayında olmadıkça kaçak cezasına kullanıcı tabii tutuluyor.
Ana kolon 6mm²
Kolon hattını da 6mm² karar verdim geleceğe yatırım olsun. 40a b sigorta yeterli

Boşta kalan 4x4mm² kabloyu buz dolabı ile dondurucuya linye olarak kullanabilir miyim ? B20 mcb

Son düzenleme:
Yıldırımdan modem yanarmı ? Modem yanması nedir ?

Elektrik kablosu yolu ile .
Sadece modemin yanması ? yıldırımdan olurmu ? ( tesisata bağlı diğer ürünlerin durumu ?
Binadaki diğer abonelerin durumu ?

Modemin içindeki parçanın bozulması ( yanık parçanın kararması durumu )
Modemin içindeki yazılımın bozulması )

Telefon kablosu yolu ile
Modem bozulması telefon hattından gelen darbe .

Bence modem yanması dediğiniz gibi değildir .

Benim başıma gelenler
1 - Santraldaki kartlar yanmıştı benim telefon ( özellikli ) bozuldu çöp
2 - Eskiden zoom modem vardı 2 defa başıma geldi yazılımı uçtu yüklendi , devam .
3 - Modemin adaptörü sorunlu idi değişti devam .

Yıldırımdan nasıl korunur , araştırma yapmanız .

Konu başlığı hakkında .

Ekli dosyayı görüntüle 95913
Merhabalar, yıldırım olayında il'de evinde sağlam modem kalmadı, bayiler doldu taştı. Tabi fırsat da doğdu bazıları için. Parafudr da topraklama 50cm sınırı fark ettim. Klemens'e mesafesi mi? Direkt toprağa mesafesi mi?

Modem+kamera ethernet bağlantıları gerilim olayında, modem yanar kameralar yaşar. Yoksa toplu katliam mı olur?

Böyle bir ürüne denk geldim, ne kadar işe yarıyorsa elbet. Bu ürünün toprak hattını, evin toprak hattına bağlanabilir mi?
https://www.amazon.com.tr/dp/B07ZQL1GP5?ref_=cm_sw_r_apann_dp_0RXKZJ1YTYZSJPGVNPET

Cihazların fişleri takılı değildi. Ama unutmuyorum, o gök gürültüsünün öncesinden linye hattından gelen o şiddetli gürültü sesi,

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri