Trifaze motor için sürücü önerisi rica ediyorum.

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Merhaba,

Motorlardan pek anlamıyorum. Satın aldığım tornayı CNC'ye çevireceğim ve fotoğraftaki gibi bir 3 fazlı AC motor almayı düşünüyorum. Bu tip motorlar için en iyi sürücü seçimi ne olabilir?

Özellikleri:
Verimlilik Sınıfı IE2

4 Kutup - 1500 d/d

İzolasyon Sınıfı F : ( 155° C )
Gövde Malzemesi : Alüminyum
Gerilim : 400 V 50 Hz
Sıcaklık Artış Sınıfı : B Sınıfı ( 80K )
Montaj Şekli : B3
Çalışma Şekli : S1
Koruma Sınıfı : IP 55
Soğutma Şekli : IC 411
Tam Kapalı ( TEFC)
Kafes Rotorlu

Bu motorlar 50Hz. CNC'lerde kullanılan VFD'lerle birlikte kullanılabilir mi? (bu soru muhtemelen saçma oldu. Motor 50Hz fakat VFD 400Hz olduğu için)

clip+(2017-02-24+at+02.16.43).jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sürücüden ziyade öncelikle motor gücü ve devir sayısını belirlemek gerekli. Hazır bir frezenin motor gücünden yararlanmak yada imkan varsa kullanacağınız malzeme ve takımlara göre güç ölçümü yapmak fikir verebilir.

Asenkron motor kullandığınızda devir sayısından geri besleme alsanız bile bir delik içerisine kılavuzla diş açma gibi hassas işlemleri yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu imal ettiğiniz frezeye otomatik hale getirilmiş üniversal freze demek daha doğru olur.

Saygılar....

bu üç fazlı ac motorları ac sürücüler ile sürebiliyoruz basit sürme paramaetrelerini ekledim bi bak işine yarar abb sürücüler çok kullanılan türden kolay programlanır.

Ekli dosyalar

• 9902 = 3.docx
    16.3 KB · Görüntüleme: 10
  • 9902 = 4.docx
    14.9 KB · Görüntüleme: 5
  • 9902 = 5.docx
    15.1 KB · Görüntüleme: 2
  • ABB 9902 = 1.docx
    17.3 KB · Görüntüleme: 13
  • ABB 9902 = 2.docx
    17 KB · Görüntüleme: 3
  • TR_ACS150_Manuel.pdf
    3.6 MB · Görüntüleme: 5
  • TR_ACS350_UM_A.pdf
    5 MB · Görüntüleme: 2
  • TR_ACS550_01_UM_D.pdf
    7.4 MB · Görüntüleme: 3
@ktk_28 öneride bulunabilir her ihtimale karşı motor etiketini de paylaş Suat Abi.

Merhaba,

@-Acemi- hocam,
Bu motoru tornanın iş milini çevirmek için kullanacağım.

Motorun servo gibi konumlama yapmasını beklemiyorum. Sadece sürücüye gelen komut ile belirtilen hz değerinde dönmesini lazım.

İngilitere'de biri benim yapmak istediğim şeyi yapmış. Biraz konuştuk. Motor 50Hz olduğu için VFD'nin güç aralığını 0-50Hz olarak ayarlamış. Sanırım ben de aynısını yapacağım. Tabi önce buna uygun bir motor alacağım.

clip+(2017-02-27+at+02.30.33).jpg

@elemin
Dosyalar için teşekkürler. Acaba daha önce Huanyang marka VFD ile uğraştınız mı?

CNC deyince sizin eski yazıştığınız konulardan aklım frezeye gitti.

Bu motoru mekanik kayışlı bağlantılı tornaya bağlayacaksanız iş görür, ancak aynayı hidrolik gücü ile çeviriyorsa (yani motor pompayı, pompa hidrolik motoru, hidrolik motorda tezgahı) olacağını sanmıyorum.

Ayrıca motordan yaptığınız devir düşümü, hız kutusundan yapacağınız devir düşümü gibi tork avantajı sağlamaz. Motor, üzerinde yazan frekans değerinin altındaki frekans değerlerinde sabit torkta çalışır.

Sert bir malzemeye diş açmak için devri 1000 devirden 100 devire düşürüyorsunuz diyelim, aynı işlemi motordan yaptığınızda aynı torku alamazsınız. Tabi tezgah büyük olur, iş parçası ufak olursa yada motor güçlü olursa iş görecektir.

Saygılar....

Ortada bir karmaşa var gibi. VFD'leri çok iyi bilmem ama bahsettiğim arkadaşın anlattığına göre:

Kullandığı VFD 4Kw (400Hz) ve motor 3kw (50Hz). VFD ayarlarını motora göre değiştiriyor: frekans aralığını 0-50Hz olarak ayarlıyor. Şimdi burada önemli bir detay var. 0-50Hz demek 400'ün sadece 50'sini gönderiyor demek değil. VFD'nin 0-400Hz'de gönderdiği gücü 0-50'de verebileceği şekilde değiştiriyor. Yani VFD 400Hz'de gönderdiği gücün tamamını bu sefer 50Hz'de gönderebiliyor.

Diye anladım ben.

Son düzenleme:
Motor etiket değerinde yazan güç değerinin üzerinde bir güçte, etiket değerinde yazan anma devir sayısına ve güce göre hesaplanan tork değerinin üzerindeki tork değerinde çalışmaz.
Saygılar....

Üstad doğrudur fakat ben 3kw motordan 4kw güç elde etmek istemiyorum ki. 4kw sürücü kullanmaktaki amaç sürücünün tam yükte zorlanmadan çalışmasını sağlamak. Sürücü Çin malı olduğu için o 4kw muhtemelen 3kw'dir.

Üstad doğrudur fakat ben 3kw motordan 4kw güç elde etmek istemiyorum ki. 4kw sürücü kullanmaktaki amaç sürücünün tam yükte zorlanmadan çalışmasını sağlamak. Sürücü Çin malı olduğu için o 4kw muhtemelen 3kw'dir.
Amaç nedir Suat Hocam?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri