Transistorlerin data sheet dosyalari

Merhaba arkadaslar ben belki biraz yorucu olur ama transistorlerin ornegin
MTP6N60E datasheet dosyalarindaki bilgileri nasil okumaliyizla ilgili blgi istiyorum mesela ayaklarda ki voltajlarin minimumu nerde yazar ?
Drain–to–Gate Voltage ne demektir ?gibi ilgilendigim transisgor asagidadir tesekkurler.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/5528/MOTOROLA/MTP6N60E.html

Ayaklardaki minimum voltaja ihtiyaç yoktur. Maksimum voltajlar önemlidir.
drain to gate voltage demek drain ile gate arasındaki izin verilen en büyük voltaj demektir.
Mosfette benim baktığım parametreler şunlar.
Rds: drain source arasındaki minimum direnç
Vds: Drain source arasındaki maksimum voltaj.
Id : drain akımı
total power dissipation: maksimum güç harcaması.
gate treshold voltage: Drain akımının akmaya başladığı Gate source gerilimi. Bu gerilimin altnda Id=0 dır.
input capacitance: giriş kapasitesi, düşük olması iyi, mosfet kolay sürülür anahtarlama kayıpları azalır.

alttaki süreler ne kadar azsa o kadar iyi. Çünkü rise ve fall geçişlerde yani nano sn mertebelerinde mosfet üzerinde çok büyük güç harcanır. Yüksek frekanslı uygulamalarda önemli.

turn on delay time: Gate voltajı 0 iken 10 volt olduğunda mosfet bu kadar ns. afallar.
rise time: kesimden iletime geçerken geçen süre ns. (nano sn) (eğim şeklinde)
turn of delay time: gate voltajı 10 volt iken sıfıra düştüğü halde mosfet bu kadar ns. akım akıtmaya (afallama) devam eder.
fall time: iletimden kesime geçerken geçen süre ns. (eğim şeklinde)

Gate charge: birimi nano coulomb. Ne kadar düşükse mosfet yüksek frekansta iyi çalışır.

Kesmez kardesime tesekkur ederim. Sunuda sormak istiyorum.kullandigimiz mosfet yerine baska mosfet kullanmamiz gerektiginde neye dikkat etmemiz gerekir.yada yardimci parcalar kullanilabilir mi? Mesele ustte belirttigim mosfe yerine buz 91 kullanabilirmiyim bu konuda neye dikkat etmem gerekir.

Kullanabilirsniz. teknik Özellikleri aynı hatta daha iyi gibi. Tam emin olmak istiyorsanız bir simimilatör programında ltspice4 gibi devrenizi kurup deneyebilirsiniz. dalga ve şekillerini ve ısınmaları kontrol edebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri