Transistör ile DC motor kontrolü

merhaba transistör ile 8520 3.7 volt fırçalı dron motoru sürmek istiyorum bazı sorularım var 1.si, bc307 transistör ile çalıştırdım ama düşük bir devirle çalıştı (base bacagına direnç bağlıyken çalışıyor sadece direk bagladigimda calismiyor ) yardımcı olur musunuz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
BC307 transistörün gücü motor sürmeye yeteceğini düşünmüyorum.

Önce motorunuzu bir tanıyalım. Ona göre öneride bulunuruz.

Birde transistörle nasıl süreceksiniz buda önemli. Lineer bir şekildemi yoksa pwm ile mi?

Datasheetlerine bakınca bc307 100mAlik transistör, motorun ise boştaki akımı 150mA gözüküyor. Transistörü BC307 ile aynı kılıfta olan BC 327 vy 328 ile (800mA) değiştiriniz.
Kolaylıklar..
Bir başka sitede aynı motorun bostaki akımı 250m yazıyor.

Son düzenleme:
Datasheetlerine bakınca bc307 100mAlik transistör, motorun ise boştaki akımı 150mA gözüküyor. Transistörü BC307 ile aynı kılıfta olan BC 327 vy 328 ile (800mA) değiştiriniz.
Kolaylıklar..
peki transistörün base bacagına başka bir güç kaynağı mı baglamam gerekir yoksa kollektör bacagını bağladığım pile bağlayabilir miyim?
BC307 transistörün gücü motor sürmeye yeteceğini düşünmüyorum.

Önce motorunuzu bir tanıyalım. Ona göre öneride bulunuruz.

Birde transistörle nasıl süreceksiniz buda önemli. Lineer bir şekildemi yoksa pwm ile mi?
lineer şeklinde süreceğim motor 3.7volt ne kadar amper çektigini bilmiyordum aşağıda söylediler durum bu efendim

Son düzenleme:
Ornek amaçlı şu devreyi yapabilirsiniz.

images.png

Ornek amaçlı şu devreyi yapabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 67336
2 transistöre darlington baglantısı yaptım ama hiçbir şekilde çalışmadı
Kolaylıklar..
ayrıca tip41c transistör ile sürdügumde de degisiklik olmadı yine düşük devirle calisiyordu

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri