Transistörü Tam İletime Geçirme

Kaynak daha fazla akım sağlayamaz yani 5 amperden fazla veremez anlamında olmalı. Beyz voltajı 5 volt olursa lamba üzerinde de 5-0,7=4,3 volta yakın gerilim düşer. Transistörü tam iletim ve kesimde anahtar olarak düşünebilirsiniz. Ara değerlerde su vanası gibi düşünebilirsiniz.

Vidyoda zaten formül hesaplama var ekleyen arkadaşa teşekkürler, izlemiş olsaydın sorduğun sorunun anlamsız yersiz olduğunu anlardın. Transistörü iletime geçirmek veya anahtar olarak kullanmak transistör dersinin ilk saatlerindendir. Kontrol etmek istediğinz 12v lamba, motor, röle (elektronik; yük/tüketici), koymanız gereken direnci değişirmez. 12v lambaya "yüksek güçlü" diye nitelemeniz ayrı konu... Sadece elle bir lamba kontrol edilecekse (bir anahtar yeterl) trans ile sürmeniz ayrı, trans anahtar olarak kullanma mantığı; devre, işlemci ile kontrol etmek (uzaktan,otomatik) yani insana ihtiyaç duymadan yükleri anahtarlamaktır, ayı bir insan varmış ve düğmeleri basarmış gibi... Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.

Size bir ipucu vereyim; Aynı kaynaktan beyse direnç takarak trans sürebilirsiniz nette bir çok örneği var. Yepmanız gereken devreye sonuna kadar açılmış büyük değerdeki bir potu beyse bağamak ve yavaş yavaş oynatarak azaltmak. lambanız nerde yandıysa ölçü aleti ile potu ölçğp o değere yakın direnci devreye koyun. Ör: 12 vdc (besleme artarsa daha büyük değerde kullan) lamba devrenize + dan gelen bir teli 20k lık potun (sonuna kadar açın ve yavaş yavaş düşürün) ilk ayağına bağlayın, potun orta ayağını da tr beys ucuna, bu kadar.

Benim sormak istediğim transistör tam doyumda iken yani bir anahtar gibi davranırken base den ne kadar akım çeker. Ayrıca C E arasında akan akım artarsa base den çekilen akımda artar mı? ( Şunuda belirteyim videonun bir kısmını izledim ama malesef ingilizce olduğu için sadece gördüklerimden bişey anlayamadım zaten tamamını izlemedim ingilizce olduğu için)

GT-I8190 cihazımdan gönderildi

Konunun devamında birkaç soru daha sormak istiyorum. Transistörün tanımında base akım uygulandığında C-E direnci düşen devre elemanı yazıyor. Şimdi ben C-E arasına bir ohm metre bağlasam base ucuna gerilim uygulasam ohm metredeki direncin düştüğünü görürmüyüm ?

Konunun devamında birkaç soru daha sormak istiyorum. Transistörün tanımında base akım uygulandığında C-E direnci düşen devre elemanı yazıyor. Şimdi ben C-E arasına bir ohm metre bağlasam base ucuna gerilim uygulasam ohm metredeki direncin düştüğünü görürmüyüm ?

Direnç değil ki neden omaj okumaya çalışıyorsun, ilk derse geri dön tran nedir çeşitleri nler nasıl ölçülür.

Direnç değil ki neden omaj okumaya çalışıyorsun, ilk derse geri dön tran nedir çeşitleri nler nasıl ölçülür.

Ama orda yazan şu şekilde base ucuna gerilim uygulandığında C-E direnci düşer yazıyor.

Bir transistörün,örnek olarak NPN;beyz ucu ile emiter ucu arasındaki gerilim 0,7 volttan düşükse transistör yalıtkan durumdadır ve emiter-kollektör arasında akım akmaz.Emiter-beyz gerilimi 0,7 voltu aştığında transistör iletim durumuna geçer,emiter-kollektör arasında akım akmaya başlar.beyz gerilimi yükseltildiği sürece emiter-kollektör akımı da artar.Beyz-kollektör gerilimi eşitlendiğinde transistör doyum durumuna gelir,emiter-kollektör akımı en yüksek seviyeyi bulur.Diğer bir deyimle transistör diyot gibi davranır.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,270
Kullanıcılar
450,097
Son üye
toyz

Yeni konular

Geri