Transformatörsüz 12 v Adaptör devresinde ki elemanların görevleri

İlk günden beri sormak istiyordum bu devreyi yapmanız şart mı? 1A sanırım işinize yarar ben size bu devreyi tavsiye ederimArkadaşlar zaten parçaların ne i yaptığını açıklamış bu devrede de paek fark yok: Transformerless Power Supply 30V 1A
Transformerless%20Power%20Supply.jpg

İlk günden beri sormak istiyordum bu devreyi yapmanız şart mı? 1A sanırım işinize yarar ben size bu devreyi tavsiye ederimArkadaşlar zaten parçaların ne i yaptığını açıklamış bu devrede de paek fark yok: Transformerless Power Supply 30V 1A
Transformerless%20Power%20Supply.jpg

O devre şart değilde 12v-9v-5v şeklinde 3 kademeli çıkış şart.Akımda 100-150 ma olsa yeterli olur.Yukarıdaki devrenin çıkış gerilimini 12 v a nasıl çekebilirim acaba?

En basiti c4 değiştirmek tabiki de tam 12 olur demiyorum çıkışa seri direnç koymak. Vermiş olduğunu devre için düşündüğünüz akım yeterli ise o zaman c1 i eş değerli olanlarla paralel bağlayın atıyorum 8-10-15 adet. benzer paralel bağlı olup çıkışı arttırılmış devre görmüştüm geçmişe dönüp bulup paylaşırım.

ISIS te aşağıdaki devreyi çizdiğinizde çıkış değerleri aynı mı, tutuyor mu? bu sitede ise c1 kondansatörü değeri için formüller mevcut epey ayrıntılı mutlaka incele tahminim ingilizcen iyidir Transformerless Power Supply | dmohankumar.com
Burda da bir önceki mesajda bahsettiğim devre var: c1 paralel bağlı 5 kond. Çıkış 12V yaklaşık 500mA High Current Transformerless Power Supply Circuit |Homemade Circuit Designs Just for You Döner kebap acele cevap:D

Transformerless-power-supply.png

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplardan dolayı hepinize çok teşekkür ederim.Gerçekten hiç üşenmeden vakit ayırmışsınız çok naziksiniz.

Herşeyi anladım fakat c1 400 voltluk kondansatörün akım üzerindeki etkisi tam olarak nasıl oluyor.Abidon arkadaşın dediği gibi paralel iki kondansatör bağlayınca akım bir kaç mA yükseliyor fakat nasıl yükseldiğini anlayamadım.

Birde bu devrenin çıkış akımı yaklaşık 50 mA.Bu çıkış akımını nasıl yükseltebilirim arkadaşlar?

Devre üzerindeki 1k lık dirence paralel olacak şekilde kutupsuz bir kondansatör daha bağlayarak akımı arttırabilirsiniz. Ancak devrede her zaman Şebeke potansiyeli olduğundan dolayı her an çarpılma riski vardır. mutlaka güvenliği ön plana alarak çalışınız.

ISIS te aşağıdaki devreyi çizdiğinizde çıkış değerleri aynı mı, tutuyor mu? bu sitede ise c1 kondansatörü değeri için formüller mevcut epey ayrıntılı mutlaka incele tahminim ingilizcen iyidir Transformerless Power Supply | dmohankumar.com
Burda da bir önceki mesajda bahsettiğim devre var: c1 paralel bağlı 5 kond. Çıkış 12V yaklaşık 500mA High Current Transformerless Power Supply Circuit |Homemade Circuit Designs Just for You Döner kebap acele cevap:D

Devredeki Zener diodun gücünü 1 W yerine en az 3-5 W olmasını tavsiye ederim.

Verdiğiniz ilk link çok güzel.Linkte ki bilgiler döküman oluştururken çok yardımcı olucaktır bana çok teşekkür ederim.Ama yeni bir devre tasarımı için artık pek vakit kalmadı ve zaten alttaki devrenin baskı devresini areste çizdim artık onu yapıcam :) Devredeki paralel dirençleri wattları düşmesi için 1k yerine 4 tane 3.9 k direnci paralel bağladım çünkü 1k olunca çok fazla ısınıyordu.taş dirençte kullanmak istemedim.Devreye on/off ledi ve çıkışa display voltmetre bağlayarak biraz da görsellik katıcam :) Tossun arkadaşım verdiğini bilgi içinde ayrıca teşekkür ederim.

Merhaba arkadaslar,
5 voltn yada 6v sabit voltaj verip 2amp çekildiğinde voltajı sabit kalacak bir devre için ne yapabilirim? 7805 ile bir devre kurdum ama akım 1 ampere gelmeden voltaj 7805 ragmen düşüyor ana güc kaynagı yeterli akımı verebilecek durumda ama 7805 den beslemiyor, voltaj düşüyor.Yardım lütfen.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,433
Kullanıcılar
450,356
Son üye
HiçBilmiyorum

Yeni konular

Geri