Transformatörler de bağlantı Şekli?

ozmen8

Üye
Transformatörlerin bağlantı şekilleri nelerdir.Mesela Dz 10 bağlantı nedir.buradaki 10 neyi ifade eder?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
transformatör bağlantı şekilleri şunlardır
1-Üçgen Bağlantı: Her faza ait sargılar birbirleriyle kapalı bir devre oluştururlar.
Her koldan geçen akım=If= Ih/1,73
Her koldaki gerilim=Uh=Uf
*Üçgen bağlantı trafolar izole sistem olup üç faz dengeli yük çekilen sistemlerde kullanılır.

2- Yıldız bağlantı: Her faza ait sargıların birer ucu birbiri ile birleştirilmiş olup diğer uçlara fazlar tatbik edilir. Birleştirdiğimiz noktayada yıldız veya nötr noktası denilir.
Her koldan geçen akım =If= Ih
Her koldaki gerilim=Uf=Uh/1,73 tür.

3-Zikzak bağlantı: Her fazın sargısı iki parçadır. Fazların dengeli yüklenmesi sağlanır bu sayede.Pek tercih edilmeyen bir bağlantıdır çünkü dinamik kuvvetler artar ve trafo ebatları büyüktür.

Gelelim D,d Y,y ve Z,z harflerine. Öncelikle büyük harfler primer tarafını, küçük harfler sekonder tarafını ifade eder. Ayrıca büyük harf gerilimin yüksek olduğu, küçük harf küçük olduğu tarafıda gösterir.D üçgen bağlantı,Y yıldız bağlantı ve Z harfide zikzak bağlantı demektir.
Gelelim grup açısına: Grup açısı bir transformatörde aynı fazın primer ve sekonder gerilimlerinin alternansları arasındaki açıdır.Yani aynı fazın primeri ile sekonderi arasındaki açı farkını gösterir.0,1,5,6,7,11 olarak görebilirsin bunları. Grup açısı 1 denildiğinde 30 derece,5 denildiğinde 30x5=150 derece diye gider.Dz 10 yoktur.
Dd0, Yy0, Dz0, Dy5, Yd5, Yz5, Dd6, Yy6, Dz6, Dy11, Yd11 ve Yz 11 vardır. Bildiklerim bunlar yanlışım varsa düzeltin.

Uh, Ih, Uf ve If nedir?

f diye bahsettiğiniz demir kayıplarıyla ilgilidir.

h diye bahsettiğiniz manyetik akıyla ilgili bir terimdir.

samiozturk ' Alıntı:
Uh, Ih, Uf ve If nedir?

Uh: Hat Gerilimi (Şebeke Gerilimi)
Uf: Faz Gerilimi (Bir Sargı Uçlarındaki Gerilim)
Ih: Hat Akımı (Şebekeden Çekilen Akım)
If: Faz Akımı (Bir Sargıdan Geçen Akım)

bilgileriniz için çok teşekkürler.özellikle 'DARMA'adlı abimize çok teşekkürler ama benim bağlantı konusunda bi sorum alacak cevaplarsanızz çok sevinirim.D Y Z tamamda.bunlar Dyn5 Dyn 11 Yznz gibi trafo etiketlerini okuyorum bunlar tam olarak nedir

paylaşımınız için teşşekürler çok yardımcı oldu ben şunu öğrenmek istiyorum zamanınınz varsa cevaplayabilirmisiniz acaba dengeli yüklerde neden Dyn 11 dengesiz yüklerde neden Dyn 5 bağlantı kullanılır?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri