Transformatördeki bu parça nedir

Ali tosun

Üye
Arkadaşlar merhaba elimde eski bir adaptörden söktüğüm transformatör var sargıları kontrol ettim sekonder sargısı sağlam primer sargısıda sağlam tek sorun primer sargısının giriş tarafında ne olduğunu bilmediğim bir parça var bu parça açık hale gelmis ve elektrik geçişine izin vermiyor fotoğrafını aşşağıya bıraktım bu parça nedir ne işe yarar bu parça yerine ne kullanabilirim bu parça olmadan düz bağlasam çalışır mı çalışırsa güvenlik açısından ne gibi sıkıntı çıkarabilir cevaplarsanız sevinirim
aşşagıya sargı dirençlerini yazıyorum
Primer=310ohm
Sekonder=4.10ohm

Ekli dosyalar

• 20210514_175824.jpg
    20210514_175824.jpg
    236.4 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Thermal fuse
Termal sigorta
yani fotodaki yaklaşık 130 C derece tarafına çıkınca atan tek seferlik sigorta.

Buradan alın diye değil link, örnek olsun diye.
Yurtiçindede satılıyor muadilleri tabiki.
https://m.alibaba.com/product/60761087979/BAILE-thermal-fuse-link-for-switch.html?spm=a2706.7843299.1998817009.17.46f43feaEYcCfX&__detailProductImg=//sc04.alicdn.com/kf/HTB1WaFhXhiH3KVjSZPfq6xBiVXao.jpg_140x140xz.jpg

Direk bağlayabilirsin ama
transformatör korumasız kalır.
Peki bunu direk bağlayıp trafo dışına bir 2A lik sigorta bağlasam olur mu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Peki bunu direk bağlayıp trafo dışına bir 2A lik sigorta bağlasam olur mu
Bu parça termal koruma içindir, yani yangın çıkmasını önler. Bu parçayı koymayıp direkt bağlarsan, sargıların sağlamsa cihaz çalışır. 2A neye göre? Çıkışındaki devrenin çektiği akımı ölçüp ona uygun bir sigorta bağlamalısın.Kolay gelsin.

Peki anladım teşekkür ederim zaten bu trafo üzerinden fazla akım çekmem yani 130°c kadar ısınmaz o yüzden direk bağlamamda bir sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum

Yani ustam sıkıntı çıkmaz ama elinizde varken kullanmanızı öneririm.

Yani ustam sıkıntı çıkmaz ama elinizde varken kullanmanızı öneririm.
Peki o zaman riske atmayalım trafoyu bir kenara bırakiyim o parçadan bulduğumda takar kullanırım teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri