Transformatör'de kutup sorunu, sigorta atıyor.

mustafaksu

Üye
Merhabalar herkese.

Bir kaç gündür çözemediğim bir sorunum var.
Elimde amerikadan gelen 7 kanallı bir Yamaha AVR var. 110V. Kanal başına max 150W çekiyor 8ohm'da. 5 hoparlör bağlı.
Ürünle birlikte ise Tacima marka (ingiliz malı imiş) 2000watt'lık bir güç kaynağı mevcut.
Çevirici üzerinde ekteki fotoğrafta göreceğiniz bir uyarı mevcut. Kısaca diyor ki topraklı prizde kullanacaksınız bağlamadan önce kutuplarını kontrol edin.
Sorunum burada başlıyor. Evde hangi prizde denediysem aynı sorunu yaşadım.
Prizi bir yönde taktığıma A diğer yönde taktığıma ise B diyelim. A şeklinde taktığımda evin içindeki sigorta panelinden bağlı bulunan 25A'lik sigorta atıyor(6ad sigorta var ve hepsi 25A). Sigortayı kaldırıp B şeklinde taktığımda ise çevirici çalışıyor. Garip olan kısım ise, hemen ardından prizi söküp, az önce çalışan B şeklinde taktığımda sigorta atıyor, A şeklinde taktığımda ise çalışıyor. Yani hangi konumda çeviricinin çalıştığına dair bir istikrarlı durum yok.

Ürünün eski sahibi ise hiç böyle bir sorunla karşılaşmadığını belirtiyor.

Bu durumu evime gelen elektrikçi de, konuştuğum elektrikçi/elektronikçi arkadaşlarım da net bir şekilde cevaplayamadılar.

Evimde daha önce 2 defa 1'er sene arayla yıldırımlı hava koşullarından sonra dekoder ve amfinin hdmi portlarının kızarıp cihazları değiştirdiğimi belirteyim. Philips'in akım koruyuculu prizini kullanmaktayım sadece evde.

Ekli dosyalar

• IMG-20170812-WA0006.jpeg
    IMG-20170812-WA0006.jpeg
    192 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG-20170812-WA0008.jpeg
    IMG-20170812-WA0008.jpeg
    176.7 KB · Görüntüleme: 27
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Onu bu akşam deneyeceğim ama sorunu topraklı priz kullanarak çözmek istiyorum.

Üzerinde yazdığına göre bu ürün oto transformatör. Şebeke yönü seçmemesi lazım çünkü trafo çok üzel bir ürün değil. Hat dc olsaydı yön önemli olabilir diyebilirdim ama anlamsız geldi bana. Acaba içerisinde sıfırlama gibi bir bağlantımı varki sigorta attırıyor anlayamadım.

İmkanınız varsa kutuyu açıp içerisini bir kaç açıdan resimleyebilirmisiniz?

Üzerinde yazdığına göre bu ürün oto transformatör. Şebeke yönü seçmemesi lazım çünkü trafo çok üzel bir ürün değil. Hat dc olsaydı yön önemli olabilir diyebilirdim ama anlamsız geldi bana. Acaba içerisinde sıfırlama gibi bir bağlantımı varki sigorta attırıyor anlayamadım.

İmkanınız varsa kutuyu açıp içerisini bir kaç açıdan resimleyebilirmisiniz?

Fotograflardan birinde goreceginiz uzere bir dugme var. Circuit breaker. Hafif yayli bir dugme. Acaba o mu sebep oluyor.

Bu arada avometre ile olctugumde 237-239volt olcuyorum tum prizlerden

circuit breaker bir sigortadır. Sigorta attığında o yaylı parça dışarı çıkar. Tekrar geri ittirdiğinizde kurmuş olursunuz. Aşırı yükte cihazı devre dışı bırakır.

Circuit sigorta olarak düşünün arızaya geçtiğinde üstüne basıp resetlemek gerekiyor cihazı

üzerinde yazıyor zaten polariteye dikkat edilmesi lazım aynı polaritede olması lazım diyor hatta polarite testi gerekebilir diyor

Cihazın fişini, bağlantı yerlerini detaylıca fotoğraflarsanız daha iyi olur. Yanlış bağlantı yapıyor olabilirsiniz.

Saygılar....

Cihazın fişini, bağlantı yerlerini detaylıca fotoğraflarsanız daha iyi olur. Yanlış bağlantı yapıyor olabilirsiniz.

Saygılar....

Evin duvarındaki bütün prizlerde oluyor. üzerinde uzatma veya 3'lü priz olsun olmasın. Bazen düz bazen de ters taktığımda atıyor sigorta.

üzerinde yazıyor zaten polariteye dikkat edilmesi lazım aynı polaritede olması lazım diyor hatta polarite testi gerekebilir diyor

Evet üzerinde yazıyor fakat bu transformatörde topraklı priz kullanımında illa ölçüm mü yapmam gerekiyor her seferinde. Esas sorunum bu. Sorun bu üründe ise değiştirmek çözüm olabilir.

Ayrıca bir soru daha sormak istiyorum size. Kullanmak istediğim bu amfinin içindeki 110V'luk trafo, 220V ile çalışacak şekilde modifiye edilebilir mi?

Bildiğim kadarıyla amerika'da bazı siteler 110V'luk amerikan ürünlerini bu şekilde 220V'a çevirip diğer ülkelere gönderiyorlar.
http://www.220-electronics.com/ - gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri