Transformatör testleri hk.

instinct

Üye
Transformatörlerde HV/TANK, LV/TANK ve HV/LV izolasyon seviyelerinin farklı olmasının sebebi nedir? En yüksek direnç hangisinin arasında okunmalıdır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
trafonuzun tasarımına göre bu değişir. ag ile yg arasında siz normalde 3cm lik yağ+kağıt+çıta gibi izolasyon maddeleri yeterken 5 cm kullanırsanız izolasyon direnci artacaktır. veya normalde karton kullanılan bir yerde siz süper yalıtkan bir malzeme kullanırsanız mesafe bir öncekinden daha az olsa bile izolasyon direnci yine artacaktır. belki dağıtım trafolarında bir genelleme yapılabilir ama ben genelleme yapma taraftarı değilim.

Dağıtım grubu için bir genelleme yaparsak HV/LV ve HV/TANK yaklaşık birbirine eşit ve LV/TANK'dan büyüktür. Ayrıca LV/TANK 2500V'da test edilir. Genel olarak yüksek yalıtım direnci okunmalıdır. Bunun yanında absorbsiyon oranı ve polarizasyon endeksi 1'den büyük olmalıdır. Değer farklılığının sebebi arkadaşın da değindiği gibi tasarım ve malzemedir.

Dağıtım grubu için bir genelleme yaparsak HV/LV ve HV/TANK yaklaşık birbirine eşit ve LV/TANK'dan büyüktür. Ayrıca LV/TANK 2500V'da test edilir. Genel olarak yüksek yalıtım direnci okunmalıdır. Bunun yanında absorbsiyon oranı ve polarizasyon endeksi 1'den büyük olmalıdır. Değer farklılığının sebebi arkadaşın da değindiği gibi tasarım ve malzemedir.
Dağıtım trafolarında meger dediğimiz izolasyon direnci testinde başlangıç değeri minimum 1.1g ohm olmalıdır.ve 30 ve 60 ıncı saniyelerde değerler kaydedilir ve bu iki değer oranı 1.4 se trafo meger testinden geçmiş demektir.

Dağıtım trafolarında meger dediğimiz izolasyon direnci testinde başlangıç değeri minimum 1.1g ohm olmalıdır.ve 30 ve 60 ıncı saniyelerde değerler kaydedilir ve bu iki değer oranı 1.4 se trafo meger testinden geçmiş demektir.

minimum değer ile ilgili kesin bir şey yoktur. lütfen yanlış bilgilendirme olmasın. 35 C de ölçülen değer ile 10 derecede ölçülen değer arasında 5,6 kat bir değer vardır. yani 10C de meger değerini 1,1 GOhm ölçtü iseniz 20 dereceye irca ettiğinizde bu değer 550 MOhm olur. 35 C de de mesela 400 MOhm ölçmüşseniz bu da yaklaşık 1.12 GOhma tekabül eder yani illa 1,1 Gohm olması gerekmiyor. ya da tavsiye niteliğinde bir şey söyleyeceksek eğer 20 C için AG -TANK arası değerin 400 Mohm ve üzeri olması tavsiye edilir. bir de absorbsiyon ve polarizasyon endeksi değerleri PI= 600sn / 60 sn > ise trafonun izolasyonu iyidir. fakat bu değer sıfır bir trafo içindir. 1,3 ile 1,1 arasında ise eski bir trafo için fena değildir. fakat burda dikkat edilmesi gereken husus ölçme ekranından gözümüzü ayırmamamızdır. çünkü okuduğumuz değer osilasyon gösteriyor ise eğer bir sıkıntı var demektir. yine sıfır bir trafoda PI değeri 1,3 ün altında ise mesela 1,25 çıktı bu üretici ile müşteri arasındaki anlaşmaya göre kabul görebilir de görmeyebilir de. dağıtım trafolarında PI değeri genelde alınmaz müşteri istemiş ise böyle bir test yapılır. absorbsiyon oranı ise 60. saniyede okunan değerin 15. saniyede okunan değere bölünmesi ile elde edilir. yine bu değerin 1.3 ün üstünde olması tavsiye edilir

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri