Trafoya Yeni Motor Bağlamak

ibrahim_g

Üye
Merhaba arkadaşlar 2500 KVA bir trafomuz mevcut. Mevcut durumda üstünde 1000 kw bir yük var. Bu trafoya 700 kw gücünde soft starter ile sürülecek bir motor bağlanacak. Soft starter ile ilk kalkışta sistemden 3800 A lik bir akım çekiyor. Bu akımı 20 sn boyunca çekecek. Teknik veriler böyle. Benim sorunum bu motoru bağladığımızda demaraj akımından kaynaklı bir sıkıntı yaşar mıyız? kesici açar mı yada gerilimde bir dalgalanma olur mu. Bu konuda hesap yapacağım bir doküman var mı veya tecrübeleriniz var mıdır?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Muhtemelen ! ,trafo koruma rölenizin aşırı
akımı açma verecektir.Açma zamanı ve akımını yükseltmeniz gerekecektir.Ani aç-
mayı 5-10 sn ( toprak ayarı ayrı ise mese-
le yok ) yaparak,aşırı akımı ilk devreye alışta gözleyerek onagöre artırarak o de-
ğeri yakalamaya çalışın.İlk devreye giriş
için,öncelikle bu motoru devreye almaya
özen gösterin.Aynı motorun,zaman za-
man devreye girip çıkması gerekiyor ise,
bu işlemden kaçınarak ( mümkünse ) boş-
ta çalışarak devrede kalmasını sağlamaya
çalışın.Madem bu kadar para harcanmış,
softstarter yerine sürücü konsa daha isabetli olurmuş.20 sn süreli demeraj için,bahsettiğim zaman ayarı yeterli gel-
miyecek ise,ilk demeraj anını atlatmak
üzere,trafo korumaya giren akım uçlarını
( rizki göze alabilirseniz ) 20 sn kısadev-
re yapacak bir düzenek ! kurarak,devreye
almak zorunda kalabilirsiniz.Görünen oki,bu motor,herzaman için,ilk devreye
alınması gereken tesisat olacaktır.Ben,
2500 kva trafoda,devreye alınacak 2 adet 200 kwlık fan motorlarında bile,benzer ! aşırı akım açma sorunu ile karşılaştım.

Son düzenleme:
Muhtemelen ! ,trafo koruma rölenizin aşırı
akımı açma verecektir.Açma zamanı ve akımını yükseltmeniz gerekecektir.Ani aç-
mayı 5-10 sn ( toprak ayarı ayrı ise mese-
le yok ) yaparak,aşırı akımı ilk devreye alışta gözleyerek onagöre artırarak o de-
ğeri yakalamaya çalışın.İlk devreye giriş
için,öncelikle bu motoru devreye almaya
özen gösterin.Aynı motorun,zaman za-
man devreye girip çıkması gerekiyor ise,
bu işlemden kaçınarak ( mümkünse ) boş-
ta çalışarak devrede kalmasını sağlamaya
çalışın.Madem bu kadar para harcanmış,
softstarter yerine sürücü konsa daha isabetli olurmuş.20 sn süreli demeraj için,bahsettiğim zaman ayarı yeterli gel-
miyecek ise,ilk demeraj anını atlatmak
üzere,trafo korumaya giren akım uçlarını
( rizki göze alabilirseniz ) 20 sn kısadev-
re yapacak bir düzenek ! kurarak,devreye
almak zorunda kalabilirsiniz.Görünen oki,bu motor,herzaman için,ilk devreye
alınması gereken tesisat olacaktır.Ben,
2500 kva trafoda,devreye alınacak 2 adet 200 kwlık fan motorlarında bile,benzer ! aşırı akım açma sorunu ile karşılaştım.
Sami bey yorumunuz için teşekkür ederim. Bu bir kompresör motoru ve sürekli yükte çalışacak. Mevcut 1000 kw'lık yük varken sistemi devreye almamızı gerektirecek durumlar olabilecek. Gerilim dalgalanması konusunda bir fikriniz var mıdır?

Bağlı olduğunuz sistem,indirici merkeze
uzaksa,sistemde dalgalanma yapmanız
beklenir durumdur.Kompresör motor de-
merajı 20 sn. olmaması gerekir.Bu motor
için,devreye girişle ilgili sorun çıkmama-
sı gerekir diye düşünüyorum.İfadenize göre,motorun,fan veya öğütücü / kırıcı
gibi bir yük olabileceğini düşünmüştüm.
Sorunu ! ,röleye giren akım uçlarını belir-
li bir süre kısadevre ederek çözebilirsi-
niz diye düşünüyorum.Demeraj halinde,
sisteminizde çökme ! ihtimali,trafo kali-
tenize göre değişiklikte gösterebilir.
Kompresörünüz vidalı tip ise,demerajı
daha sorunsuz atlatabilirsiniz belki.Ye-
ni tip kompresörler,ihtiyacı karşılamak
için hız kontrollu tip olabiliyor ( devreden
çıkmak yerine,ihtiyaca göre devir sayısı
düşürülerek ) .Eğer böyle tip ise,demera-
jı daha hafif atlatmanız gerekir.Hala mü-
dahale imkanınız varsa,sürücü konusu-
nu düşünmenizi öneriririm.Soft starterde
akım rampası varsa % 25-30 la ! devreye
almayıda düşünün

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar 2500 KVA bir trafomuz mevcut. Mevcut durumda üstünde 1000 kw bir yük var. Bu trafoya 700 kw gücünde soft starter ile sürülecek bir motor bağlanacak. Soft starter ile ilk kalkışta sistemden 3800 A lik bir akım çekiyor. Bu akımı 20 sn boyunca çekecek. Teknik veriler böyle. Benim sorunum bu motoru bağladığımızda demaraj akımından kaynaklı bir sıkıntı yaşar mıyız? Kesici açar mı yada gerilimde bir dalgalanma olur mu. Bu konuda hesap yapacağım bir doküman var mı veya tecrübeleriniz var mıdır?

Trafo tam yük akımını aşıyorsunuz 2500 kva trafo tam yük akımı 3612 amperdir, siz 3800 amper çektiğinizi söylüyorsunuz. Sami üstadın tavsiyelerine katılıyorum. Soft starter ile akım yeterince düşürülebilirse çalışma sağlanabilir.

Trafo tam yük akımını aşıyorsunuz 2500 kva trafo tam yük akımı 3612 amperdir, siz 3800 amper çektiğinizi söylüyorsunuz. Sami üstadın tavsiyelerine katılıyorum. Soft starter ile akım yeterince düşürülebilirse çalışma sağlanabilir.
Evet tam yük akımını aşıyoruz ancak bu süre 20 sn gibi bir süre olduğu için trafo bu durumu tolere edilebilir mi diye düşünüyorum. Mevcut sistemi bozmadan ve etkilemeden yeni yükü nasıl entegre edebilirim bu konuyu çalışıyorum. Değerli katkılarınız için teşekkür ederim.

Evet tam yük akımını aşıyoruz ancak bu süre 20 sn gibi bir süre olduğu için trafo bu durumu tolere edilebilir mi diye düşünüyorum. Mevcut sistemi bozmadan ve etkilemeden yeni yükü nasıl entegre edebilirim bu konuyu çalışıyorum. Değerli katkılarınız için teşekkür ederim.

Sürücü ile start verildiğinde 20 saniye sürmemesi lazım. Siz herhalde sürücüsüz 20 saniye sürdüğünü söylüyorsunuz değilmi ? Bu süre çok uzun koruma elemanları için

Sürücü ile start verildiğinde 20 saniye sürmemesi lazım. Siz herhalde sürücüsüz 20 saniye sürdüğünü söylüyorsunuz değilmi ? Bu süre çok uzun koruma elemanları için
Soft starter ile 20 sn sürüyor. Bu veriyi bize kurulumu yapacak olan firma verdi.

Soft starter ile 20 sn sürüyor. Bu veriyi bize kurulumu yapacak olan firma verdi.

Bence trafo üreticilerinden de görüş alın bu işlem her halükarda yapılabilir koruma devre dışı edilerek veya farklı çözümler uygulayarak fakat bu 20 saniye demeraj akımı uzun vadede trafoya zarar verir mi bunun hesabının iyi yapılması lazım. Trafo üreticisinden yük durumunu da anlatarak bilgi edinmek sağlıklı olur bence.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri