Trafoya tersten gerilim vermek

arsima ' Alıntı:
arkadaşlar şimdi ben şunu anlamadım 220/12 v luk trafoya tersden gerilim verince yani 12 v verince 220 alıyoruz pekii bu akım degerlerini ters mi okuyup da ayarlıyoruzz yoksa akım degerleri de normal olarak mı alıyoruz mesela sekonder akım degerini okuyup ona göre bir üretec mi ayarlıyoruzz mesela cıkışından 12v 4A veren bir trafodan ters gerilimi 12v 4A olarak mı vericez

Transformotorler primer ve sekonder yani giriş ve çıkış veya birinci ve ikinci taraf şeklinde adlandırılır.
Bu durum kullanımınıza göre değişir örnegin 220/12 transformotorünüzü 12/220 olarakta kullanabilirsiniz. Transformotoreler AC çalışırlar. Çıkıştan alacağınız güç transformotorünüzün gücü kadar olacaktır. Fazlasını almak isterseniz sargılar ısınır bir süre sonrada yanar.
DC 12 voltla çalıştırmak isterseniz istediğiniz güçte inverter devresi kullanarak AC dönüşümü sağlamanız gerekir.
Selamlar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
220\12v 50 w bir trafoya 12v ac vererek 220v ac gerilim alırsın ama 50 w olur gücü fakat bu trafoyu kesintisiz şekilde soğutmayı başarırsan, fakat öğle yağla falan değil epeybir soğutmaktan bahsediyorum çeşitli gazlarla yapılan soğutma olacak ozaman bu trafonun gücünü daha yukarı çekersin yani nekadar soğuk okadar güç. (trafonun yanması olayı bildiğiniz gibi onun aşırı derece ısınmasından olur ısınmasını önlersen daha fazla güçde elde edersin )

Arkadaşlar Trafolar gücü değiştiren cihazlar değil, gerilim değerini değiştiren cihazlardır, tabi bunun yanında ters orantılı olarak akımda dolaylı yönden değişmiş olur.

Değinmeden geçemiycem; Akım verilmez !!! çekilir ya da yüke bağlı olarak alınır. bu tabirin sürekli karışıklıklara sebeb olduğu aşikar.

Yukarda örneklerde de söylendiği gibi 220v / 12v 50w bir trafo tersten bağlantı yapılarak yani 12v / 220v kullanıldığında gene 50w lık olur. sadece güçte kayıplar kadar düşüş olur ve yaklaşık trafoların verimleri (Güçle orantılı şekilde artar) %90 ile %96 arasıdır.

Ayrıca trafonun gücünü belirleyen en temel faktör NÜVE kesitidir. sargı spir sayısı dönüştürme oranını etkilerken tel kesiti, akım yoğunluğuna ve çalışma şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ayrıca klasik trafolara bir osilatör yardımı ile DC gerilim AC gerilime çevrilerek uygulanacak ise uygulanan DC gerilim tepe değeri olarak alınır ve RMS değerine göre trafo primer sargı gerilimi belirlenir. 12v Dc uygulanacak trafo primer sargı gerilimi (Tabi AC çevrildikten sonra ve güç elemanlarında oluşacak gerilim düşümleri çıkartıldıktan sonra) 12v DC X 0,707 = 8,4v Ac sargılı olması gerekir. burada söylediğim yanlış anlaşılmasın uygulanacak gerilim zaten AC 12v ise o zaman sargı gerilimide 12v seçilmelidir.

Ancak bu şekilde uygulama yapıldığı zaman sekonder gerilimi 220v olabilir. (yüklenme durumunda geilim düşümlerini karşılayabilmek için, hatta bu sargı geriliminin daha da altı seçilmelidir. takribi 7,5v gibi)

İyi çalışmalar

Trafo gücü etiketinde yazan değer kadar güç alabilirsin 220/12 V trafoya 12v dc uygulayarak 220v ac elde edebilirsin bunun için trafo sekonderi 2x12v olmalı ve ortak uca +12 voltu bağlayıp diğer uçlara transistör üzerinden -12v multivibratör devresi ile uygularsan primerden ac 220v alabilirsin.
bu bağlama işlemini nasıl yapıyoruz detaylı anlatabilir misiniz? benim elimde 2w 2*9vlık bir transformator var bunu dc kaynakla besleyip ac çıkış almak istiyorum

Trafolar dc ile çalışmaz ya ac 9v kullanacaksınız veya 9v inverter devresi aratıp gerçekleştirdikten sonra kullanabilirsiniz.

Trafolar dc ile çalışmaz ya ac 9v kullanacaksınız veya 9v inverter devresi aratıp gerçekleştirdikten sonra kullanabilirsiniz.
Elimde olan 9-0-9 transformatörun 9 olan iki ucuna seri doğrultucu diyot bağlayıp orta bacağına bir kapasitör taksam eksi ucunu diyotlarla birleştirecek şekilde ozaman girişi dc olarak besleyebilir miyim yani yapmaya çalıştığım şey şu linktekinin aynısı

Hayır mümkün değil, video simetrik güç kaynağı yapımından bahsediyor.

Hayır mümkün değil, video simetrik güç kaynağı yapımından bahsediyor.
O zaman benim bu devreyi beslemek için ac gerilim kaynağından başka birşey kullanamam değil mi? Bir de ac gerilim kaynağı veren adaptör var mıdır? İstediğimiz voltu verebilecek

O zaman benim bu devreyi beslemek için ac gerilim kaynağından başka birşey kullanamam değil mi? Bir de ac gerilim kaynağı veren adaptör var mıdır? İstediğimiz voltu verebilecek
Önceki mesajımda yöntemlerden bahsettim dc güç kaynağı da olur yani.
2. sorunuzun yanıtı başka bir trafodur, resimdeki gibi kademeli çıkışa sahip adaptördeki köprü diyot bağlantısı öncesi trafo çıkışı ac dir. (resim örnek olması için konmuştur.)
1547147928900.png

Önceki mesajımda yöntemlerden bahsettim dc güç kaynağı da olur yani.
2. sorunuzun yanıtı başka bir trafodur, resimdeki gibi kademeli çıkışa sahip adaptördeki köprü diyot bağlantısı öncesi trafo çıkışı ac dir. (resim örnek olması için konmuştur.)
Ekli dosyayı görüntüle 50988
Günaydın
Transformatörü beslemek ve ona yön vermek için arada irf 520 mosfet sürücüsü kullanıyorum ama o dc ile çalışmadığı için transformatörum doğru çalışmıyor bana mosfetten gelen akımı ac yapacak yada direk transformatörun girişini diyotlarla dc ye cevirsem bir sonuç alır mıyım

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri