trafo

şantiyemizde elektrik kesintisi oldu. direkteki trafodan panoya elektrik gelmediğini fark ettik.tedaşı aradık durumu bildirdik adamlar sistemde sıkıntı olmadıgını bizim trafoda yada seksiyonerde sıkıntı oldugunu söylediler.direkten aşagı dogru inen hattın yanında bir kol vardı asagı yönlü bende yukarı kaldırdım.trafoda kıvılcım attı hemen indirdim.kıvılcım atmaması gerekir diye biliyordum.sebebi hakkında yorum yapacak arkadaslar varsa yardımcı olabilirlermi.(trafoyu 3 ay oldu yeni anlayacagınız bakımları da yapılmıstı.hava durumuda yagmur ruzgar felan yoktu kablolarda kopma yada şase imkanı yok)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ayrıcı ne durumda acılıp kapanmaz .... yükte

yetkili değilseniz o kolla oynamayın çıplak elle dokunulmaz

seksiyonerdeki sigortalarıda kontrol edin tel sarılı ise zaten belli olur

dağıtım panosundaki ana tmş indirin sonra OG eldiveni ile ayrıcı kolun kaldırın ve ayrıcıdaki kontakların oturuduğuna gözle bakarak kontrol edin zaten tam oturmaz ise kurt ağızlarında ses gelir,kıvılcım çıkar..

hocam diyelim ki kablomda kopma var yada sistemde.onardıktan sonra ana şalterlerimi kapalı iken seksoneri yukarı dogru kaldırdıgımda daha sonra şalterimi actıgımda sistemime enerji gelir mi? yoksa bu işi tedas ekiplerinin yapması mı dogru olur.normalde muhurlu yada kilitli olması gerekir diye biliyorum ama bizimkisinde bi halt yok :D

tmş kapalı iken kapatılacak seksiyoner önce trafoya yüksüz olarak elektrik verilecek sonra ana tmş i açılacak daha sonrada dağıtım tmş'leri sırayla açılacak

kablo kopuksa biri kapmuştur bunda panoda varsa (genelde olur) voltmetre komitatörü ile fazlar ve faz-nör arası bakarsınız eğer herşey sağlamsa og hattıda sağlamsa seksiyonerdeki sigorta da sağlamsa trafo sıkıntı olabilir

hocam diyelim ki kablomda kopma var yada sistemde.onardıktan sonra ana şalterlerimi kapalı iken seksoneri yukarı dogru kaldırdıgımda daha sonra şalterimi actıgımda sistemime enerji gelir mi? yoksa bu işi tedas ekiplerinin yapması mı dogru olur.normalde muhurlu yada kilitli olması gerekir diye biliyorum ama bizimkisinde bi halt yok :D
Arkadaşım Bu İşi Yetkili Birine ( EKAT Belgesi Olan ) Yaptırmanı Öneririm. Zira Orta Gerilim Çok Tehlikelidir Bilmeyen İçin.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri