Trafo seçimi

recep.aba

Üye
2 adet 90 kW lık pompa çalıstırılacak bir tesis için kaç kVA lik trafo seçimi yapılmalı, hesabı nasıl oluyor?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bahsettiğiniz pompalara ne şekilde yol verildiği, nasıl bir otomasyon planlandığı, pompa haricinde başka yük olup olmadığı, pompaların cos fi değerleri, tesisin ilerleyen zamanlarda güç arttırımı durumunun olup olmadığı vs. pek çok hususun netliğe kavuşması lazım trafo ihtiyacını belirleyebilmek için!

Motorlara direk yol verilecek olsa,
iki motorda aynı anda start alıyor olsa
ve başka bir yük olmasa,

hesap nasıl yapılır?
Onursal üye olan sensin adem hoca . Sen anlatacaksın , bizde öğreneceğiz . Hem 40 yılda bir foruma gel , hem de üşenip cevap yazma . Bilginin zekatı böyle mi verilir . Çok ayıp . :)

Onursal üye olan sensin adem hoca . Sen anlatacaksın
Bir vakitler yazdığım mesajlarımın içeriğine taltif olarak yönetici arkadaşlarımız böyle bir paye vermiş, sağolsunlar. Anlatma konusunda performansım ise düştü. Bazen soru sormak da bir katkıdır. Ben onu yapmış olayım sizin için de uygunsa...

Son düzenleme:
Motorlara direk yol verilecek olsa,
iki motorda aynı anda start alıyor olsa
ve başka bir yük olmasa,

hesap nasıl yapılır?
Aynen bu şekildeydi benimde sorum, ufak çaplı başaka yükler düşünülebilir tabi,

ben şu şekilde bir yol buldum;

90+90= 180 kw

180 kw = 225 kVA (50 kVA da diğer yükler) toplam da 275 kVA yapıyor

275 kVA üstünde bir trafo seçilmeli, 400 kVA lık bir tarfo uygun bir seçim olacaktır.

Aynen bu şekildeydi benimde sorum, ufak çaplı başaka yükler düşünülebilir tabi,

ben şu şekilde bir yol buldum;

90+90= 180 kw

180 kw = 225 kVA (50 kVA da diğer yükler) toplam da 275 kVA yapıyor

275 kVA üstünde bir trafo seçilmeli, 400 kVA lık bir tarfo uygun bir seçim olacaktır.
Trafo kayıpları da eklenmeli hesaba. Eş zamanlılık katsayısı ne ? Bu hususlar es geçilmemeli.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri