Trafo Kaybı Hesabı

Ulasoktay

Üye
Merhaba,
Kampüsümüzde 1 adet 1000kVA, 1 adet 400kVA, 1 adet 250kVA Hermetik tip trafolar ve 1 adet 2000kVA, 1 adet 1250kVA kuru tip trafo bulunmaktadır. EMO Ajandasından baktığımda katsayılar gördüm ama hesaplayamadım. Konuyla alakalı yardımcı olur musunuz? Çok teşekkür ederim.
53729
IMG_20190425_085024.jpg
IMG_20190425_085024.jpg
IMG_20190425_085024.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Üretici firmayla iletişime geçmeniz gerekir. Piyasada envayi çeşit trafo var. Primeri bakır sekonderi aluminyum sargı, Full aluminyum sargı, Full bakır sargı. Sınıf sınıf hepsinin kayıpları farklı farklı.
Öylesine yaklaşık değer istiyorsan Primer anma gerilimini bilmen gerekir.

Üretici firmayla iletişime geçmeniz gerekir. Piyasada envayi çeşit trafo var. Primeri bakır sekonderi aluminyum sargı, Full aluminyum sargı, Full bakır sargı. Sınıf sınıf hepsinin kayıpları farklı farklı.
Öylesine yaklaşık değer istiyorsan Primer anma gerilimini bilmen gerekir.
Bilgilendirme için teşekkür ederim.
250kVA ve 250kVA trafoların markasını bilmiyorum.
Primer anma gerilimleri 34,5kV. Diğer trafolarımızın markası ABB.
Yaklaşık bir değerde olsa olur, çünkü bize gelen elektrik faturasındaki tüketim miktarıyla bizim firmalarımıza kestiğimiz faturalardaki tüketim miktarlarında çok büyük farklar mevcut.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.
250kVA ve 250kVA trafoların markasını bilmiyorum.
Primer anma gerilimleri 34,5kV. Diğer trafolarımızın markası ABB.
Yaklaşık bir değerde olsa olur, çünkü bize gelen elektrik faturasındaki tüketim miktarıyla bizim firmalarımıza kestiğimiz faturalardaki tüketim miktarlarında çok büyük farklar mevcut.

ABB Trafo kataloglarına bakabilirsiniz. Anma gerilimi 33kV'a bakacaksınız. Yükte kayıpların Trafonun yüklenme oranına göre de ayrı ayrı değerlerinin bulunduğu tabloyu üretici firmadan temin edebilirsiniz. Çok trafolu ring sistemlerde ring hattı kablo uzunluğu fazlaysa o kayıplarda eklenir.
ABB müşteri hizmetleriyle görüşün net veriler elde edin. 250kVa trafonuzun tam yük kaybı verdiğiniz tabloya göre yaklaşık 2600w
Bu arada ring sistemlerde abone sayacı kök hücrededir oradaki sayaç verileri toplam tüketimi verir.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri