trafo gücü hesabında bulunan 34,5 / 0,4/ 0,231KV - 1600KVA ifadesi ne anlama geliyor.

fokalfokal

Üye
Merhaba değerli meslektaşlarım,

Yazılım ile ilgilendiğimden dolayı elektrik hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Dolayısıyla yardımınıza ihtiyacım var.
Trafo gücü hesabındaki "34,5 / 0,4/ 0,231KV - 1600KVA" ifadesinin ne anlama geldiğini ve
34.5/ 0.4/ 0.231KV değerlerinin -hesaplanıyor ise- 1600KVA'dan nasıl hesaplandığını bana açıklarmısınız.

Saygılarımla.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşım;

34.5kV primer tarafı gerilim değeridir.0.4 kV sekonder tarafı gerilim değeridir(3 faz). 0.231kV ise primer faz gerilimidir. 1600KVA ise trafonun gücüdür. hesaplamasınıda artık basit akım gerilim denkleminden biliyosundur sanırım

görünür güç : V x I ( V: gerilim , I : akım ) buradan anlaşıldığı üzere görünür gücün

birimi : VA ,

öncelikle tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum bana zamanınızı ayırdınız.
Bir sorum daha olacak
34,5 / 0,4/ 0,231KV değerleri 320 KVA ve 600KVA trafo gücü için de geçerli olabilir mi?

tabiki olabilir.. S=U*I (KVA) S=320 veya 600KVA secip. gerilimin 34.5 KV. geriye akımı bulman gerekecek... I=S\U forumulünden kac amper akım cektigini hesaplayabilirsiniz. burda dikkat edecegin birimler.. kVA..KV..akımıda KA.olarak bulacaksınızdır. sonrada ihtiyacına göre ampere cevirsiniz artık...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri