Trafo enerjisi kesilse bile voltaj ölçüyorum

Merhaba iyi günler calistigim fabrika da spot robotları var.bunun icin üzerinde bulunan trafonun Timer Panosu ile arasındaki 2 faz bir toprak kablosunun sağlamlığını devamlı olcebilmek icin trafonun girişine 220 v role bağladım enerji acık iken sürekli çekiyor enerjisini kestiğimde role konum değiştiriyor fakat toprak kablosunu çıkarttığımda enerji 220 V gelmiyor ama 116 V gelmeye devam ettiği icin role çekmeye devam ediyor kopukluğu test edemiyorum bu yüzden. Roleyi nasıl kontrol edebilirim ve bu 116 Voltun gelme sebebi nedir.Yardimci olabilecek var mi acaba ??

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Onun sebebi hayalet voltaj denen bir olgu. Eğer fabrika için ise düşük empedans modu olan bir multimetre tedarik edin. Örneğin Fluke 117 veya 289.

Multimetre sadece ölçümler de işi mi görür ben sürekli olarak bu işi yapmasını ve o roleyi otomasyona ekleyerek hattı durdurmak istiyorum

Ve bir degil 50 ye yakın böyle robot var. Hayalette olsa benim o rolenin konumunu değiştirmem gerek ve bunu Becerebilirsem çok güzel olacak

Onun sebebi hayalet voltaj denen bir olgu. Eğer fabrika için ise düşük empedans modu olan bir multimetre tedarik edin. Örneğin Fluke 117 veya 289.

Acaba tolerans değerleri çok az olan role var midir örneğin 210 v ile 220 v arasında çalışan

Moderatör tarafında düzenlendi:
Siz başka bir problemden bahsediyorsunuz galiba, ama ben anlayamadım. Başka arkadaşlar yardımcı olur herhalde.

Merhaba iyi günler calistigim fabrika da spot robotları var.bunun icin üzerinde bulunan trafonun Timer Panosu ile arasındaki 2 faz bir toprak kablosunun sağlamlığını devamlı olcebilmek icin trafonun girişine 220 v role bağladım enerji acık iken sürekli çekiyor enerjisini kestiğimde role konum değiştiriyor fakat toprak kablosunu çıkarttığımda enerji 220 V gelmiyor ama 116 V gelmeye devam ettiği icin role çekmeye devam ediyor kopukluğu test edemiyorum bu yüzden. Roleyi nasıl kontrol edebilirim ve bu 116 Voltun gelme sebebi nedir.Yardimci olabilecek var mi acaba ??

Kuru tip trafolarda bu olaya çok rastlanmaktadır. Biz 1600 kva bir trafonun enerjisini kestiğimiz halde 5 dakika sonra arkadaş 2 defa çarpıldı hatta telefonu elindeydi telefon bir tarafa kendisi bir tarafa fırladı.Topraklama yapıca voltaj sıfırlandı.

Kuru tip trafolarda bu olaya çok rastlanmaktadır. Biz 1600 kva bir trafonun enerjisini kestiğimiz halde 5 dakika sonra arkadaş 2 defa çarpıldı hatta telefonu elindeydi telefon bir tarafa kendisi bir tarafa fırladı.Topraklama yapıca voltaj sıfırlandı.

Peki çözüm var mi

Trafonun nüvesi > trafo sarımları >spot robot metal gövdesi > toprak(İletken zemin) arasında kısmen bir elektrik kaçağı vardır, detaylı anlatımınıza göre. Röle sarımları bu trafoda girişte yalnız faz bağlıyken geçen istenmeyen elektrik geçişinde olduğu gibi, yani şekilde bu paralel röle bobini sarımlarınmdan fazın canlı bir ucu girip, robotun metal gövdesiyle olan iletim hattından devresini tamamlamış oluyor. Zaten yalnız toprağı kesip fazı kesmediğinizde trafonun diğer ucunda bulunan 116 volt ve röle bobininin çekilmesi olayı sadece bununla tam olarak açıklanabilir.

Buna çare olarak; trafonun metal dış gövdesini, spot robotun iletken dış gövdesinden tam izole etmeniz veya hem faz hem toprağı ayni anda kesmeniz gerekiyor. Ancak bu durumlarda istenmeyen kaçak akım geçişi olmayacak, diğer durumlarda ise kısmen elektrik geçişi olacaktır, (Bu trafonun iç yapısında sargı izolasyonu problemiyle ilgili olarak) ayni PC PSU'larının girişinden yalnız nötr ucunun kesilip faz ucunun aktif bırakılmasında, bu PSU içinden devresini tamamlayıp geçebilen canlı faz ucunda olduğu gibidir, bir benzetme yapılırsa eğer.

Ancak buradaki asıl olayda, her 3 ucun ayrı ayrı kopukluk kontrolü veya sürekli takip edilmesi ana amaç olduğundan size en uygun olanı; trafo dış metal gövdesini spot robotun dış metal gövdesiyle olan bağlantısını tam yalıtkan hale getirmek, yani trafo ile bu makinenin metal aksamı arasında çok iyi bir izolasyonu sağlamak en uygunu olacaktır. Bu koşuldayken yapılan ölçüm kontrollerinde toprak hattı olmasa bile faz > spot robot dış metal gövdesi arasında 116 voltluk voltaj farkı hiç doğmaz ve röle bobinin bir ucundan girip diğer ucundan 116 volt ac'nin çıkıp metal gövde> toprak arasndaki istenmeyen (Özellikle ölçümlerde) elektriki teması bu yolla yok edilebilir. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri