Trafo binası havalandırma hesabı

ibrahim1996

Katılımcı Üye
Merhaba tip dışı bir binaya trafo binası yapıyoruz ve benden istenilen havalandırma hesabı şu hesabı buldum

H: Transformatör tankı yatay ekseni ile hava çıkış panjuru yatay ekseni arasındaki yükseklik farkı (m)
P: Transformatörün toplam kaybı (kW)
AL: Hava giriş çıkış panjurları alanı (m2) olmak üzere:
AL = 0,188P/(karakök)h şeklinde hesaplanır. Ancak çıkış panjuru alanının hesaplanan (AL) değerinden %10 büyük olması tavsiye edilir.
(30.11.2000 tarihinde 24246 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ) den alınmıştır.

H:4,473mt.
P:16,5kW
AL:0,925*0,619=57,26m2
AL=0,188*16,5/√4,473=1,467
lakin burda çıkan sonucun neye göre küçük veya büyük olduğunu kıyaslama yapacagımı anlamadım (tahminim 57.26 dan bir ilişki kurmak ama emin olamadım)daha önce terübe edinenler bana yardımcı olabilrmi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tam bildiğim bir konu değil ancak konuyu öğrenmek için sormak istedim.
Bu kısmı nerden buldunuz?
Bu kısım hava giriş panjuru un ölçüleri MT cinsinden yazdım ve M2 yi buldum ama al deki hesay EKATY deki açıklamdan net bir sonuç çıkarmadım neyazikki

AL=0,188*16,5/√4,473=1,467
Cevap geç oldu ama ben şöyle anladım.
Bu hesap sonucunda bulunan değer hava giriş ve çıkış panjurlarının alanı.
AL:0,925*0,619=57,26m2
bu ise 0,57 oluyor. Demek ki seçtiğiniz ölçü küçük.
Olması gereken ölçü 121x121 cm giriş havası için panjur ölçüsü
çıkış panjuru alanının hesaplanan (AL) değerinden %10 büyük olması tavsiye edilir.

Çıkış havası için ölçü: 133x133 cm

Eğer bu ölçüler büyük diyorsanız, bunu küçültmenin yolu H değerini artırmak oluyor.

Cevap geç oldu ama ben şöyle anladım.
Bu hesap sonucunda bulunan değer hava giriş ve çıkış panjurlarının alanı.

bu ise 0,57 oluyor. Demek ki seçtiğiniz ölçü küçük.
Olması gereken ölçü 121x121 cm giriş havası için panjur ölçüsü

Çıkış havası için ölçü: 133x133 cm

Eğer bu ölçüler büyük diyorsanız, bunu küçültmenin yolu H değerini artırmak oluyor.
Açıklama için teşekkür ederim bu formül ile bulunan sonuc gerçek te ne kadar doğru sonuç da trafonun alanı hesaplara dahil değil
Daha önce uygulamada kullandınız mı formülle çıkan sonuçu sonradan problem çıkmamasını istiyorum da kusura bakmayın

trafonun yaydığı ısıyıda hesaba katmak gerekmez mi ? sonuçda ısı kaynağı o ortamın ısısını belli bir ısı düzeyinde tutmak istiyoruz

biz trafolar için 60x60 panjurlu sera fanı kullanıyoruz tabi birde temiz hava çekesin diye menfez açtık
trafo imalatcısı ile görüştüğümüzde 10 ufo (22kw)ısıtıcı kadar ısı yağar dedi yükte iken trafolar 2500kva hermetik

trafonun yaydığı ısıyıda hesaba katmak gerekmez mi ?
AL = 0,188P/(karakök)h
Bu formülde trafo kaybı var ve o kayıp ısıya dönüşüyor. Bu durumda ısı hesaba katılmış durumda.
gerçek te ne kadar doğru
Rasgele bir yerden bir formül kullanmadığımızı düşündüğümde ve formülü yanlış yorumlamıyor isek, bence olması gereken ölçüleri veriyordur.

Daha önce uygulamada kullandınız mı
Daha önce kullanmadım.
konuyu öğrenmek için sormak istedim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri