tp4056 bağlantısı ve 18650 pilleri doğru kullanmak.

çintaki

Üye
Merhaba herkeze,
Güçlü bir feneri için şarj devresi yapıyorum.Elfeneri pilleri kullanırken elfeneri kısmında piller için ayrı bir koruma devresi kullanmalıyım? Varsa hazır önerirmisiniz? Led devre voltajı 12 volt

Birde bu piller tek tek çıkarılıp elfenerine tek tek takılacak yani elimde bulunan tpler birer pili şarj edecek ancak bu tpleri paralel bağlayıp tek bir kaynaktan beslesem olurmu?
Yanlış bilmiyorsam bir tp için 1A amperlik akım gerekli.Örneğin 5 TP yi paralel bağlasam kullanacağım güç kaynağı 5 amperlik mi olmalı?

Ledler nasil led bilmiyorum ama akim sinirlama yapilsa iyi olur. Eger ledleriniz power led ise mutlaka akim sinirlama yapilmalidir.

Tp leri pilleri tek tek sarj edecekseniz paralel besleyebilirsiniz. 1 amper ile sarj edecekseniz totalde 5 amper ile beslemelisiniz. Not tp leri paralel baglarsaniz cikislari kesinlikle ayri olmalidir. Mesela seri bagli 5 pili baglantilari sokmeden bu sekilde sarj edemezsiniz.

Evet hocam her çıkışa ayrı ayrı pil bağlı olacak.Benim led sürücü devrem zaten var.Ama işte bu piller içinde ayrı bir korumaya gerek varmıdır.Led devresinde olurda bir kısa devre falan olursa bu durumda piller patlayabilir değilmi?Onun için akım kesici bir koruma devresimi alsam yoksa basit bir sigorta ile halledilir mi acaba sonuçta led fener yağmur kar vb şartlardada kullanabilmeliyim.
Teşekkürler.

Şarj etmek için pilleri çıkartman şart mı, fener kabında yer var mı, lastikli su geçirmez usb yuvaları veya adaptör jakı var.
Her pili ayrı 4056 ile şarj etmeni öneririrm, bunların beslenmesini de gereken kadar akım güçteki adaptör ile sağlaman gerekir. Örm 5 ad. 4056devresi için 5v 5A.
Pilin belirli seviye altına düşmesini bu kartla durdurabilir kesebilirsin aynı zamanda voltmetreye sahip olursun ;).

Son düzenleme:
Fener icinde uygun bir sigorta ile koruma yapmakta fayda var.

Şarj etmek için pilleri çıkartman şart mı, fener kabında yer var mı, lastikli su geçirmez usb yuvaları veya adaptör jakı var.
Her pili ayrı 4056 ile şarj etmeni öneririrm, bunların beslenmesini de gereken kadar akım güçteki adaptör ile sağlaman gerekir. Örm 5 ad. 4056devresi için 5v 5A.
Pilin belirli seviye altına düşmesini bu kartla durdurabilir kesebilirsin aynı zamanda voltmetreye sahip olursun ;).
Haklısınız aşırı deşarj aklıma gelmemişti.Ama vidyodaki olayı anlamadım.batarya göstergecindeki değerler düşünce bazır yerine röle çalışıp akımı kesiyor.Ama o rölede iki bobin var galiba kafam karıştı biraz.

Pilleri çıkartmamdaki amaç uzun ömürlü olmasını istiyorum.Çıkma piller kullanacağım.Feneri sadece ben kullanmayacağımdan battery pack deki bir pil ölse neticede diğer pilleri de etkileyecek ama tek tek şarj ederken ölü pil ortaya çıkacaktır diye düşündüm.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,901
Son üye
reisaziz34

Yeni konular

Geri