TP4056 Akım Çıkış Sorunu

faruqx

Üye
Screen Shot 2022-11-20 at 23.49.40.png

Merhabalar,

Elimde bir 2.4V (1.2x2) NiMH batarya ile çalışan bir traş makinası var. Devresi çok basit ve herhangi bir aşırı şarj/deşarj koruması yok. Bende uzun süre şarjda bırakabiliyorum ve pilleri çok çabuk bozuluyor, 2-3 ayda bir yeni pil alıyordum.

Makineden memnun olduğumdan buna yukarıdaki devreyi koyup daha uzun ömürlü olacak şekilde kullanmak istedim.

Şarj ile ilgili bir sorun yaşamıyorum, rprog direncini 7.4Kohm olarak güncelleyip istediğim değerlerde şarj olmasını sağlıyorum. Çıkışa da ters diyot bağlayarak bir koruma da yapmak istedim (gereksiz olabilir bilmiyorum, belkide kutupsuz kondansatör falan bağlamalıydım)

Gelelim soruna, devre malesef motoru çalıştırmıyor. Anahtarı açınca motor dönecek gibi oluyor ama dönmüyor. Bir iki kez aç kapa yapınca da tp4056 mefta oluyor :) 8205A mosfeti bozuluyor sanırım. Bildiğim kadarıyla kart 3A lik çıkış verebilme yeteneğine sahip ama malesef 5 kart yaktım.

-> Direk pilleri motora bağladığımda 2.5A akım çekiyor aşırı hızlı dönüyor. Ayarlı güç kaynağından denediğimde 1.6A da istediğim hızda döndüğünü gördüm.

Bu devreyi nasıl çalıştırabilirim? elimde voltaj regülatörleri felan var ama piller paralel ve 3.7V çalıştığı için işe yaramıyor. Makinanın içinde büyük devre koyacak kadar da alanım yok. Not: piller 18650 değil de AA pil boyutunda olan kodu 10xxx olan lion 3.7V lik orionun pillerdir.

Araya çekilen akıma göre direnç hesaplayıp biraz akımı düşürmek faydalı olabilir.

Direnç hem daha cok akım çekmesini engelleyecek hemde hızlı dönmemesini sağlayacak.

Araya çekilen akıma göre direnç hesaplayıp biraz akımı düşürmek faydalı olabilir.

Direnç hem daha cok akım çekmesini engelleyecek hemde hızlı dönmemesini sağlayacak.
5W lık taş direnç konabilir belki. 2.2 - 3 Ohm arası bişey koymak lazım. Enerji kaybı oldukça fazla olacak galiba

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri