ToPRaKlama

neziroglu

Üye
Herkese kolay gelsin
hayirli cumalar dilerim..
bugun metal isletmeye gidip topraklama megeriyle olcum yaptim 13.55 om topraklama direnci cikti .
yeni bi cnc makinasi almislar.
makina tarafosu ustunde max 75 A yazili oldugu halde 100 A amper otomat taktim makina kesim sikjntisi yapmaya baslayincam sigortayi actiriyor.
cnc makinasina bakmadim ama bi sikinti oldugunu soluyorum ilk calismasinda acmiyor makinanin yeni oldugu icin hic mudahale etmedim
sikintinin topraklamadan oldugu 1 om civari olmasi gerektigini o yuzden sigorta tutmadigini kesim yapyapmadigini soluolar cok uzattim konuyu sanirim:)

Simdi toprakgin normal oldugu bi yerde 13.55 om gelen yerin topraklama direncini kac bakir kazik cakarak topraklama direncini 1 lere cekebiliriz.

kolay gelsin
Allah a emanet.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
100 amperlik otomat açmasının,topraklamanın < 1 ohm veye 13,55 ohm la ilgisi yok.Makina üzerindeki en büyük güçlü motor kaç kW,ne sıklıkla devreye giriyor,yolverme şekli nedir,sigorta karakteristiği ve markası nedir ? gibi soruların cevabını verirmisiniz?

fahri bey
cnc makinasi getiren firmaya elek teknisyenine soledim otomatin acmasiya topraklamanin alakasi yoktur bi sikinti varki actiriyor ama anlamiyor artik tartismiyorum dedim :)
Cevabi biz daham oncem kac yere kurduk bi sorun olmadi anladigim kadariyla cnc lthal etmisler onlarda bilmio bildikleri 100 a otomat takioduk sikinti olmuyordu.

Panoya taktigim sigorta c serisi 125 A simens v otomat
uzerinde 52 kw lik bi motor var baktigim kadariyla.
Simdi yeni kurulan bi makinanin ekibi varken bakmakta yanlis olur die dusundum topraklamaya yoneldik:)
KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

52 kW lık makinanın yolverme tertibatı nedir ?C tipi yerine,D tipi veya TMŞ kullanmanızda yarar var.C tipi sorun yaratabilir.100 amperini motor kullanıyor !.Normal çalışma halinde kaç amper çektiğini ölç-
tünüzmü ?

Faz basi 32 Acivari cekiyor olctum
simen 80 100 kompack takcaktim gerek olmadigini solediler firmanin istegine yoneldik diyelim .
Kumanda pultu c serisi 3x40 A extra beslenio .
Firma sikintinin topaklamadan yaptigi israr ediyor
Bende yapayim dedim topraklamayi olctum 13.55 om geldi simdi kac bakir kazik cakayim 1 m 6 adet alsam yeterli olurmuki olcmeden bilemeyiz ama bi tahmin :)

52 kW motordan bahsettiniz.Bu motorla ilgili düşünmemiz gerekir.Topraklama hesabı için,toprağınızın yapısı önemli.Amper elektrik , Radsan,Yılkoder web sitelerinden,topraklama hesap programlarını bulabilirsiniz.Topraklama ile uğraşırken,esas problemden uzaklaşmayın !

fahri bey tesekur ederim..

Besleme kablosunun kesiti nedir?

uzunluk 4m kesit 4x16

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye