Topraklama hattını sigortadan geçirmek

etkga

Üye
Arkadaşlar evin mevcut topraklama hattı sigortadan geçirilir mi fotoğraftaki gibi, sigortalarda faz girer çıkar nötrkesmeli sigortalarda da ek olarak nötr girer çıkar ama grup otomatta ek olarak topraklama girip çıkmak bu şekilde yıldırımdan korur mu bana biraz tuhaf geldi
20210214_175757.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar evin mevcut topraklama hattı sigortadan geçirilir mi fotoğraftaki gibi, sigortalarda faz girer çıkar nötrkesmeli sigortalarda da ek olarak nötr girer çıkar ama grup otomatta ek olarak topraklama girip çıkmak bu şekilde yıldırımdan korur mu bana biraz tuhaf geldi Ekli dosyayı görüntüle 71865

Resimde (resim hangi siteden veya ülkeden bilgisi varsa incelemek isterim) alt ortadaki "The Easiest Way to Escape From Lightning - Yıldırımdan korunmanın en kolay yolu" ifadesinden, temsili resim hangi ülkeye aitse orada faz-nötr-toprak hattını MCB'den geçirmek şeklinde bir uygulama olsa gerek diye düşünüyorum.
Paratoner sistemi için kullanılması gereken Fi8 iletkeninin çapını düşünürsek bu iletkenin sigortaya bağlanamayacağı, bu işlemin teknik gereksinimler açısından da bir standartı anlatmaktan ziyade bir ara yol olduğunu öngörebiliriz.
Ancak zararı faydasından çoktur.

Evet yabancı kaynaklı, bunu ben instagramda gördüm sadece ama hangi ülke yazmıyor, topraklamayı sigortadan geçirerek yanlış anlattım galiba somradan farlettimki adam heraşde çatıda yıldırımın gelebileceği yerleri sigortaya bağlamış çıkışıda toprağa vermiş ki ama böylece yıldırım düştüğünde sigorta açma yapıp akımın toprağa akması engellenmiş olmayacak mı, ben ilk defa gördüm ustalarımızda bakıp yorumlarsa iyi olur
valla

evi patlatmak istiyorsan yap tüpleri de altına diz belki bir gün olurda patlar...

Parafudr diye bişey var aslında. :))

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri