TMMOB YETKİLERİNE SON ?

omercetin

Üye
AK Parti Meclis'te gece yarısı torba kanuna meslek odalarının vize ve onay yetkilerini kaldıracak bir önerge verdi. AK Parti İmar Kanunu 8 maddeye meslek odalarının vize ve onay yetkisini kaldıran ekleme için oylama yaptı ve oy çokluğuyla kabul etti,
Hayırlısı olsun,
Detaylar aşağıda,

http://www.beyazgazete.com/haber/2013/7/10/meclis-te-meslek-odalarina-gece-operasyonu-1870810.html

Bütün yetki ve gücü-denetimi elinde bulundurma aşkı hakim güçlerin sonunu mu hazırlar yoksa bu durumdan mutlu çoğunluğun yüzdesi daha da mı artar çok merak ediyorum ; ama bir gerçek var ki TÜRKİYE bu kanunlarla her iş başına geçen iktidarın kendisini ve yandaşlarını ihya edeceği muz cumhuriyeti olma yolunda hızla ilerliyor ; bu nokta da dağdaki çoban - manken tartışması zamanında çok yapılmıştı ; ülke gerçeklerini analiz etmekten aciz insanlara bu ülkenin geleceği hakkında söz hakkı vermek ne kadar mantıklı bir durum düşünmek lazım ; demokrasi ne ısıtan ne üşüten bir bahtaniye gibi ; üstüne çeksen ayakların üşüyor ; aşağı çeksen üstün üşüyor ; ALLAH sonumuzu hayr etsin.....
.....
Bu da memleketin hali pür meali.......
http://haber.gazetevatan.com/Tehlike_cok_buyuk__161931_4/161931/4/yazarlar#.Udy7UeW_6eI.facebook
http://haber.mynet.com/politika/basbakanlikta-flas-atama-713569-1

Son düzenleme:
1980 de Marmaris in nü ressamı , odaları kapattı.
Mühendis çiziyor belediye kontrol ediyor ve uygulanıyordu.
O zamanlarda elektrik dağıtımı da belediyelerde idi.
Daha sonra benim memurum işini bilir diyen tarafından odalar yeniden açıldı.
80 öncesinde yeni mezun müh hiç bir şey yapamazdı.
Çizim için bile önce eskinin yanında seneler geçirirdi.
80 sonrasında ise çiz imzala devam..
Etkinmidir yetkinmidir ne gam.
Mesela asansörü elektrikçi çizer makineci çizer inşatçı çizer kalemi olan çizer..
Şimdilerde mesleki eğitim sertifika.. falan filan..
Sanki oda onayı projeyi çalışır kılıyor , nah..

Oda olsa ne yazar olmasa ne yazar.
Karşı görüştense liste fiyatından yandaş ise %80 iskontodan fatura , müteahhit fırsattan istifade...

Eskiden kalma direk projeleri olurdu.
Oda kitaplaştırmış , her proje için yeniden satın alır projeye eklersin geliri malum odaklara...
Ne bölge ne fark.
Direkler yıkılıp sorgular oldukça bölgeler yeniden yapılandırıldı.
Kapıyı zamanında mandallamayı bilemedik hiç.

Sapla samanı karıştırmaya yıllardır , yıllardır denir ama yakında asırlardır diyeceğiz , karıştırmaya devam ediyoruz.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı yazılı açıklamada, “AKP iktidarı, Gezi Parkı direnişinin yarattığı faturayı TMMOB’a çıkartmaya çalışıyor”dedi. Soğancı açıklamasında şunları kaydetti:
“Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden Torba Yasaya bir gece yarısı operasyonu ile eklediği bir madde ile TMMOB’nin ve odalarının asli görevi olan mesleki denetimi ortadan kaldırmaktadır. Meclis içtüzüğüne aykırı olarak önergenin tamamı okunmadan Genel Kurul’da kabul edilen ‘Harita, plan, etüt ve projeler; ilgili idare kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamaz, tutulması istenemez. Vize veya onay yaptırılmaması ve benzeri nedenlerle müellifler ve bunlara ait kuruluşların büro tescilleri iptal edilemez veya yenilenmesi hiçbir şekilde geciktirilemez. Müelliflerden bu hükmü ortadan kaldıracak şekilde taahhütname talep edilemez’ düzenlemesiyle TMMOB’ye bağlı meslek odalarının meslektaşları üzerindeki denetimi tamamen kaldırılmaktadır. AKP bu operasyonla, ülke kaynaklarının talanına karşı çıkan TMMOB’yi ve bağlı odalarını işlevsizleştirmektedir, kamu kaynaklarının talanını merkezileştirmektedir, belediyeler ve meslek odalarının Anayasa’ya rağmen hak, yetki ve görevlerini ellerinden almaktadır, mimari projeleri Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamından ve eser olmaktan çıkarmaktadır. TMMOB yüreğindeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için, her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıdır. TMMOB asla “Padişahım çok yaşa” diyenlerle saf tutmayacaktır, “Kral çıplak” demeyi ısrarla sürdürecektir.”

Yıl 2013 olmuş, uğraştığımız şeylere bak. Biri kapatır, sonraki açar. Biri yetkileri alır, sonraki verir.

Ne Gezi'ye kini, ne öcü?! TMMOB, ama bizim özelimizde EMO, 'nun görevi tekel işçilerinin, Taksim'deki molotofçuların, 1 Mayıs'taki aşırı solcu terörist grupların, Lice'de karakol basan uyuşturucu tüccarlarının haklarını arama ve koruma mıdır? Bir mühendis olan benim hakkım için bunun 1/10'u kadar yürüyüş, imza, basın açıklaması, vb. yapmayan EMO'nun bir dahaki seçimlerinde gidip, karşı tarafa kesinlikle oy vereceğim.

Ne Gezi'ye kini, ne öcü?! TMMOB, ama bizim özelimizde EMO, 'nun görevi tekel işçilerinin, Taksim'deki molotofçuların, 1 Mayıs'taki aşırı solcu terörist grupların, Lice'de karakol basan uyuşturucu tüccarlarının haklarını arama ve koruma mıdır? Bir mühendis olan benim hakkım için bunun 1/10'u kadar yürüyüş, imza, basın açıklaması, vb. yapmayan EMO'nun bir dahaki seçimlerinde gidip, karşı tarafa kesinlikle oy vereceğim.
Ben daha iyisini söyleyim yeni arkadaşım ; ben sekiz senedir EMO üyesi olup sekiz adet reel faydasını görmediğim halde bu ülkedeki kamunun peşkeşine ; yağmasına talanına soygununa karşı örgütlü ve etkili tek sivil toplum örgütü olan EMO ya büyük bir zevkle her ay aidatımı ödüyorum ; bugün TMMOB in özelleştirme olsun ; HES ler olsun ; daha aklıma gelmeyen bir sürü abuk subuk iktidar icraatine karşı açılmış onlarca davası var ve ben bu insanlar meclisteki muhalefetin uyuduğu bir halt yapmadığı bir ortamda ülke ortak değerlerini kazanımlarını savunuyorlar ; aidatım size helal olsun diyorum ben onlara ......

Ben daha iyisini söyleyim yeni arkadaşım ; ben sekiz senedir EMO üyesi olup sekiz adet reel faydasını görmediğim halde bu ülkedeki kamunun peşkeşine ; yağmasına talanına soygununa karşı örgütlü ve etkili tek sivil toplum örgütü olan EMO ya büyük bir zevkle her ay aidatımı ödüyorum ; bugün TMMOB in özelleştirme olsun ; HES ler olsun ; daha aklıma gelmeyen bir sürü abuk subuk iktidar icraatine karşı açılmış onlarca davası var ve ben bu insanlar meclisteki muhalefetin uyuduğu bir halt yapmadığı bir ortamda ülke ortak değerlerini kazanımlarını savunuyorlar ; aidatım size helal olsun diyorum ben onlara ......

Yukarıda saydıklarımı görmezden istediğiniz kadar gelin, artık bazı şeyler balçıkla sıvanamaz hale geldi. EMO'nun görevi mühendis üyelerinin haklarını korumak ve kollamaktır. Senin veya başka mühendislerin siyasi görüş ve duruşlarınız olabilir, gidin sivil toplum örgütü kurun. Cumartesi mühendisleri diye bir STÖ kurup, Lice'deki uyuşturucu satıcılarını, mühendislerin kardeşliği diye bir STÖ ile Taksim Meydanı'ndaki molotofçuları, antikapitalist mühendisler diye de bir STÖ kurup, özelleştirmelere karşı çıkın. Beni zerre kadar ilgilendirmezsiniz o zaman, ama EMO bir meslek örgütüdür.

Yukarıda saydıklarımı görmezden istediğiniz kadar gelin, artık bazı şeyler balçıkla sıvanamaz hale geldi. EMO'nun görevi mühendis üyelerinin haklarını korumak ve kollamaktır. Senin veya başka mühendislerin siyasi görüş ve duruşlarınız olabilir, gidin sivil toplum örgütü kurun. Cumartesi mühendisleri diye bir STÖ kurup, Lice'deki uyuşturucu satıcılarını, mühendislerin kardeşliği diye bir STÖ ile Taksim Meydanı'ndaki molotofçuları, antikapitalist mühendisler diye de bir STÖ kurup, özelleştirmelere karşı çıkın. Beni zerre kadar ilgilendirmezsiniz o zaman, ama EMO bir meslek örgütüdür.
Kusura bakmayın ama sizin menfaatlerinizin ve geleceğinizin ; memleketin menfaatlerinden geçtiğini göremiyorsanız EMO dan direk istifa edin sadece sizin kazanacağınız paraya ve iş ortamınızdaki rahatınıza odaklanmış bir sivil toplum örgütüne üye olun ; bu memleketin elektrik dağıtımı peşkeş çekilmiş ; akarsuları HES yapılmış ; ormanları talan edilmiş ; en güzel doğal harikalarına nükleer santral yapılmanın planları yapılıyor ; biz mühendis olarak bunlara susalım ; cebimize giren paranın derdinde olalım ; ALLAH selamet versin ........

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri