TLP250 ile Mosfet sürmek

cemalb

Üye
Merhabalar. Buck Konvertör devresi tasarlamaya çalışıyorum. İlk defa da bir Mosfet süreceğim. Elimde TLP250 entegresi var. Ama ilk defa kullanacağım için bu entegredeki optokuplör nasıl iletime geçirilir pek bilemiyorum. Normal optokuplör de kullanmadım daha önce.
Nasıl bir devre kurmalıyım?
İnternetteki örneklere baktığımda optokuplörleri iletime geçirirken genelde 5V kullanmışlar. TLP de nasıl olacak? Datasheet'te 1.8V tavsiye ediliyor yanlış anlamadıysam. Nasıl yapacağım bir tavsiye verebilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    108.7 KB · Görüntüleme: 21
  • 2.png
    2.png
    31.6 KB · Görüntüleme: 15
Buck converterinizin gücü giriş çıkış voltajları nedir. Ne amaçla kullanacaksınız.

2A, 12V giriş 5 V çıkış. Öğrenme~hobi amaçlı. Mikrokontrolör ile süreceğim.

High and low side driver ile yapabilirsiniz. Mikrokontrolcu ile buck konverter yapmak mantıklı değil.

entegrenin datasheet dökümanında Vcc değeri var o15-30v arası 8 numaralı pin 2,3 numaralı pin ise opto ledi en az 2v olarak seçmelisin. 5V ve ardından 330R direnci seri bağla ve 2 numaralı pine gir 3 numaralı pin ise gnd olacak. Zaten datasheet te pin bağlantıları var. bakarsın oradan

Bir n kanal mosfeti sürebilmek için source ucuna bağlı 12 volt besleme gerilimi gerekir. Bu gerilim mosfet driverinin besleme gerilimi olmalıdır.
Tlp 250 de böyle bir durum yok. Fakat high and low side driverlerde var. Bootstrap diyodu ve Vboot voltajı elde edilmesini araştırın.

High and low side driver ile yapabilirsiniz. Mikrokontrolcu ile buck konverter yapmak mantıklı değil.
Çıkış gerilimini sabit tutmak için PI kontrolör tasarlayıp bozucu etkiye karşı değişen duty cycle üretmek istiyorum. Bu yüzden Mikrodenetkeyici ile yapmayı düşündüm.

Sabit yük altında çalışanı belki yaparsınız. Değişken yükte performansı berbat olur. Fakat öğrenmek için iyi.

Eyvallah. Bir yerden başladım işte. Düşe kalka, sorarak araştırarak öğrencem inşallah

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri