TL783C High Voltage Adjustable Regulator - bu yonga sahtemi?

Merhaba.

Kendi ihtiyacım olan yüksek voltajlarda çalışan (55V üstü) ve yüksek akım sağlayabilen Regülatör Devresi üzerindeki paralel bağlı N-Kanal MOSFET'leri sürebilmek (gate gerilimini sağlayabilmek) için aliexpress üzerinden tedarik ettiğim TL783C yongasını datasheet'indeki şu şemaya
TL783C datasheet (application information - adjustable regulator) Forum.png

göre kurup test ettiğimde LM317'lerde olduğu gibi çıkış voltajını sabit tutmadığını fark ettim. Oysa ben TL783C'yi LM317'nin yüksek voltajlarda çalışan versiyonu gibisinden düşünerek satın almıştım. İkiside datasheet'lerde "Adjustable Voltage Regulator" olarak geçiyor.

TL783C'yi düşük voltajlarda test ederken çıkışını R2 potansı vasıtası ile belli bir voltajda sabitleyip giriş voltajını alçaltarak ve yükselterek denemeler yaptığımda yonganın çıkış voltajının sürekli değiştiğini, girişi düşürünce yonganın çıkış voltajının düştüğünü, girişi yükselttikçe de yonganın çıkış voltajının yükseldiğini fark ettim. Ayrıca R2 pot.u 0'a doğru çektiğimde potans dumanlar çıkartarak kızarıyor.

Bu yonga'nın böyle davranması normal midir, ben mi yanlış seçim yaptım yoksa aliexpress satıcısı bana yaklaşık (5 adeti için) 155TL.'lik güzel şekilli, patates bir ürün mü gönderdi?

Yapacağınız bilgilendirmelere göre para iadesi talep edeceğim, yardımcı olursanız sevinirim.

Aşağıda beraberinde aldığım IRF100B201 (bunları ayrıca test etmedim) ile beraber fotoları,
datasheet'inin ilk sayfa görüntüsü ve ekte .pdf olarak tüm datasheet'i var.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    254.4 KB · Görüntüleme: 14
  • 2.jpg
    2.jpg
    407.6 KB · Görüntüleme: 11
  • TL783C DS-P1.png
    TL783C DS-P1.png
    183.9 KB · Görüntüleme: 15
  • TL783C Datasheet.pdf
    342.7 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Kurduğunuz test devresini gorebilir miyiz?

Datasheet sayfasındaki devreyi kurduysaniz sorunsuz çalışması lazım. O zaman sorun parçadadir.

Merhaba.

Kendi ihtiyacım olan yüksek voltajlarda çalışan (55V üstü) ve yüksek akım sağlayabilen Regülatör Devresi üzerindeki paralel bağlı N-Kanal MOSFET'leri sürebilmek (gate gerilimini sağlayabilmek) için aliexpress üzerinden tedarik ettiğim TL783C yongasını datasheet'indeki şu şemaya
Ekli dosyayı görüntüle 85132

göre kurup test ettiğimde LM317'lerde olduğu gibi çıkış voltajını sabit tutmadığını fark ettim. Oysa ben TL783C'yi LM317'nin yüksek voltajlarda çalışan versiyonu gibisinden düşünerek satın almıştım. İkiside datasheet'lerde "Adjustable Voltage Regulator" olarak geçiyor.

TL783C'yi düşük voltajlarda test ederken çıkışını R2 potansı vasıtası ile belli bir voltajda sabitleyip giriş voltajını alçaltarak ve yükselterek denemeler yaptığımda yonganın çıkış voltajının sürekli değiştiğini, girişi düşürünce yonganın çıkış voltajının düştüğünü, girişi yükselttikçe de yonganın çıkış voltajının yükseldiğini fark ettim. Ayrıca R2 pot.u 0'a doğru çektiğimde potans dumanlar çıkartarak kızarıyor.

Bu yonga'nın böyle davranması normal midir, ben mi yanlış seçim yaptım yoksa aliexpress satıcısı bana yaklaşık (5 adeti için) 155TL.'lik güzel şekilli, patates bir ürün mü gönderdi?

Yapacağınız bilgilendirmelere göre para iadesi talep edeceğim, yardımcı olursanız sevinirim.

Aşağıda beraberinde aldığım IRF100B201 (bunları ayrıca test etmedim) ile beraber fotoları,

Teşekkürler.
Bu konunun çok uzmanı değilim ama anlattığınız konuyu keyifle okudum . Güzel ve esprili türkçenizle meramınızı ayrıntılı güzel bir şekilde anlatmışsınız ; sorduğunuz sorunun inşallah cevabına kavuşursunuz .

TL.png
bu devre ile 100volt giriş 5 volt çıkış sağlamıştım girişten dalganlanma 70e kadar düşürüyordu ama ben çıkıştan 5 sabit alıyordum.
Entegrenizde bi sorun olması yüksek ihtimal

Merhaba.

Ekli dosyayı görüntüle 85132

Teşekkürler.
Mosfetleri neden regulator ile sürmeye çalışıyorsunuz? Mosfet driver niye tercih etmediniz.

Ikinci olarak entegrenin input bacağına bypass capacitor bağlayın nasıl hesap edileceği datashett 'te yazıyor. Birde feri besleme elemanlarının hesabını kontrol edin derim.

elinizdeki entegreler sağlam değil ise LM317L entegresini bir kaç eklenti ile yüksek voltajda kullanabiliyorsunuz. ekte verdiğim eski pdf datasheet dosyasını inceleyiniz.

not: Devreleri test etmedim ama datasheet şeması olduğu için güvenilir.
birde LM317 ile LM317L hemen hemen aynı yapıda sadece akım farkı var. muhtemelen ikiside aynı işi görebilir.

bu arada, yüksek voltaj ve yüksek akımlı yükleri seri regüle devreleriyle sürmek sağlıklı iş değil. mosfetler üzerinde mangal yaparsınız. imkanınız varsa SMPS yapınız.

Ekli dosyalar

• LM317L.PDF
    241.3 KB · Görüntüleme: 0
  • lm317highvoltage3.png
    lm317highvoltage3.png
    27 KB · Görüntüleme: 11
  • lm317highvoltage2.png
    lm317highvoltage2.png
    37.1 KB · Görüntüleme: 12
  • lm317highvoltage.png
    lm317highvoltage.png
    31.5 KB · Görüntüleme: 10
Merhaba.
Yanıtlarınız, görüşleriniz için teşekkür ederim.

Serkan_48 arkadaşım; Evet, datasheet'teki şemaya göre, kapasitörleri olmadan test ettim çünkü bu yonga sadece 2 adet, biri sabit, diğeri değişken olan direnç ile programlanıyor, datashette belirtilmiş. Input kapasitörü redresör tarafından gelen filtre kapasitöründen 4 inch'ten daha fazla uzakta ise tavsiye ediliyor. Çıkış tarafındaki kapasitörün ise çok gerekli olmadığı ancak geri dönüşü iyileştirebileceği yazıyor. Yani test devremde bir sıkıntı yok.

Under Ground arkadaşım; Size ayrıca teşekkür ederim.

ahmetıc arkadaşım; Dediğin gibi benim entegrede bir sorun olması yüksek ihtimal. Entegrenin çıkışı sabit değil.

MRE_06 arkadaşım; Ben elektrik ya da elektronik eğitimi almış biri değilim, ihtiyacım oldukça araştırıyorum. Youtube'da karşıma çıkan Zafer bey'in şu videosunu (
) örnek alarak regülatör devresi oluşturmaya çalıştım, ekipmanlarımı ona göre seçtim. Videodaki entegrelerin aynı özellikte olanlarının yüksek voltajlarda çalışan tiplerini kullanarak sonuca ulaşmaya çalıştım. Gördüğünüz üzere Zafer bey videoda N-Kanal MOSFET'leri LM317 regülatör entegresi ile sürüyor ve stabil bir çıkış alabiliyor. Ayrıca regülatör devremin tam regüleli ve çok hassas (+-400mV oynasa bile çok sorun değil) çıkışlı olmasına gerek yok. Benim asıl derdim bahsedilen regülatör devresinden önceki redresör tarafından gelen stabil olmayan gerilim çıkışını pot vasıtası ile istediğim voltaja ayarlayıp o şekilde bırakmak yani çıkışımı sabitleyebilmek.
Zafer bey videoda giriş çıkış bağlantılarını farklı yapmış ancak ana mantık aynı.
Son edindiğim bilgilere göre devre şu şekilde iş görmesi lazımdı:
1.png

pwm.c arkadaşım; Dediğim gibi çok fazla elektrik, elektronik bilgim yok ancak bu devreyi TL783C ile sürmekten vazgeçip piyasada hazır modül şeklinde satılan LM2596 yongalı, dijital ekranlı, ufak ayarlanabilir voltaj düşürücü kullanarak çözmeyi düşünüyorum, denemelerde çıkış voltajının temiz olduğu kanısına vardım. Modülün beslemesini harici bir 12V psu'dan alıp (zaten kasamın içinde fan için vardı) MOSFET'lerin gatelerini onunla besleyeceğim. Sonuç olarak modülün üzerindeki minik vidalı potans ile büyük bir yükü kontrol etmiş olacağım, modül 11V civarlarında çıkış verebiliyor, yani gatelerin doyum sınırına yakın.

ISMAILY arkadaşım; Sanırım konu ile ilgili bildiklerimi, öğrendiklerimi, gerekli olan şeyleri anlattım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri