TIA Portalda tek program altında birden fazla farklı hardware?

Overshot

Üye
Tek program altında makinamızın boyutuna göre üzerindeki haberleşen sürücü ve IO sayısı değişmekte aşağıdaki şekilde göstermeye çalıştım.
En alttaki sürücüler siparişe göre opsiyon olarak satılıyor, sipariş değiştikçe networke elle bağlıyorum. Sürücü bağladığımda yazılımda fb tarafında haberleşme ayarlarını elle tekrar yapmak zorunda kalıyorum.
Sorum şu; birden fazla değişik hardware tanımlayıp istediğim konfigürasyonu seçme, aktif veya pasif etme diye bir özellik TIA da var mıdır(B&R plclerde böyle bir özellik var) varsa nasıl yapılıyor veya yapıyorsunuz?
1648531077005.png

Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba

Sanırım aynı sistemi defalarca üretiyiyorsunuz ancak bazı durumlarda donanımsal değişikler oluyor ve tabii olarak yazılımsal değişiklere ihtiyaç duyuyorsunuz.

Şöyle yapabilirmisiniz : Diyelim ki A konfigürasyonuna bir foksiyon yazdınız ancak B konfigürasyonunda donanımsal değişiklik yüzünden program içerisinde de değişiklik yapmanız gerek.

Örneğin farklılık olacak olacak FC100 Bulunsun bu durumda FC içerisinde değişiklik yapmak yerine Yeni bir fonksiyon oluşturun FC101 gibi ve yani FC100 - A Konfigürasyon ile çalışacak FC101 - B konfigürasyon ile çalışacak ve nihayetinde OB1 içerisinden gerekli okuşula göre çağırabiliriz.

IF ConfA THEN
FC100();
ELSE
FC101();
END_IF;

Merhaba;
Yazılım tarafında sıkıntı yok, full makinaya göre değişkenlerim ayarlı, içerisinden makina tipine göre kullanıyorum.
Sıkıntılı kısım hardware değişince örneğin CPU yanındaki kartlar 2DI+3DQ dan 3DI+5DQ ya çıkabiliyor, bu kartları ekleyip IO ları hardwarede atamam gerekiyor veya tam tersi silmem, sürücülerdede aynı şekilde, sürücüleri bağlayıp adreslerini ayarlamak, eklemek veya çıkarmak, yani configurasyon kombinasyonunu seçemiyorum manual olarak elle düzeltmek gerekiyor.
Ama program tek ve makina tipine göre fc ler çağrılıyor o kısım tamam.

Son düzenleme:
Merhaba;
Yazılım tarafında sıkıntı yok, full makinaya göre değişkenlerim ayarlı, içerisinden makina tipine göre kullanıyorum.
Sıkıntılı kısım hardware değişince örneğin CPU yanındaki kartlar 2DI+3DQ dan 3DI+5DQ ya çıkabiliyor, bu kartları ekleyip IO ları hardwarede atamam gerekiyor veya tam tersi silmem, sürücülerdede aynı şekilde, sürücüleri bağlayıp adreslerini ayarlamak, eklemek veya çıkarmak, yani configurasyon kombinasyonunu seçemiyorum manual olarak elle düzeltmek gerekiyor.
Ama program tek ve makina tipine göre fc ler çağrılıyor o kısım tamam.
Merhaba
D_ACT_DP fonksiyonu ile önceden eklediğin HW cihazlarını isediğin zaman aktif/deaktif yapabilirsin
HMI dan bile yapılabilir .

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri