Tia portal servo komutları hakkında yardım

keremx

Üye
arkadaşlar merhaba, tia portalı yeni öğrenen biriyim. üzerinde çalıştığım encoder ve servolu bir uygulamam var.
kısaca projeden bahsetmek gerekirse, encoder üzerinden okuduğum değerin belirli bir oran ile çarpılması ile servo'nun çalışacağı hızı belirliyorum.
sormak istediğim ise şu, servo panoya güç geldikten sonra kendi run oluyor fakat encoder'in değeri okuyacağı mil için harici bir start düğmem var ve bu mil rampalı olarak hareketleniyor. haliyle aynı anda absolute girişini aynı anda execute etmenin bir faydası yok. encodere belirli bir değer ulaştığında absolute değerini execute etmek istiyorum. bunun için nasıl bir formül yazabilirim sizce?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Keremx Merhaba;
Servonun hız bilgisini mi yoksa absolute gideceği pozisyon bilgisi mi enkodere göre ayarlıyorsunuz ,enkoderi hem hız için hemde pozisyon için kullandığınızdan bahsetmişsini,anlayamadım.
Enkoder belli değerden sonra execute etmek istediğiniz komutun önüne bir karşılaştırma komutu koyun istediğiniz enkoder değerinden büyük olması şartını seçin enkoder belirttiğiniz değere geldiğinde komut işlenir.

Kolay Gelsin

Keremx Merhaba;
Servonun hız bilgisini mi yoksa absolute gideceği pozisyon bilgisi mi enkodere göre ayarlıyorsunuz ,enkoderi hem hız için hemde pozisyon için kullandığınızdan bahsetmişsini,anlayamadım.
Enkoder belli değerden sonra execute etmek istediğiniz komutun önüne bir karşılaştırma komutu koyun istediğiniz enkoder değerinden büyük olması şartını seçin enkoder belirttiğiniz değere geldiğinde komut işlenir.

Kolay Gelsin

merhaba öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. enkoderin değerini hız bilgisi için kullanıyorum.
absolute bloğunun önüne bir karşılaştırma komutu ekledim fakat execute etmedi.

merhaba öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. enkoderin değerini hız bilgisi için kullanıyorum.
absolute bloğunun önüne bir karşılaştırma komutu ekledim fakat execute etmedi.
Karşılaştırmanın açık kontağını kullanacaksınız,enkoderin değeri değişyor mu ? On line takip ederseniz. Ayrıca ,enkoderi okuduğunuz veri double integer ise karşılaştırmayıda doubleinteger yapmanız gerek.

enkoder.JPG

Arkadaşlar merhaba,

Mc_move_absolute bloğundan bahsediyorsak eğer. Bir anlık aktif olduğunda bu blok çalışır. Bloğa daha evel yazmış olduğumuz pozisyon ve hız hedefe gidene kadar kabuldür. Hızı ve konumu değiştiremeyiz. Halt bloğu ile durdurma yapılabilir sadece!
benim düşüncem bu senaryo Sina_speed ya da Mc_move_ Velocity ile denenmelidir.

merhaba çalışma methodum şu şekilde, absolute ile bir noktaya gidip geri dönüş yaptırıyorum. hız değerim enkoder ile orantılı olarak belirlenmekte.
enkoderin bağlı olduğu mil bağımsız bir anahtar ile start almakta ve mil rampalı olarak hareketlenmekte.
execute un başına comparator komutları ile giriş yaptığımda sadece ilk absolute komutu çalışıyor veya 2. çalışıyor ama tekrar döngü devam etmiyor. döngüyü sürekli hale getirmeye çalışıyorum.

servo.jpg

Keremx Merhabalar;
Absolute move komutlarının done bitleri ile diğer absolute komutun execute bitini tetikle ,birinin done biti aktif olduğunda bu biti diğerini start yapmak için kullan.

Comparator çalışmama nedeni ,incremental encoder olduğu için geriye geldiği değeri küçültüyor ve şart sağlanmıyor.İlk mesajda geri hareketten bahsetmemiştiniz.

Kolay Gelsin

Keremx Merhabalar;
Absolute move komutlarının done bitleri ile diğer absolute komutun execute bitini tetikle ,birinin done biti aktif olduğunda bu biti diğerini start yapmak için kullan.

Comparator çalışmama nedeni ,incremental encoder olduğu için geriye geldiği değeri küçültüyor ve şart sağlanmıyor.İlk mesajda geri hareketten bahsetmemiştiniz.

Kolay Gelsin

incremental derken? o konuya vakıf değilim tam olarak. pazartesi günü deneyeceğim.
sürekli bir döngü var ileri-geri hareket evet ondan bahsetmemiştim.

Keremx Merhabalar;

Kolay Gelsin
merhaba çalışma methodum şu şekilde, absolute ile bir noktaya gidip geri dönüş yaptırıyorum. hız değerim enkoder ile orantılı olarak belirlenmekte.
enkoderin bağlı olduğu mil bağımsız bir anahtar ile start almakta ve mil rampalı olarak hareketlenmekte.
execute un başına comparator komutları ile giriş yaptığımda sadece ilk absolute komutu çalışıyor veya 2. çalışıyor ama tekrar döngü devam etmiyor. döngüyü sürekli hale getirmeye çalışıyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 51349
Soruna çözüm bulabildiniz mi

Benim anladığım harici bir enkodere senkron bir servo motor süreceksiniz.dogru mudur ?
Eğer böyleyse, mc_gearin ve mc_gearout ile yapılabilir en kolay şekilde.bu fonksiyonlar slave bir eksenin master bir eksene senkron hareketini sağlar.kullandiguniz plc bu fonksiyonları desteklemiyor olabilir ama

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri