Tia portal s71200 Analog

Merhaba arkadaşlar analog giriş çıkışlarla ılgılı çok fazla bilgim yok bir sistemde hmi da herhangi bir basınç girip plc de bunu okumak istiyorum yardımcı olurmusunuz.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
analog girişleri plc nin analog girişie bağladık tan sonra (volt olacak) channel 0 = IW64 ve channel 1= IW66 nolu adresler 0 ile 27500 arasında değer okursun. bu değerleri işleyip hmi ya gönderebilirsin.

teşekkur ederim ben hmi dan bir değer girip plc den o değeri çıkış almak istersem nasıl olur ?

Onun için analog çıkış modülü alman lazım. CPU üzerinde analog çıkış yok.
CPU konfigürasyonunda analog çıkış adresini ayarladıktan sonra. HMI'dan o adrese okuma yada yazma yapabilirsin. Kullandığın analog çıkışın kaç bit olduğuna göre çıkışa yazman gereken değer değişecektir.
Örneğin; 10 bit için 27648 yazarsan Çıkıştan 10 V yada 20 mA. alırsın. Bu değer maximumdur. 13824 yazarsan 5 V. yada 10 mA alırsın gibi............
Dahada detaylandıracak olursak, Analog çıkışı ne için kullandığınıza bağlı olarak, PLC programınız içinde matematiksel işlemler ile (Dört işlem) Ekrandan istediğiniz değeri girebilirsiniz.
Örneğin; Bir AC sürücü ile 1500 devir motor süreceğiz. Ve sürücüyü PLC Analog çıkışı ile kontrol edeceğiz.
HMI'dan direk motor devri yazarak sürücünün motoru o hızda kontrol etmesini istiyoruz.
Tam devir : 1500 d/d === 50 Hz. === 10 volt analog çıkış
Motor 800 devirde dönsün istiyoruz.
1500 = 27648
800 = X
Buradan : 14745 buldum.
PLC programı içinde yapacağım matematiksel işlemde;
14745 / 800 = 18,43125 sayısı çarpanımız olacak.
Ve bizim HMI'dan girdiğimiz değer bu çarpan ile çarpıldıktan sonra
Analog çıkış adresine yazılacak
Mesela 450 devir istersem HMI'dan 450 yazacağım ama;
450 * 18,43125 = 8294 sayısı analog çıkışa yazılacak...
Karışık oldu biliyorum :) Ama dahada fazla karıştırmamak adına adreslerden falan bahsetmedim ki; Zaten o kadarını bildiğinizi düşünüyoru.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri