TIA Portal HMI ekran dakika girişi timerda kullanma

hsyn54

Üye
Arkadaşlar merhaba;

Ben bir sürücü kontrol etmek istiyorum 0-50 hz arası normx ve scale ettim çalışıyor sorun yok. Fakat ben hmi ekrandan dakika bilgisi ile sürücüyü çalıştırmak istiyorum. 30 dakika yazınca 27648 150 dakikada minimum devirde olmasını istiyorum. 30 dakika yazınca tam kapasite çalışacak. Ne kadar araştırsamda net birşey bulamadım. Desteğinizi bekliyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arkadaşlar merhaba;

Ben bir sürücü kontrol etmek istiyorum 0-50 hz arası normx ve scale ettim çalışıyor sorun yok. Fakat ben hmi ekrandan dakika bilgisi ile sürücüyü çalıştırmak istiyorum. 30 dakika yazınca 27648 150 dakikada minimum devirde olmasını istiyorum. 30 dakika yazınca tam kapasite çalışacak. Ne kadar araştırsamda net birşey bulamadım. Desteğinizi bekliyorum.
hsyn54 Merhabalar
Hmı integer 30 ve 150 sayıları sizin max ve minumum değerlerininiz ise normx ve scale komutları ile max ve min için yeniden scale edip kullanabilirsiniz.

Kolay Gelsin

hsyn54 Merhabalar
Hmı integer 30 ve 150 sayıları sizin max ve minumum değerlerininiz ise normx ve scale komutları ile max ve min için yeniden scale edip kullanabilirsiniz.

Kolay Gelsin
Max değerim 30 min değerim 150 olacak. Yani ben ekrandan zaman gireceğim.

Arkadaşlar merhaba;

Merhaba, Sırasıyla Norm_X ve Scale_X komutlarını koyun.
Norm_X'in Min = 0 Max 150 olacak .
Scale_X'in Min= 0 Max 27648 olacak.

Norm_x'in Valuesine bir değişken ata ve bu değişkene 30 girdiğinde motor Düşük devirde çalışacak . 150 girdiğinde Tam devrinde çalışacak. Eğer bu dakikalar sonunda durmasıı istiyorsan. Girdiğin değer Real ise DINT yapıp 1000 ile çarpıp sonucuna bir değişkeni atayıp bu değişkeni Ton zamanlıyıcının PT girişine yazmalısın. Bu zaman sonunda sürücüye de 0 göndermelisin.

İyi günler..

Merhaba, Sırasıyla Norm_X ve Scale_X komutlarını koyun.
Norm_X'in Min = 0 Max 150 olacak .
Scale_X'in Min= 0 Max 27648 olacak.

Norm_x'in Valuesine bir değişken ata ve bu değişkene 30 girdiğinde motor Düşük devirde çalışacak . 150 girdiğinde Tam devrinde çalışacak. Eğer bu dakikalar sonunda durmasıı istiyorsan. Girdiğin değer Real ise DINT yapıp 1000 ile çarpıp sonucuna bir değişkeni atayıp bu değişkeni Ton zamanlıyıcının PT girişine yazmalısın. Bu zaman sonunda sürücüye de 0 göndermelisin.

İyi günler..
Cevap için teşekkürler fakat istediğim bu değil. Tam devirde 30 dk girdiğimde calışacak. 150 dk girdiğimde en düşük devirde. Ve tabi ara dakika değerleride girmem gerek. 35 dk 50 dk 80 dk gibi. Motorun durup durmaması önemli değil. İstediğim dakika girişi ile motor sürücüsü ve devrini ayarlamak.

Buradaki önemli nokta(zor kısım) ekrandaki dk. bilgisini timera anlatmak olduğundan timera ekrandaki datayı nasıl gönderebileceğimiz kısmını açıkladım geri kalan kısım kumanda bilgisi.
Ekrandan gelen Dk bilgisini 60.0 ile çarp sn boyutuna geç, sn değerini TIME tipindeki SetTimer değişkenine atamak için önce 1000.0 ile çarpıp Real dan DINT tipine, sonrada DINT ten TIME tipine convert et hepsi bu kadar. Örnekte ekrana girilen 3.51 REAL sn değeri
SCL dilinde convert işlemleri kolay olduğundan Network 4 ü SCL dilinde yazdım.
Kod:
#SetTimer := DINT_TO_TIME( REAL_TO_DINT("EkranData".SnDegeri * 1000.0) );

1640954214123.png

Son düzenleme:
Buradaki önemli nokta ekrandaki dk. bilgisini timerda işlemek olduğundan timera ekrandaki datayı nasıl gönderebileceğimiz kısmını açıkladım geri kalan kısım kumanda bilgisi.
Ekrandan gelen Dk bilgisini 60.0 ile çarp sn boyutuna geç, sn değerini TIME tipindeki SetTimer değişkenine atamak için önce 1000.0 ile çarpıp Real dan DINT tipine, sonrada DINT ten TIME tipine convert et hepsi bu kadar. Örnekte ekrana girilen 3.51 REAL sn değeri

Ekli dosyayı görüntüle 83681
Hocam cevap için teşekkürler. Çok yeniyim bu konuda kusura bakmayın. Bu işlemler ladder diyagramları ile çözülür mü.

Ladderda DINT tipinden TIME tipine dönüşümü v15.1 de bulamadım ama bir yolu olmalı

Son düzenleme:
Buradaki önemli nokta(zor kısım) ekrandaki dk. bilgisini timera anlatmak olduğundan timera ekrandaki datayı nasıl gönderebileceğimiz kısmını açıkladım geri kalan kısım kumanda bilgisi.
Kod:

Ekli dosyayı görüntüle 83681

üstadım, 3 ile 15 dakika ölçekli şöyle bi şey yaptım ama...

prj 1.png

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri