Tia Portal FB çıkışı ??

kesimal

Üye
Merhabalar bir program yazmaya çalışıyorum tia portalda durum şu mevcut bir yazılım var motor ileri geri ve stop ve en üste ve en altta limit siviçleri olan şeklinde üzerine bir bende yeni bir fonksiyon bloğu yazarak girilen zamana göre ileri geri hareket yapan bir blok.İlk yazılımı deaktif etme içinde bir kontak koydum otomatil_zaman diye aynı zamanda bunu kontağı tersini blok girişine koydum ki otomatikten çıkınca çıkışları sıfır yapsın diye.Fb ye de İleri geri stop giriş adreslerin mevcut yazılımdaki hmi için atanmış giriş adresleri ile aynı yaptım.Sonra otomatikte sıkınyı yok ama kaldırınca ilk program çalışmadı start basılıyor yok.Gördüm ki fb devrede enable kısmına bu sefer Otomatik_zaman kontağını koydum.Bu seferde motor zaman ile ileri veya geri giderken otomatik_zaman kontağını sıfır yapıp tekrar 1 yaptığımda fb de çikış kontak sıfırlanmadı ve ileir ise ileri çekti.Farklı ileri geri stop girşleri yada hmi adresler kullansam durum düzeliyor ama bu şekilde nasıl düzeltilir bir şey bulamadım .Umarım düzgün anlatmışımdır.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
fb nin enablenı kesmek doğru değildir.çıkıştaki bitlerden birisi 1 ise enable kestiğinizde o şekilde kalabilir.Tam olarak soruunuzu anlamadım fakat programınzda 2 adet fb varsa bunların intance databloklarının farklı olduğuna emin olun.Yada fb içinde timer kullanıyorsanız bununda globalde değilde intance içinde tanımlı olduğuna emin olunuz.

Kesimal Merhabalar;
Fb içindeki değerler fb nin kendi statik databloğu olduğundan siz fb yi programda çağırmasanız bile en son değerlerini hafızada tutar bu nedenle yazdığınız fb nin çıkışlarının sıfırlamanız gerek

Kolay Gelsin

mmtkaya1 zaten yapmak istediğim o fb çıkışlarını sıfırlamak nasıl yaparım en doğrusu nasıl yapılır diye merak ediyorum.Ben şimdi şöyle yaptım.Otomatik_zaman kontağını fb içinde 0 olduğunda tüm çıkışları resetle dedim ayrıca fb yi deaktif etmek için Otomatik_zaman kontağını tof zaman sayıcısı üzerinden EN bağladım .Bu sayede otomati_zaman 0 olunca önce fb deki çıkışları resetliyor belli bir mili saniye sonrada EN dekatif oluyor

En yerine bir bool giriş daha ekle. Eklediğin girişi de EMG mantığında kullan.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri