Thytronic NVA100 rölesi tekrar kapama

Herkese merhaba,
Bir ges sahamızda otoprodüktör hücresi 15 günde bir hemen hemen açma yapıyor. Röle üzerinden bakılan arıza ve olay kayıtlarında açma işlemlerinin düşük veya çok düşük gerilimden olduğu gözlenmiştir. Edaş tarafından hat gerilimi düzeltildiğinde ise röle tekrar kapama işlemini yapmamakta bu neyden kaynaklanır ? Dikkat etmemiz gereken gözden kaçırılan noktalar nelerdir desteklerinizi bekliyorum. Röle ayarlarında değiştirmemiz gereken kısımlar varmıdır. kesici tekrar kapama bobininde bir arıza bulunmamaktadır.
Teşekkür ederim

Not: Röle ve koruma ekipmanlarının DC beslemesinde herhangi bir sorun olmamaktadır.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Dağıtım şirketi tarafından hat gerilimi düzeltiliyor diyorsunuz. Ne sebeple ve nasıl bir işlem yapıyorlar da gerilim normal seviyeye geliyor?

Herkese merhaba,
Bir ges sahamızda otoprodüktör hücresi 15 günde bir hemen hemen açma yapıyor. Röle üzerinden bakılan arıza ve olay kayıtlarında açma işlemlerinin düşük veya çok düşük gerilimden olduğu gözlenmiştir. Edaş tarafından hat gerilimi düzeltildiğinde ise röle tekrar kapama işlemini yapmamakta bu neyden kaynaklanır ? Dikkat etmemiz gereken gözden kaçırılan noktalar nelerdir desteklerinizi bekliyorum. Röle ayarlarında değiştirmemiz gereken kısımlar varmıdır. Kesici tekrar kapama bobininde bir arıza bulunmamaktadır.
Teşekkür ederim

Not: Röle ve koruma ekipmanlarının DC beslemesinde herhangi bir sorun olmamaktadır.
Röle tekrar kendini kapatmıyorsa bu işlemi siz manuel olarak yapıyorsunuz. Böyle devam ediyorsunuz , DC beslemeniz de sorun yok bağlantılarımız doğru diyorsanız , röleye atılan yazılımla alakalı bir durum olabilir.

Dağıtım şirketi tarafından hat gerilimi düzeltiliyor diyorsunuz. Ne sebeple ve nasıl bir işlem yapıyorlar da gerilim normal seviyeye geliyor
Aslında şunu söylemek istedim hocam İlgili Edaştan veya Teiaştan kaynaklı anlık düşük gerilimden açma yapıyor. Sonrasında düzeliyor yani bizim olay kayıtlarımızda arıza akımı kaynaklı bir açma yapmadığından tam olarak neyden kaynaklı bilmiyorum.
Röle tekrar kendini kapatmıyorsa bu işlemi siz manuel olarak yapıyorsunuz. Böyle devam ediyorsunuz , DC beslemeniz de sorun yok bağlantılarımız doğru diyorsanız , röleye atılan yazılımla alakalı bir durum olabilir.
Aynen hocam bizim saha ekiplerimizden birisi sürekli olarak açma işlemini manuel olarak gidip kapama yapıyor benimde aklıma gelen tek sorun röle konfigürasyon ayarlarında bir eksiklik mi var

Aslında şunu söylemek istedim hocam İlgili Edaştan veya Teiaştan kaynaklı anlık düşük gerilimden açma yapıyor. Sonrasında düzeliyor yani bizim olay kayıtlarımızda arıza akımı kaynaklı bir açma yapmadığından tam olarak neyden kaynaklı bilmiyorum.

Aynen hocam bizim saha ekiplerimizden birisi sürekli olarak açma işlemini manuel olarak gidip kapama yapıyor benimde aklıma gelen tek sorun röle konfigürasyon ayarlarında bir eksiklik mi var
kapama işlemini röle üzerinden mi yapıyorsunuz , kesici üzerinden mi ?

röle üzerinden manuel kapamayı deneyin , kesici üzerinde ki yay kurulu mu oluyor peki ? onu da mı kendiniz kuruyorsunuz?
kesici yayı kurulu oluyor hocam, röle üzerinden kapamayı deneyelim tekrar karşılaşırsak olursa peki kesici üzerinden kapama işlemi yapamazsak nelere bakmamız gerekir ?

kesici yayı kurulu oluyor hocam, röle üzerinden kapamayı deneyelim tekrar karşılaşırsak olursa peki kesici üzerinden kapama işlemi yapamazsak nelere bakmamız gerekir ?
Kesici üzerinden kurma yapmak çok eskilerde uygulanan ve pek de güvenli olmayan bir yöntem. Röle üzerinden de kurabilmeniz hatta bunu güvenli mesafeden yapabilmeniz lazım. Rölenin tekrar kendisini kurmasına gelince bir kesici açma yapıyorsa her halükarda bu ciddi bir durumdur. Tekrar durumun değerlendirilip gerekirse kontrol ve incelemele-ölçümlerin yapılarak kesicinin kurulması gerekir. Yoksa devam eden bir arıza üstüne bile kesici kurulmuş olabilir.

Son düzenleme:
Kesici üzerinden kurma yapmak çok eskilerde uygulanan ve pek de güvenli olmayan bir yöntem. Röle üzerinden de kurabilmeniz hatta bunu güvenli mesafeden yapabilmeniz lazım. Rölenin tekrar kendisini kurmasına gelince bir kesici açma yapıyorsa her halükarda bu ciddi bir durumdur. Tekrar durumun değerlendirilip gerekirse kontrol ve incelemele-ölçümlerin yapılarak kesicinin kurulması gerekir. Yoksa devam eden bir arıza üstüne bile kesici kurulmuş olabilir.
Hocam haklısınız ancak olay ve arıza kayıtlarında karşılaşılan bilgi ya düşük gerilimden veya çok düşük gerilimden kaynaklı bir dahaki karşılaşmamda direkmen röle üzerinden kapatmayı deneyeceğim. Eğer röle üzerinden kurma işlemi yapamazsam röle kesici konumunu görmüyor veya kablo bağlantılarında eksiklik veya kesici içerisindeki tekrar kapama bobini arızalı diyebilirmiyiz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,949
Son üye
mrterenky_

Yeni konular

Geri