Tesla Bobini, Merak ettiklerim.

gürkan23

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba, umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

Tesla bobini yapmak istiyorum internetten araştırmalarım oldu youtube üzerinden birçok video izledim. kafama takılan sorular var. araştırdığım kaynaklarda herkes belli standart malzemeler önermiş ama kimse bu malzemelerin neden tercih edildiğini açıklamamış. elektirik hakkında çok fazla bilgim yok o yüzden açıklarken hiçbirşey bilmeyen birine açıklıyormuş gibi anlatırsanız sevinirim.

Arkadaşlar birde şunu belirteyim, youtube da olan videolardaki gibi uyduruk bir tesla bobini yapmak istemiyorum. kapsama alanı 1 metre olmasını hedefliyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1-Transistör'ün bu devredeki görevi nedir ne işe yarıyor ? (benim anladığım kadarıyla bobine giden akım ve gerilimi belirliyor )
2- Bazı arkadaşlar 0.3 mm emaye tel önermiş bazıları ise 0,5 önermiş, ikisi arasındaki fark nedir ?
3- yine bazı arkadaşlar 47 k direnç, bazıları 22 k önermiş bunun nedeni nedir ?
4- youtube videolarındaki çoğu kişi 9 v pil ile yapmış, bende 12 v 16 amper trafo var bu trafo ile yapsam nasıl bir sonuç alırım. birde 18 v laptop adaptörü var.
5- pvc borunun çapını 4 cm olarak öneriliyor, 6-8 olsa manyetik alanın menzili artmazmı ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri