Telefon Hatları ve DTMF OUT komutu

Arkadaşlar Selamun aleyküm ve hayırlı sabahlar proton basic ile telefon arama modulü yapmak istiyorum devrem üç aşağı beş yukarı hazır sadece bir röle takıp birde direnç ekleyip işimi görmeye çalışacağım fakat !!
Proton basicde bulunan komutlardan DTMFOUT komutu ile telefon numaralarını çevirebileceğimi düşünüyorum.Tek sorun devremde eski sistemleri örnek alarak bakarsak ki halen daha birçok alarm cihazının üstünde görmekteyim röleli arama yapan telefon arama modulleri var onları elime alıp hiç inceleme şansım olmadığından dolayı sizlere sormak istiyorum
1- adresine kaydettiğim devre şemasını kendim çizdim ama orada tel hattı yazan yere benim telefonumun hattını bağlasam ve dtmfout komutu kullanarak komutta geçen numarayı arattırsam karşı tarafa çağrı yollayabilirmiyim bu arada o devre doğrumudur eksiği yada yanlışı varmıdır en önemlisi şu anda bu kısmı doğrumu yanlış mı eksik mi ? arkadaşlar bunu tam olarak öğrenmek istiyorum...
2- Dtmfout komutunu proton basic de inceledim aynı pic basicdeki gibi değişen bişey yok sadece proton daha gelişmiş şekilde kullanıma izin veriyor şöyle ki...
DTMFOut PORTA.0,250,100,[addr_1,addr_2,addr_3,addr_4,addr_5,addr_6,addr_7,addr_8,addr_9,addr_10,addr_11]
Görüldüğü gibi addr_x şeklindeki değişkenlerinin içerisindeki datakarı direk okutabiliyoruz
oysa pic basicde bu şekilde izin vermiyor olduğunu hatırlıyorum sadece numaraların girilebildiği şeklinde aklıma geliyor ama yanılıyorda olabilirim
Burada sormak istediğim konu ise şu DTMFOUT komutunu şekil olarak ele aldığımız zaman şu şekilde bir komut karşımıza çıkıyor.
DTMFOUT Pin , { OnTime } , { OffTime, } [ Tone {, Tone…} ]
Evet arkadaşlar burada OnTime ve OffTimer neyi teşkil ediyor ve ben bu komutu devremde kullanırken bu ontime offtime sürelerini kaç olarak ayarlamam lazım ki bir arama gerçekleştirebileyim.
3- Bu DTMFOUT komutunu 4Mhz de kullanamazmıyız illa 20 Mhz olması gerekir mi ( ben 4mhz kristal taktım şimdi işin yoksa sök tak yap birde delikli plakete yaptım devreyi o yüzden )
4- Bu devreyi bitirdikten sonraki aşamada ise iki ek daha yapmayı düşünüyorum bunlardan ilki şu hafizaye tel numaralarını kaydettik ve picin ilgili pinine sinyal gelince pic hafızadaki tel numarasını aramaya başlayacak bu zaten görevi amaaaa
a) ekranda karşı taraf çalıyor mu çalmıyor mu meşkul mü cevap vermiyor mu yada örneğin 5 defa çaldıktan sonra cevap verilmesse telefonun kapatılmasını sağlayacak ve bu çalma yada meşkul durumlarını da ekranda gösterecek sanırım bunu yapmak için de tel hattındaki o anda oluşan frekansları okutmak ve işleme almak gerekiyor bunun için meşhur COUNTER komutunu kullanabilirmiyiz yada devresi nasıl olmalı ki tel hattından o anda frekansları okuyabilelim ( birde tel hattındaki bu meşkul tonunun yada diğer herhangi bir tonun dalga şekilleri kare dalgamıdır ) yada bu counter komutu ile bu işi yapamaz isek bunun yolu yordamı hangi komuttur ?
b) işte son sorum örneğin elimizde bir isd1212 entegresi yada buna benzer ses kayıt entegreleri var biz bunlara kaydını aldığımız sesi tel hattına en az parazitle karşı taraf teli açtığında nasıl bir devre yada hangi elemanların nasıl bağlanması hali ile iletebiliriz

Bende bu konuyu cok araştırdım. *** ile üretilen dtmf komutları tam anlamıyla dtmf komutlarına karşılamıyo. yani araama falan yaptıramıyoz. İstessen konuyla ilgili devre şemasını gönderebilirim. Dtmf konudu *** ile üretmek yerine dtmf encoder kullanman olcak. dtmf encoder entegesini pic iel rahatlıkla kontrol edebilirsin. ama röleli sistemde inatcıysan röle yerine opto transsistör kullan ben denedim ve gayet başarılı sonuçlar elde ettim. başarılar.

Merhaba arkadaşım benden devre örnekleri istemişin.
benim işime yarayan dosyaları mesaja ekledim Umarım işine yarar.
sonuçları paylaşırsan bu konuya ilgili olan diğer arkadaşlarada örnek olursun.

kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• DTMF.rar
    6 MB · Görüntüleme: 18

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular