Telefon bataryasından şarjı ışıldak

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Ultrabright LED Emergency Lamp (Rechargeable!) sitesinden gördüğüm projeyi yapmak istedim ve güzel de oldu :D

1w power led (3w bulamadım)
power led soğutucu tabaka
bl-5j telefon bataryası
1n4007 diyot
470ohm direnç
kırmızı led
on-off anahtar
ihtiyaç kadar kablo
şarj için telefon şarj cihazı
kavanoz

F3C40JLHNRHVYUX.LARGE.jpgIMG_0665.jpgIMG_0670.jpgIMG_0666.jpg

Bence Led e bir sogutucu ayarlayın ve pilden uzaklastirin. Zira li ion piller ısı konusunda hassastırlar. En önemlisi bu devre şarj olurken basınıza is acabilir. Pil % 100 sarj olsa bile ilave bir devre olmadıgı icin (sarj kesici) şarj devam edecektir. Bu pillir diger NI-MH veya NI-CD vs pillerden farklidirlar. Allah korusun birde cam kavanoZ icinde parca etkili bombaya donusebilir. Li ion pilleri ve sarj yontemlerini arastirmanizi tavsiye ederim.

acme gönderdi

güzelmiş bozulma ihtimali yüksek gibi geldi

Nasil kontrol ediyor pil kendini merak ettim açıklarmısın biraz

acme gönderdi

Nasil kontrol ediyor pil kendini merak ettim açıklarmısın biraz

acme gönderdi

Açıklayayım.Lityum piller tehlikelidir.Şarj kontrolu önemlidir.O yüzden üretici işi saglama almak için minik bir kontrolcuyu pilin üst kısmına yerleştirmiştir.Bizim dışarıdan gördüğümüz uçlar aslında bu minik devreden geliyor.Devre devamlı ısı volt kontrolu yapıyor.Aksi bir durumda şarjı ve voltajı kesiyor.Tabi bu dediklerim kaliteli telefon pilleri için geçerli.Bozuk bir pili açarsan devreyi görürsün.Diğer lipo pillerde ise bağlı olduğu devrede özel kontrolcüsü vardır.Zaten buradada nokia pili kullanılmış.

Li ion telefon pilinde bulunan üç baglantı noktasından ikisi voltaj - / + diger uçüncusu ptc / ntc (tam emin degilim) sıcaklık kontrol ucu diye biliyorum internet arastırmalar8mdan bu sonuca vardım
Kontrolor telefon icinde

acme gönderdi

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri