Tel Kesme Makinası Otomasyon

sebahaddin

Üye
tel kesme makinasında schineider servo ve motion kontrol kulanıldı . encoderden metraj bilginden sonra bıçağı hareket ettiriyor. boylarda 1-1.5mm hata yapıyor yardımcı olrmusunuz

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sebahadin bey öncelikle kolayı gelsin yanlış anlamadıysam 1 ...1.5 metre den bahsediyorsunuz encodere döndürme hareketini veren mekanikle ilgili de olabılır yada encoderin kendisinden de ola bilir fakat burda önemli olan istenilen degerin üstündemi yani uzunmu kesiyor yoksa kısamı bu önemli veya hem uzun hemde kısa kesiyorsa tel encoderle eşit dönmöyor ve sıfırlama işlemi yapılamıyor olabilir

sayın yavuz bey

ilginize teşekkürler tel boyunda 1-1.5 mm zun kesiyor

Tel uzunluğunu ayarlayan enkoder ise sorun ondadır.(mekaniki sorun yok sayılıyor)Tel uzunluğunuda servo ile ayarlamanızı öneririm. Kolay gele.

sebahaddin bey benim de öyle bir sorun basıma gelmişti kontrollerimde encoder bizim sistemde 1024 pluse encoderi sayıcıya bagladım tam turda 1024 pluse yi göremedim eksik sayıyordu encoderin kapagını actım temizleme sprey ile temizledi pluse sayısı biraz daha arttı ama 1024 pluse göremedim yedegi ile degiştirdim sorun çözüldü burdaki mantık tel sabit hızla akıyo ama enkoder eksik sayıyor örnek 5 mt yi kaç pluse de tamamlıyor pluse yi tamamlayana kadar tel akmaya devam eder yada encoder ile mekanik arsındaki kaplin veya benzeri baglantı sıkıntısı. kesme sisteminin gecikme gibi bir durum söz konusu zor bir ihtimal diye düşünüyorum SAYIN Sebahddin bey tabi biraz abes olacak ama bu sonradan cıkan bir arızamı yeni ilmatta yaşanan bir sorun olamaz profösyonel bir ekip e sahip siniz eger öyleyse proğramlamada cevirme oranları ve bir tur örnek 1024 pluse veya2048 pluse her neyse oranları siz daha iyi bilirsiniz mühendislik hesaplar ve sıfırlama da da sorun olurmu diye aklıma geliyor sebahaddin bey encoder data kablosu ile akım kablolarının yan yana gitmeside data kaybına yol acıyor . ben makinayı sitenizde video dan izledim fakat kesme sistemini göremedim bıcak sistemi mi makas sistemi mi anlayamadım inşallah yardımcı ola biliriz şimdilik kolayı gelsin

iyi aksamlar eger sürekli 1- 1.5 mm arası bir kacırma yapıyorsa teli ceken tekerleklerin özelligini kaybetmesinden dir daha önce bu basımıza geldi 2 servo degistirdik sonun da bundan oldugunu anladık kolay gelsin

Encoder ile hassas mesafe ölçümü yapmam için önerisi olan varmı.

slm arkadaşlar tel kesme makinası kumande veresi var ise paylaşırmısınız. şimdiden tşklr

surekli aynı hatayı yapıyorsa çarpan hatasıdır enkoderınızın pulsını yukseltebılırsınız. parazit kapmadıgından emın olmalısınız parazıtte benzer bır sorun yarata bılır. bırde tel ınce ıse ve cokgerıyor ısenız esneme yapıyor olabılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,408
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri