Teknik öğretmenlerin mühendisliğe geçişi

Teknikerlerin ve teknik ögretmenlerin türkiye şartlarında mühendislerden daha çok iş bildiğine hem fikiriz.Ama bu mühendislerin şuçu mu? bu tartışılır.
Bu konuda da lokal tecrübeleriniz kusura bakmayın ama geneli bağlamaz ; her teknik öğretmen mühendis den daha kalifiye elemandır demek saçmalığın önde gidenidir.Tersi içinde geçerli bir durum .
Millet olarak kim kimi döver edebiyatlarını bırakıp bilim ve teknolojide üretimde bulunmaya ; tarihe imza atmaya ne zaman başlayacağız bilemiyorum

Bu konuda da lokal tecrübeleriniz kusura bakmayın ama geneli bağlamaz ; her teknik öğretmen mühendis den daha kalifiye elemandır demek saçmalığın önde gidenidir.Tersi içinde geçerli bir durum .
Millet olarak kim kimi döver edebiyatlarını bırakıp bilim ve teknolojide üretimde bulunmaya ; tarihe imza atmaya ne zaman başlayacağız bilemiyorum

Tabi ki haklısınız orada genellemiş gibi oldum fakat geneli için konuşmak istemedim.

okul denilen merceği oldum olası boş bir algı olarak görüyordum hatta çocuğum olsa rasyonal yaklaşarak özel hoca tutup okula yazdırmamayı bile düşünüyordum.Ama gelin görün ki yaşamdaki tecrubelerim bunun böyle olmadığını ve her bireyin iyi bir eğitim alması gerektiğini hissettirdi.Örnek olarak; PLC yazmaya başladığımdan beri sürekli olarak algoritmalar yaratma çabasına girdim ve matematik,mantık becerilerimi devreye sokmam gerekti.Sürekli işlemler vb...Demek istediğim tornavidayı nasıl tuttuğun önemli değil ya da bağlantıdaki işçiliğinin güzel olup olmaması o kadar önemli değil onu anladım.
bir gün çalışıyordum ,bir bağlantı yapıyordum.Muhendis arkadaş geldi , ne yapıyorsun dedi.ve başladı anlatmaya:yok arkadaş buraya bağlantı yapılır mı, nasıl bir çalışma bu falan?şaşkın şaşkın sordum,neden? diye.yahu dedi sen şimdi buraya bunu bağlicaksın ama bak şimdi yanında şu kadar kw motor var,bir metre uzağa bağla ki yok manyetik alan içine girmesin vb.ama sonuçta arıza bu yani onu düşünme gibi bir lüksünüz yok ki.İşin özü söyledi.evet doğruydu ama gereksizdi...el becerisi ve algoritma geliştirme yetenekleri olması lazım.Olmazsa nolur bir mühendis: gider bir şirkette satış mühendisi olur. tekniker nolur: emeklilik yaşının gelmesini bekler,itilir,kakılır.hiç bir zaman istediği bir hayatı yaşayamaz ve bazı kişilerin hiç bir zaman gözüne giremez.Hayat standartlarını hiç bir zaman geliştiremez.

her tercih bir vazgeçiştir.
her seçim de bir terkediştir

Okulların ben her ne kadar boş olmadığını düşünsem de eğitim sisteminin hepden değişmesi gerektiğini düşünmekteyim ; bizim TÜRKİYE olarak dalında uzmanlaşmış bireylere ihtiyacımız var ; azıcık ondan azıcık bundan azıcık şundan bilen teknik elemanlara değil ; bu yüzden nasıl doktorluk kendi içinde zilyon tane alt birime ayrılıyorsa mühendislikler ve başka disiplinlerde artık bir sürü dallara ayrılmalı ; bir elektrik mühendisi hem PLC hem yüksek gerilim hem alçak gerilim hem topraklama hem o hem bu hem şu konusunda uzmanlaşmaya çalışmamalı ; ben her mevzunun ayrıntısıyla boğuşmaktan bazen bunaldığımı hissediyorum ; ben PLC ile yazılım ile boğuşurken telefonum çalıp birileri benim lambam yanmıyor bir baktırıver dememeli ; ya da ben yeraltında sürekli yüksek gerilim ve üç fazlı sistemlerle boğuşurken kapı zili çalmayan komşum yahu sen elektrik mühendisisin şundan da anlarsın bir bakıver dememeli ; saçmalıklar ülkesinde yaşıyoruz vesselam..........

Son düzenleme:
Okulların ben her ne kadar boş olmadığını düşünsem eğitim sisteminin hepden değişmesi gerektiğini düşünmekteyim ; bizim TÜRKİYE olarak dalında uzmanlaşmış bireylere ihtiyacımız var ; azıcık ondan azıcık bundan azıcık şundan bilen teknik elemanlara değil ; bu yüzden nasıl doktorluk kendi içinde zilyon tane alt birime ayrılıyorsa mühendislikler ve başka disiplinlerde artık bir sürü dallara ayrılmalı ; bir elektrik mühendisi hem PLC hem yüksek gerilim hem alçak gerilim hem topraklama hem o hem bu hem şu konusunda uzmanlaşmaya çalışmamalı ; ben her mevzunun ayrıntısıyla boğuşmaktan bazen bunaldığımı hissediyorum ; ben PLC ile yazılım ile boğuşurken telefonum çalıp birileri benim lambam yanmıyor bir baktırıver dememeli ; ya da ben yeraltında sürekli yüksek gerilim ve üç fazlı sistemlerle boğuşurken kapı zili çalmayan komşum yahu sen elektrik mühendisisin şundan da anlarsın bir bakıver dememeli ; saçmalıklar ülkesinde yaşıyoruz vesselam..........

katılıyorum size ama bu dediğiniz durum türkiyede biraz zor çünkü sistemn değişmesi imkansız.Avrupadaysa kablonun bile mühendisi var.Elektrik kadar genel bir tabir olamaz yahu elektrik dediğin olayda milyon tane dal söz konusu.ben şahsım adına plc konusunda gidebileceğim yere kadar gitmek istiyorum.Bir gün kendi işimin patronu olacağım inş o zaman mekanikci, yazılımcı, kumandacı, kablocu, tavacı, montajcı, pazarlamacı, projecisi hepsi ayrı ayrı gruplar olacak. Eğer bir dalda kendinizi geliştirmek istiyorsanız o yola baş koyacaksınız önce zihninizde gerçekleştireceksiniz ama en önemlisi: başka uğraşlarınz olmayacak ama bu değildirki tarih vb. ilim dallarını öğrenmeyin.Ben eskiden tarihin çok gereksiz olduğunu bellerdim ve bir zaman sonra insanın hayata bakışı,beklentisi ve en önemlisi hayata olan açlığı belirginleşiyor.Ama şimdi tarih dergilerine aboneyim,kitaplar alıp okuyorum çünkü farkettim ki ileriye bakıp hayatını çiziceksin ama geçmişini de göz ardı etmiceksin.konu çok dallandı budaklandı ama çok doluyum kusura bakmayın

Dediklerinizde çok haklısınız. Türkiye'de mühendislik doktorluk gibi birçok dala ayrılmalı ama evet imkansız gibi. Bir de şu var ülkemizde elektrik elektronik mühendisiyim diyorsun bizim evde çamaşır makinası çalışmıyor bir bak, laptop çalışmıyor bir bak, lamba yanmıyor bir bak vs. deniliyor. Mühendis olunca her şeyi yapabileceğin düşünülüyor ama öyle olmuyor işte. O kadar çok alt dal var ki, her şeyi öğrenmek güç. Ben şu an Bakım mühendisi olarak çalışıyorum meslekte kendini geliştirmek için güzel bir dal. Esasen okulda yüksek gerilim üzerinde uzmanlaştım tedaş ya da eüaş bünyesinde bir mühendis olsaydım işler benim için çok daha kolay olurdu ama burada yüksek gerilim olarak sadece trafo sorumluluğum var onun dışında soğutma sistemi, ac dc motor ve sürücüleri, sensörler, plc, ups, kompresör, hidrofor gibi bir çok kısımda kendimi geliştirdim en önemlisi mekanik olarak da ilerledim. Hidrolik, pnömatik sistemlerde valfler, şartlandırıcı, kısıtlandırıcı vs. Şimdi ben gidip bir iletişim, haberleşme de çalışan mühendisin bildiğinin ne kadarını bilirim ya da bir yazılım mühendisinin yazdığı programlardan ne kadar anlayabilirim. Düşüncem şu şekilde uzmanlık olarak kendi zihnimizde bir şeyler benimseyip ona göre hareket etmeliyiz ama diğer konularda da en kötü yüzeysel olarak bilgi sahibi olmamız da gerekli. Uzman olamayabiliriz ama yarın bir gün uzman olmadığın bir konuda bir arkadaşın, bir tanıdığın ya da çocuğun bu ne işe yarar nasıl çalışır bu neden kullanılmış gibi bir soru sorduğunda cevap verememek daha kötü olur. Sonuç olarak Türkiye'de böyle gelmiş böyle gidecek bizim gibi düşünenler sadece biz olarak kalacak.

Okulların ben her ne kadar boş olmadığını düşünsem de eğitim sisteminin hepden değişmesi gerektiğini düşünmekteyim ; bizim TÜRKİYE olarak dalında uzmanlaşmış bireylere ihtiyacımız var ; azıcık ondan azıcık bundan azıcık şundan bilen teknik elemanlara değil ; bu yüzden nasıl doktorluk kendi içinde zilyon tane alt birime ayrılıyorsa mühendislikler ve başka disiplinlerde artık bir sürü dallara ayrılmalı ; bir elektrik mühendisi hem PLC hem yüksek gerilim hem alçak gerilim hem topraklama hem o hem bu hem şu konusunda uzmanlaşmaya çalışmamalı ; ben her mevzunun ayrıntısıyla boğuşmaktan bazen bunaldığımı hissediyorum ; ben PLC ile yazılım ile boğuşurken telefonum çalıp birileri benim lambam yanmıyor bir baktırıver dememeli ; ya da ben yeraltında sürekli yüksek gerilim ve üç fazlı sistemlerle boğuşurken kapı zili çalmayan komşum yahu sen elektrik mühendisisin şundan da anlarsın bir bakıver dememeli ; saçmalıklar ülkesinde yaşıyoruz vesselam..........

Zaten olay senin dediğin gibi olsa, olabilse bırak öğretmenlerin mühendis olmasını tükiyenin yarısı mühendis olsa yine iş bulur. problem de o zaten en başta ve daha biçok yerde de belirttiğim gibi işverenin mantığı alayım 1-2 mühendis herşeyi onlar halletsin. verdiğin örnek çok güzel. yangın panelinden telefonlara kadar zayıf akım da bizde yanan motor yanmayan lamba da. 34500 Voltluk gerilimler de motor sürücüler PLC ler de... evet anlıyoruz hepsinden ama tam bir pratisyen hekim gibi. halbuki bunlardan bir tanesine adam akıllı versek kendimizi bak bakalım bi daha yapıyo mu :)

Zaten olay senin dediğin gibi olsa, olabilse bırak öğretmenlerin mühendis olmasını tükiyenin yarısı mühendis olsa yine iş bulur. problem de o zaten en başta ve daha biçok yerde de belirttiğim gibi işverenin mantığı alayım 1-2 mühendis herşeyi onlar halletsin. verdiğin örnek çok güzel. yangın panelinden telefonlara kadar zayıf akım da bizde yanan motor yanmayan lamba da. 34500 Voltluk gerilimler de motor sürücüler PLC ler de... evet anlıyoruz hepsinden ama tam bir pratisyen hekim gibi. halbuki bunlardan bir tanesine adam akıllı versek kendimizi bak bakalım bi daha yapıyo mu :)

zaten arzu ettiğimiz şey ütopik.olacak iş değil bir işverenin sadece bir alt bölümle ilgili birisini işe alması.ama ben şunu farkettim ki bir konuda uzmanlaşmak için sadece o konuya yoğunlaşmak lazım diğer yandan da elektriğin diğer dallarından da bihaber olmamak lazım.4 yıl üniversite eğitimi alıp da bir bina elektrik tesisatında basit çizimler yapamayan kişiler tanıyorum ne yazık ki.Burda muhendis olmak isteyip de olamayan teknik eğitim mezunu arkadaşların ben inanıyorum ki hiç biri maddiyat için düşünmüyor...
ben şahsen diyelim ki bir projeci almak istiyorum işyerine ve 10 kişi başvurdu.laptopun başına oturturum eplanı açtırırım ve bir sayfayı çizmesi için zaman veririm.eğer kim en kısa sürede ve düzgün bir şekilde çizmişse o kişiyi işe alarım.ama şirketler böyle yapmıyor çok düşük bir fiyata alıyorlar eğitiyolar uzun süreler geçiyor.biraz mantıklı olsa işverenler herşey çok seri ve kaliteli bir şekilde olacak.

zaten arzu ettiğimiz şey ütopik.olacak iş değil bir işverenin sadece bir alt bölümle ilgili birisini işe alması.ama ben şunu farkettim ki bir konuda uzmanlaşmak için sadece o konuya yoğunlaşmak lazım diğer yandan da elektriğin diğer dallarından da bihaber olmamak lazım.4 yıl üniversite eğitimi alıp da bir bina elektrik tesisatında basit çizimler yapamayan kişiler tanıyorum ne yazık ki.Burda muhendis olmak isteyip de olamayan teknik eğitim mezunu arkadaşların ben inanıyorum ki hiç biri maddiyat için düşünmüyor...
ben şahsen diyelim ki bir projeci almak istiyorum işyerine ve 10 kişi başvurdu.laptopun başına oturturum eplanı açtırırım ve bir sayfayı çizmesi için zaman veririm.eğer kim en kısa sürede ve düzgün bir şekilde çizmişse o kişiyi işe alarım.ama şirketler böyle yapmıyor çok düşük bir fiyata alıyorlar eğitiyolar uzun süreler geçiyor.biraz mantıklı olsa işverenler herşey çok seri ve kaliteli bir şekilde olacak.

ama olayı sadece eplan olarak düşünmek de yanlış bence. demek istediğini anladım örnek verdin sadece ben de olayı spesife etmiyorum ama şu var ki adam mühendisse eplan bilmeyebilir. ama hızlı öğrenir. olay bu bence. sonuçta adam bu işin mühendislik eğitimini aldıysa bilgisayarla muhakkak ciddi çalışmıştır. ama eplan bilmiyodur da auto cad biliyodur onu bilmez c++ bilir onu bilmez matlab bilir ve diğer program tecrübeleriyle de yeni kullanmaya başladığı programı kolayca adapte olur. şöyle bi örnek veriyim mesela. eplan bilen bi adam var harikalalar yaratıo ama bilgisayar bi dll hatası verdiğinde naapıcaanı bilmiyo olabilir. ama bence benim tanıdıklarım ve kendi adıma konuşuyorum mühendislik eğitimi almış bir kimse o tarz durumlarda ne yapacağını iyi bilir. diğer tarafta adam bu bi hata veriyo bilgisayar bozuldu derken mühendis oturup o hatayı giderebilir. yani olayı daha geniş çaplı görmekte fayda var. veya ilerde eplandan autocad a geçiş yapman gerekirse senin e plan ustası bir mühendise göre daha çok zorlanır ki dil eğitimi bile bu durumda fark yaratır.

Autocad kullanan biri olarak elektrik planlarını bile bununla çiziyorum ; üşenmiyorum sembolleri bile kendim yapıyorum ; ama bu tabi kendim için çizdiğim planlar ; hiç sevemedim eplan ı ama öğrenmek lazım bir şekilde :) Yoksa rotsis den bize ekmek yok :)

Forum istatistikleri

Konular
128,386
Kullanıcılar
450,273
Son üye
rawengineer

Yeni konular

Geri