tek damar OG kablolarının guruplanması hk.

MVCJ

Üye
selam herkese...

tek damar kablolar üçlü bandle yada yanyana guruplanabiliyor.
üçlü şekilde guruplanmış kabloları bağzen bağlantı noktasına yakın bir yerde ayırmak gerekebiliyor.üçlü halde bandle yapılmış 4 gurup,yani 12 kablo var.
bağlantı kutusundan kaynaklanan nedenle aynı fazların yanyana gelmesi söz konusu.

soru1:aynı fazlar (araları en az bir kablo açıklıkta)yanyana guruplanabilirmi?

soru2:tek damar kabloların yanyana guruplanması en fazla kaç metre yapılabilir?(üçlü guruptan ayrıldıktan sonra)müsade edilen metraj nedir?

soru3:üçlü gurubu dağıtmak ne tür sonuçlar doğurabilir?(manyetik,gerilim düşümü,ısınma vs.)

bu konuda tecrübesi olan mühendis ve teknisyen arkadaşlar bilgilendirirseniz sevinirim....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
CEVAP1: Uygun değildir
CEVAP2: Grup içi kablolar 7 cm, gruplar arası 14 cm olmalıdır.Bu şekilde akım taşıma kapasitesi, gerilim düşümü ve güç düşümü göz önünde tutularak çekim mesafesi uzatılabilir.
CEVAP3: Kablo düzeltme faktörünü 0,98 den 0,92 ye çekmiş olursun.Bu şekilde hesapların bir miktar değişir.

teşekkür ederim yazdıklarınız için.
1.soruyu biraz daha açmamız mümkünmü acaba?
araları yeterli mesafede olsa bile üçlü gurubu dağıtmamak gerekir sonucunu çıkarttım yazdıklarınızdan doğrumudur?.
söylediğim şekilde guruplanmış çok tesis gördüm görmeyede devam ediyorum.bir püf noktası olmalı,belkide teknik izahat gereklidir..

aynı fazların yan yana olması sakınca doğurmaz bana göre. Sakıncası olsa yüksek gerilim hatlarında aynı fazlar 2 şer 3 er yan yana taşınmazdı kaldıki OG de değil. 154 kv ve üzeri voltajlar.

söylediğiniz hatlarda aynı fazlarmı yanyana guruplanmış acaba?ayrı fazlardır.
fotoğraf varsa paylaşın.

teşekkür ederim yazdıklarınız için.
1.soruyu biraz daha açmamız mümkünmü acaba?
araları yeterli mesafede olsa bile üçlü gurubu dağıtmamak gerekir sonucunu çıkarttım yazdıklarınızdan doğrumudur?.
söylediğim şekilde guruplanmış çok tesis gördüm görmeyede devam ediyorum.bir püf noktası olmalı,belkide teknik izahat gereklidir..

Üçlü grubu dağıttıktan sonra kabloların alacağı şekil;

L1 L2 L3 L3 L2 L1 şeklinde olmalıdır.

L1 L1 L2 L2 L3 L3 şeklinde dizilimde elektromanyetik kuvvetleri istenmeyen şekilde artırmış olursunuz. Bu da kablonun aşırı akım ve kısadevre durumlarında ciddi zararlar görmesine sebep olabilir.

aynı fazların yan yana olması sakınca doğurmaz bana göre. Sakıncası olsa yüksek gerilim hatlarında aynı fazlar 2 şer 3 er yan yana taşınmazdı kaldıki OG de değil. 154 kv ve üzeri voltajlar.

Farklı bir meseleden bahsediyorsunuz.

greenyucel arkadaşım.Bu kadar önemli bir konuda " bana göre " ifadesi kullanılmaz.Bilmiyor
iseniz,cevap yazmak zorunda değilsiniz.Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği 58 b/7
maddesinde bu konu ile ilgili bilgi vardır.

Ekli dosyalar

• Kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği.pdf
    363.7 KB · Görüntüleme: 93
Son düzenleme:
Yönetmelikteki ilgili yer:

Madde 58-
b)
Kabloların döşenmesi:
8) Tek damarlı sistemden oluşan beslenmelerde tek sıra yerleşme düzeninde damarlar, L1 L2 L3 L3 L2 L1 L1 L2 L3 L3 L2 L1 şeklinde, birden fazla katlı yerleşmede, katlar arasında en az 20 cm olmak koşuluyla;

1. kat
L1 L2 L3
L1 L2 L3
L1 L2 L3

2. kat
L3 L2 L1
L3 L2 L1
L3 L2 L1

şeklinde olmalıdır.
Bu beslemelerde aynı faz kesinlikle yan yana tesis edilmemelidir, başka bir deyişle L1L1L1, L2L2L2, L3L3L3 düzeni şeklinde yapılmamalıdır. Sistemler arasında en az bir kablo çapı kadar aralık olmalıdır. Ayrıca tüm sistemlerin uzunluğu yaklaşık eşit olmalıdır.

____

Ekteki sunumda da anlatılmakta bu konu.

Ekli dosyalar

• Kablolarin Döşenmesi.rar
    327.5 KB · Görüntüleme: 88
foruma yorumda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim.sorum tam anlaşılmadı ama olsun bu kadarı da yeterli oldu.
başka forumlarda görüşmek üzere...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri