Tek Butondan elimizi cektigimizde calisan motor mantıgı

halil faik

Üye
Arkadaslar merhaba

Sorum şu

Elimizde bir buton var butona basdigimizda motor calismicak
butondan elimizi cektigimizde motor calisacak boyle birsey mumkun mu?

Yardimlarinizi bekliyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar,

Sistemde durdurma butonu olacak mı? Yoksa sadece başlatma butonu ile mi çalışacak?

Eğer öyleyse NC(Normalde Kapalı) kontak kullanarak yapabilirsiniz?

sistemde durdurma butonu olmuyacak.sadece start butonu olacak basdiğimizda calismiyacak elimizi cektiğimizde motor calisacak.

varsa böyle bisey cizimi nasil olacak yardimci olurmusunuz ?

Sadece kapalı kontak kullanacaksınız. Telefondan erişim sağladığım için çizemiyorum. Kusura bakmayın..

Kapalı kontaklı bir buton kullanırsan bunu yapabilirsin. Sürekli üzerinden enerji geçiş yapıcak butonu basıldığında enerjiyi kesecektir.

Arkadaslar merhaba

Sorum şu

Sanayii makinalardan kullandığımız sitop butonu kullanabilirsin stop butonu kapalı kontak tır basınca makina durur bırakınca çalışır vaz stop bu tona girecek butondanda makinaya girecek böylece işini görür sun

Arkadaslar merhaba

Sorum şu

Doğru anladıysam diğer arkadaşların bahsettiği şekilde istemiyorsun. Tıpkı plc deki negatif kenar gibi elini çektiğin an çalışmasını istiyorsun. Onun için ekteki çizimdeki gibi bir butonun N.O ve N.C kontaklarını kullanman gerekiyor.N.O butonunu mühürleme için kullanacaksın. O mühürleme devresinin kontağınıda aynı butonun N.C kontağından geçireceksin. Bu şekilde bastığında mühürlenecek fakat motor çalışmayacak elini çektiğinde motor çalışmaya başlayacak.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-02-05 at 16.23.33.jpeg
    WhatsApp Image 2019-02-05 at 16.23.33.jpeg
    169.6 KB · Görüntüleme: 48
yanliş anlamadiysam çiziminize göre

butona bastiğimizda normalde acik olan kontak kapanacak K1 kontaktörü enerjilenecek butonun NC olan ucu acilacak motor calismicak.Daha sonra butondan elimizi çektiğimizde butonun NO olan ucu acilacak fakat devre kendini K1 kontaktörü üzerinden devam ettirecek.Butonun NC olan ucu kapanacak ve motor calisacak....Doğrumu anladim ??

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri