TEDAŞ'ta İşe Başlama

yarın bunu yapacaksın diyecekler,sende yok yapmıyor diyeceksen çıkacaksın işinden. sonra diyecek bana 5 bin borcun vardı. senette faize bindimi tamamdır.imzalama

ihale usülü ile yapılan işler
idarenin sunduğu sözleşme ve teknik şartnameleri kapsar. kapsamın haricinde iş yapılmaz. mutlaka sözleşme metninde yada şartnamelerde bu 5000TL lik senedin bahsi geçmelidir. Kesin Teminat senedi olarak düşünüyorum. eğer kesin teminat senedi ise sözleşmede belirtilen süre içerisinde iadesi söz konusu olur.(genellikle iş bitince yarısı iş bitiminden bir sene sonra diğer yarısı iade edilir) fakat firma olarak idareye yarattığınız maddi zararlardan idare bu masrafların karşılanmasında sizin teminat senedinden kesinti yapma hakkına sahip olur.
kolay gelsin.

Teşekkürler.
Evet bu senet teminat senedi imiş.Sözleşme bittiğinde tarafımaza iade ediliyormuş.EKAT için değil çünkü 380 kv ekatım var.Ben ve 44 kişi bunu imzaladık.Yorumda bulunan tüm arkadaşlara selamlar...

:d BEN 100 bin dolarlık sözleşmeye imza atmak zorunda kaldım işsiz gezmiyeyim diye fark eden birşey olmadı gene işsizim iş tecrüben yok diye kimse yüzüne bakmıyor e o iş vermiyor bu iş vermiyor tecrübede vahiyle inecek değil ya bize yazık halimize hangi firmaya gitsem asgari ücret diyor şerefsizlik şuki asgari ücret diyenler 2 ay ssk yok diyor

hangi işletmede hangi firmayla çalışacaksın bilmiyorum ama neredeyse tüm firmalar farklı meblağlarda da olsa senet istiyor bilgine...

bende aynı şekilde attım 4.5 yıl çalıştım aynı firmada defalarca senedi ve ekat ı istedik arkadaşlarla vermedi patron işin bitecegi son ay emniyet müdürlügüne giddik otuz kişi patrondan şikayetçi olduk açıga attıgımız imzalı senedi kötüye kullanmakdan bir gün sonra getirip senetlerimizi verdi şikayetimizi alalım diye artık avukatı nekadar korkuttuysa patronu biz yanı sıra ekat larımızıda verirsen şikayetimizi alırız dedik onuda aldık senn korkma zaten işden çıkarma tazminat vermeme v.b diye bisürü tehditle attırtıyolar birlikde hakkında şikayetci olursanız hapsi boylar sizinle anlaşmadıgı takdirde

KONU BAŞLIĞI, EN GÜZEL CEVAP ZATEN....

Alınan senetler işverenlerin ileride gerçekleşebilecek zararlar ya da işçinin hak ettiği ücret, kıdem, hafta tatili, fazla mesai vb. alacakları için oluşacak sıkıntılarda işçiler aleyhinde kullanılmak isteğiyledir. Ancak dava açtığın ve biraz uğraşmayı göze aldığın takdirde iptali mümkündür. Aslında bu durum işveren için risktir. Çünkü bu davalar büyük çoğunlukla işveren aleyhine sonuçlanmaktadır.
“İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali” başlıklı 117/4. maddesinde “Cebir veya tehdit kullanarak, işçiyi veya işverenlerini ücretleri azaltıp çoğaltmaya veya evvelce kabul edilenlerden başka koşullar altında anlaşmalar kabulüne zorlayan ya da bir işin durmasına, sona ermesine veya durmanın devamına neden olan kişiye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.”(5) şeklinde bir ifade mevcuttur. İşe girişte işçiden senet alınması ve bunun ileride kullanılması bu kanun hükmü anlamında suç teşkil eder.

Yine de imza atarken (her türlü belge, işten ayrılırken vs..) "Fazlaya ilişkin tüm dava ve haklarım ile hak ve alacaklarım saklı kalmak kaydıyla onaylıyorum” yazdıktan sonra imzalayın.

Alınan senetler işverenlerin ileride gerçekleşebilecek zararlar ya da işçinin hak ettiği ücret, kıdem, hafta tatili, fazla mesai vb. alacakları için oluşacak sıkıntılarda işçiler aleyhinde kullanılmak isteğiyledir. Ancak dava açtığın ve biraz uğraşmayı göze aldığın takdirde iptali mümkündür. Aslında bu durum işveren için risktir. Çünkü bu davalar büyük çoğunlukla işveren aleyhine sonuçlanmaktadır.
“İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali” başlıklı 117/4. maddesinde “Cebir veya tehdit kullanarak, işçiyi veya işverenlerini ücretleri azaltıp çoğaltmaya veya evvelce kabul edilenlerden başka koşullar altında anlaşmalar kabulüne zorlayan ya da bir işin durmasına, sona ermesine veya durmanın devamına neden olan kişiye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.”(5) şeklinde bir ifade mevcuttur. İşe girişte işçiden senet alınması ve bunun ileride kullanılması bu kanun hükmü anlamında suç teşkil eder.

Yine de imza atarken (her türlü belge, işten ayrılırken vs..) "Fazlaya ilişkin tüm dava ve haklarım ile hak ve alacaklarım saklı kalmak kaydıyla onaylıyorum” yazdıktan sonra imzalayın.

Sayın Atuan adam tedaş ile çalışacak böyle bir yasa ihlalinde kimi kime şikayet edecen...

Kardeş sen o senedi imzalamam dersen imzalayacak başka birini bulup işe alırlar... Şikayet edersen firma senet işini kaldırırarak herşeyi yasal hale getirir ama sana gıcık gittiği için yine başka birini işe alırlar... Öylece ortada kalırsın... Senin açından yapacak bişey yok ya imzalayacaksın yada kendine başka iş arayacaksın...

Burası türkiye hak, hukuk istiyor isen KPSS' ye abanacan... Çünkü türkiyedeki bu gibi yasal süreçlerde asla zararlı çıkmayan kesim memurlar ve parası olanlardır...

Bir örnek THY protesto yapan çalışanlarını nasıl kapının önüne koyup zararlı çıkmadıysa sen o senedi imzalamasanda, senet işini gidip davada etsen firma zaralı çıkmaz... Sen zararlı çıkarsın... Hatta dava etmen durumunda; devlet dava masraflarını senden peşin alacaktır bilgin olsun :)....

En mantıklı yaklaşımı ben yapıyorum; o senedi imzala işi al yada imzalama kendine başka iş ara...

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri