Tc2 de sanal eksene fiziksel slave eksen ekleme

as.yıldırım

Usta Üye
Arkadaşlar merhaba,

Bir konu hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var.

Yapacağım bir projede şöyle bir durum var.3 tane ekseni 3 ayrı kamla birbirine senkron hareket ettirmem lazım. Bunun yapıldığı bir çok proje var gerçek hayatta ama tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum. Yaptığım araştırmalarda, sanal bir eksen kullanıldığını , bu eksenin 0-360 arası saydığını, fiziksel eksenlerin de bu sanal eksene senkron yapıldığını biliyorum.

Ama sorun şu ki ; sanal ekseni oluşturduk diyelim. İki soru çıkıyor.

1. Bu sanal ekseni 0-360 arası nasıl çalıştıracağız? Yani harici bir pulse gelecek ve bu eksen belirli bir hızda 0 dan 360 a sayacak, nasıl olacak bu ?

2.Bu sanal eksen 0 dan 360 a sayarken belirli açı değerlerinde de diğer eksenler harekete başlayacak, mesela bir tane 15.derecede diğeri 16.derecede diğeri ise 245.derecedeyken harekete başlayıp bitirecek.

Zor bir konu olduğunu biliyorum ama bir şekilde öğrenmem lazım.

Elinizde doküman video örnek yazılım link vs var mıdır ?

Beckhoff olursa çok iyi olur ama olmazsa Siemens gibi diğer markalar da olur en azından işin mantığını anlarım.

İyi çalışmalar,

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,

Düşünceniz ve araştırmanız doğru. Sanal bir master eksen kullanmanız gerekli. Bu eksen MC_MoveVelocity gibi bir fonksiyon blok ile sürekli dönebilir. Bu sanal master'ın pozisyonlarını 360 modulo olarak düşünebilirsiniz.
O yüzden sanal master eksenin anlık pozisyonu sürekli artsa da bu eksen cam profilinde modulo pozisyonuna göre hareket edecektir.

Döküman

Sn @Mustafa Göktaş yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bir sorum daha var.

Bu sanal eksenin hızını da yine MC_MoveVelocity üzerinden mi ayarlayacağız ve nasıl olacak.

Örnek üzerinden anlatayım.2 tane fiziksel eksenli bir makinam olsun. Ben ekrandan makina hızı gireyim. Mesela 30 gibi. Böylece dakikada 30 kere eksenlerin hareket etmelerini bekliyor olacağım. Ya da hız 20 olursa dakikada 20 kere hareket etmelerini bekliyor olacağım.

Şimdi mc_movevelocity mm/sn birimde hareket eder.Ama bana baslında pulse/dk gibi bir birim gerekiyor.

MC_Movevelocity nin dakikada 0-360 arası kaç tur atacağını belirlemek istiyorum aslında .

Bunu nasıl halledeceğim ?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri