Tavuk kümesi için zaman ayarlı kapı

ebucendel

Üye
İyi günler, köyde tavuklarım var bazen memlekete gidiyorum, bakacak kimsede yok o yüzden otomatik kümes kapısı yapmaya karar verdim. Bu videodaki sistemin aynısını yapmak istiyorum ama motoru aksi yöne nasıl çevireceğimi bilmiyorum. Birde motorun ucuna taktığı vidalı sistem tam olarak nedir acaba?

Bu konuda yardımcı olurmusunuz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Civata somun mantığı.Somun sabit kapıya baglı.Civata motor miline bağlı.

İyi günler, köyde tavuklarım var bazen memlekete gidiyorum, bakacak kimsede yok o yüzden otomatik kümes kapısı yapmaya karar verdim. Bu videodaki sistemin aynısını yapmak istiyorum ama motoru aksi yöne nasıl çevireceğimi bilmiyorum. Birde motorun ucuna taktığı vidalı sistem tam olarak nedir acaba?

Bu konuda yardımcı olurmusunuz?

Bu vidalı mil mantığıdır.Motor start aldığında motor dönmeye başlar ve ucundaki mil dönmeye başlar dikkat ettiyseniz somun kapı gövdesine montajlanmış ve mil dönünce somun yukarı doğru kapıyı çekiyor.Dc motorların ileri geri dönmesi ac motorlara göre daha kolaydır röleli ve siwichli bir devre ile bu sistem yapılabilir ancak daha önce aynı sistemi yaptıran bir tanıdığımın ördeği kapıya sıkışıp ölmüştü.Bunun için asansörlerde olduğu gibi emniyet için bir sensör taklmalısınız kolay gibi görünüyor ama ustalık isteyen bir pano yapılmalı ve dediğim gibi emniyet için sensör de bağlanmalı ki tavuklarınız sıkışmasın.Bu video yu bir otomasyoncuya götürün ve bu devreyi istediğinizi söyleyin çalıştığınız işyerinizdeki elektrikçi veya yakınlardaki bir otomasyon elektrikçisi bunu yapabilir.

mekanik olarak çanak motoru hazır materyal yapmıştım böyle uygulama üzerinde limit swiçleri de var iki ucu ters çevirmek için röle kullan rölenin bobin ucuna ceryan verince kapı açılır kesilince kapanır basit olay yalnız röle çift kontak olmalı kolay gelsin

Son düzenleme:
Evde 2 tane zaman ayarlı prizim 2 tanede 12 V adaptörüm var bunları kullanmak istiyorum. Bu adaptörlerin birinin + ucunu motorun + ucuna, - ucunu da motorun - ucuna
ikinci adaptörün de + ucunu motorun - ucuna, - ucunuda motorun + ucuna baglasam sonuç alırmıyım?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri